Dieta při vysokém cholesterolu recepty

Vysoká, nebo i jen zvýšená hladina cholesterolu v krvi, představuje významné zdravotní riziko.

Vysoká, nebo i jen zvýšená hladina cholesterolu v krvi, představuje významné zdravotní riziko. Podle aktuálních údajů, má až 70% dospělých v ČR zvýšené nebo vysoké hodnoty cholesterolu. Hodně to souvisí s tím, jak česká populace trpí nadváhou a obezitou.

Pokud vám lékař při vyšetření krve zjistí zvýšenou (nebo vysokou) hladinu cholesterolu, je určitě čas na změnu jídelníčku a zlepšení svého životního stylu.

Na snížení cholesterolu pomáhá pravidelný pohyb a také zdravější jídelníček. Určitě to ale nemusí být nějaká „šílená“ dieta (jako jsou některé extrémní diety na hubnutí). K úpravě hladiny vysokého cholesterolu, stačí jíst jen o trochu zdravěji.

Základ diety pro snížení cholesterolu je především si hlídat jaké jíte tuky. Je potřeba omezit nezdravá tučná jídla – uzeniny, červené maso, smažená jídla, nadbytek plnotučných mléčných výrobků, apod.

Vaše recepty by naopak měly zahrnovat více ryb a mořských plodů, ořechy (například vlašské ořechy), různá semínka (např. lněné semínko).

Také je dobré do jídelníčku zařadit recepty, které zahrnují potraviny s vyšším obsahem vlákniny – ovesné vločky, celozrnné potraviny, různé druhy zeleniny.

Jinak ale není potřeba žádná zvláštní dieta. Jistě, pokud máte nadváhu, tak na snížení cholesterolu hodně pomůže i když celkově zhubnete (někdy stačí zhubnout třeba jen o 3 – 5 kilo, aby se hladina cholesterolu srovnala).

Mohlo by vás zajímat: Nadváha u dětí v ČR, Výpočet ideální váhy, Potraviny s nízkým obsahem tuku

Doporučená denní dávka cukru, je jenom 25 gramů. To je hodně málo. Pro představu – 0,5 litru Coca-Coly (malá láhev), obsahuje cca 56 gramů cukru. V mnoha různých potravinách (průmyslově vyráběných), přijímáme zbytečně velké množství cukru. Platí to i pro různé sladké/slazené nápoje.

Jak omezit cukr (sladké), nejenom při hubnutí

O tom, že cukr (nadměrná konzumace sladkého), způsobuje celou řadu zdravotních problémů, asi není potřeba dlouze diskutovat. Cukr (nadměrný příjem sladkého), je přímo zodpovědný za mnoho různých negativních jevů. Ať už je to nadváha (obezita), která sama o sobě způsobuje různé zdravotní problémy, nebo i srdeční onemocnění, deprese, poruchy metabolismu, špatná kvalita kůže, nebo i […]

Přečíst více

Zvýšená nebo vysoká hladina cholesterolu je významné zdravotní riziko. Celková hladina cholesterolu v krvi by neměla být vyšší než 5,2 mmol/l. Současně je ale důležité, aby hladina „dobrého“ cholesterolu (HDL cholesterol) nebyla pod 1,4 mmol/l.

Jaká je správná hladina cholesterolu v krvi u dětí a dospělých?

Asi každý tuší, že zvýšená hladina cholesterolu znamená zdravotní riziko. Nebo alespoň někde zaslechl, že s cholesterolem mohou být nějaké problémy. Proč ale vlastně škodí vysoká hladina cholesterolu v krvi? Jaká jsou rizika, a co pomáhá na snížení? Proč se někdy mluví o dobrém a špatném cholesterolu? K čemu je dobrý cholesterol? Cholesterol je látka, která je běžnou […]

Přečíst více

U žen nad 35 roků se postupně snižuje produkce progesteronu a to až o 75%. Během stejné doby ale hladina estrogenu poklesne jen o 35%. Díky tomu pak estrogen získává dominantní vliv.

Hubnutí a estrogen: Jak hormony ovlivňují hubnutí?

Za to, jak vypadáme, jak se chováme a mnoho dalšího, mohou v nemalé míře hormony. Hormony ovlivňují hlad, naše chutě, nebo i to, kde se v těle ukládá tuk. Mají podstatný vliv na hubnutí nebo naopak přibírání na váze. Pokud se vám nedaří zhubnout, možná za to mohou právě hormony. Jaké hormony mají vliv na hubnutí? Je […]

Přečíst více

Velká část přírůstku váhy při onemocnění štítné žlázy, je způsobena přebytečnou solí.

Jak zhubnout se štítnou žlázou

Hypotyreóza, neboli také nedostatečná aktivita štítné žlázy, je endokrinní onemocnění. Při něm dochází k utlumení funkce štítné žlázy, a tím i nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy. Jedním z častých projevů onemocnění hypotyreózou, je třeba právě značný nárůst váhy. A zatímco zhubnout a udržet si správnou váhu, když jste zdraví, bývá někdy obtížné. Při onemocnění štítné žlázy to […]

Přečíst více

V obecném slova smyslu se termín „koření“ používá pro označení sušených nebo čerstvých částí rostlin.

Koření na hubnutí – jsou zdravá kořeněná jídla?

Nakolik jsou zdravá, a zdraví prospěšná, kořeněná jídla? Může nadměrný příjem koření (nadměrně kořeněná jídla) škodit? Nebo vám naopak koření může zlepšit zdraví nebo třeba pomoci při hubnutí? Je snad nějaké koření na hubnutí? Poradíme vám! Co je koření a proč ho používáme? Kořením může být téměř cokoliv. V obecném slova smyslu se termín „koření“ používá […]

Přečíst více

Ke zhubnutí pak stačí už jen to, že každý den uděláte alespoň 10.000 kroků.

Jak zhubnout? Chůze vám pomůže!

Máte pocit, že máte nadváhu? Chtěli byste shodit pár kilo, abyste se zase vešli do svých oblíbených kalhot nebo šatů? Není to tak těžké, jak by se to na první pohled mohlo zdát. Stačí jen trocha úsilí, trocha času, a i vám se může podařit shodit pár kilo dolů! Jak zhubnout s pomocí chození Hubnutí má […]

Přečíst více