Spočítejte si jestli máte hubnout podle typu vaší postavy.

Kalkulačka hubnutí – jaký máte typ postavy (WHR index)

Spočítejte si v naší kalkulačce, jestli máte ideální typ postavy. Tato kalkulačka počítá tzv. WHR index (vysvětlení dále), který hodnotí především rozložení tuku na vaší postavě. Zatímco dva jedinci mohou mít úplně stejnou váhu a výšku (čili i stejné BMI), tvar jejich postavy, a uložení tukových zásob se může zásadně odlišovat.

Následující kalkulačka hubnutí podle typu postavy vám pomůže spočítat, jak jste na tom vy, a na co byste se měli případně zaměřit.

WHR index – poměr obvodu boků k obvodu pasu

WHR index je zkratka anglického názvu Waist-hip ratio resp. Waist-to-Hip Ratio, tedy poměr obvodu pasu k obvodu boků. WHR slouží jako indikátor typu postavy. Podle Světové zdravotnické organizace mají lidé s postavou ve tvaru „jablka“ (tj. výrazně větší obvod břicha než boků) větší zdravotní rizika než lidé s postavou ve tvaru „hrušky“ (tedy širší boky než pas). WHR index tedy slouží jako indikátor možných zdravotních rizik. Současně vám také napoví, na které tělesné partie byste se měli především zaměřit během hubnutí a cvičení.

Kalkulačka podle typu postavy – WHR index

Do kalkulačky zadávejte obvod pasu a obvod boků v centimetrech. Obvod pasu se má správně měřit přesně uprostřed mezi spodním okrajem posledního žebra horní částí kyčelní kosti. Obvod boků se má správně měřit kolem nejširší části hýždí.

Kalkulačka ideální typ postavy - WHR index
Muž nebo žena?
Jaký máte obvod pasu (v cm)

Jaký máte obvod boků (v cm)

Výpočet

Co znamená WHR index

Výsledné číslo určuje poměr obvodu pasu k obvodu boků. Čím vyšší číslo, tím se zvyšují zdravotní rizika – viz následující tabulka:

Ženy Muži Zdravotní riziko
0,80 a méně 0,95 a méně nízké
0,81 – 0,85 0,96 – 1,0 střední
více než 0,85 více než 1,0 vysoké

Typ postavy „hruška“ – periferní typ postavy

 • Méně než 0,75 pro ženy
 • Méně než 0,85 pro muže

U tohoto typu postavy se hromadí tuk především na bocích a na zadku. Obvod pasu je nepoměrně menší než obvod boků. Tento tvar postavy je z velké míry podmíněn geneticky. V takovém případě je pak snaha o zhubnutí v oblasti boků, zadku a hýždí poměrně náročná a vyžaduje vyvážený jídelníček a vhodné cvičení

Vyrovnaný typ postavy

 • 0,75 – 0,80 pro ženy
 • 0,85 – 0,90 pro muže

Tento typ postavy bývá zpravidla označován jako ideální, tuk se na těle ukládá rovnoměrně. Pozor ale na to že WHR nijak nehodnotí množství tělesného tuku. Stejný WHR index může mít jak štíhlý člověk, tak i ten kdo má větší obvod pasu i boků – hodnotí se pouze vzájemný poměr

Centrální typ postavy

 • 0,8 – 0,85 pro ženy
 • 0,9 – 0,95 pro muže

U tohoto typu se se na břiše hromadí o něco vice tuku než by bylo ideální, obvod pasu je sice stále menší než obvod boků, ale zdravotní riziko se již zvyšuje

Typ postavy “jablko” – rizikový typ

 • Více než 0,85 pro ženy
 • Více než 0,95 pro muže

Tento typ postavy patří do nejrizikovější skupiny. Znamená to, že se vám na břiše hromadí příliš velké množství tuku. Mezi hlavní důvody tohoto tvaru postavy patří zpravidla špatná životospráva.

Jak si spravit postavu?

Pokud snad patříte do nejrizikovější skupiny s postavou typu „jablko“, pak byste měli zvážit úpravy ve svém jídelníčku. Nejefektivnější metodou jak se zbavit přebytečného tuku v oblasti břicha je přejít na jídelníček založený především na ovoci, zelenině, mléku a mléčných výrobcích se sníženým obsahem tuku, celozrnné potraviny (pečivo, rýže, těstoviny), s nízkým podílem červeného masa, tuků a cukrů.

Díky redukci tuku v oblasti břicha pak máte velkou šanci minimalizovat všechna případná zdravotní rizika vyplývající  z tohoto typu postavy.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 138 Průměr: 4.9]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 8

 1. Custom avatar Štěpanka   •  

  Jé 😀 tak prý sem tlustá, no to vám pěkně děkuji. Me, která ma spise blíž k podvizive :D.

 2. Custom avatar Alice   •  

  Je to celé špatně, hodně cvičím, tuk se mi neukládá na zadku a hýždích, při pohledu zepředu žádné boky nemám,mám širší ramena, úzké boky a vyšla mi hruška … každý říká, že mám chlapeckou postavu …

 3. Custom avatar Jenia   •  

  Může se jednat o vnitřní tuk, který je zdraví škodlivý!

 4. Custom avatar Jiřina   •  

  Dobrý den já držím dietu pod dohledem,ale mám ještě spoustu vody v těle a nevím jak to odstranit děkuji za radu

 5. Custom avatar Hosting   •  

  Zadejte do kalkulacky obvod Vaseho pasu a boku a dozvite se, zda muze Vas typ postavy skytat nejaka zdravotni rizika.

 6. Custom avatar Monika   •  

  Každý kdo cvičí do téhle tabulky vůbec nezapadá… blbost.

 7. Custom avatar misa   •  

  me to vyslo spravne mam 78 pas a 129 boky

 8. Custom avatar Vaše jméno   •  

  To je ale nesmyslne koncipovane. Takze kdyz ma clovek blizko „idealu“ , tak je stejne hruska. 😀 mam pas 65 a zadek (boky) 94, takze beznadejna hruska. 😀 Ale ze mam ramec ramen uplne vyrovnany s boky a pres prsa 93, to uz nikoho nezajima 😀 A moje hromadeni tuku je tak rovnomerne, ze to vic uz nejde… achjo, mohli by to pretvorit, jeste nekoho vykoleji,..

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar