Spočítejte si v podrobné kalkulačce vaše BMI, bazální metabolismus a doporučený denní příjem kalorií s ohledem na váš typ postavy.

Podrobná BMI kalkulačka – kalorie, typ postavy a metabolismus

Tato podrobná kalkulačka zahrnuje hned několik různých výpočtů. Na rozdíl od jiných kalkulaček, které počítají třeba jenom BMI nebo jenom bazální metabolismus, v této kalkulačce dostanete komplexnější hodnocení vaší postavy.

Je zahrnut nejenom vliv výšky a váhy, ale i vašeho pohlaví, věku, množství fyzické aktivity, a přihlíží se i ke tvaru postavy. Díky tomu můžete získat lepší přehled, jak na tom jste.

Podrobný výpočet a zhodnocení vaší postavy

Do následující kalkulačky zadejte prosím všechny tyto údaje: vaši váhu (v kilogramech), vaši výšku (v centimetrech), váš věk (roky), zvolte, zda jste muž nebo žena a jakým fyzickým aktivitám se věnujte.

Dále zadejte ještě obvod vašeho pasu boků v centimetrech. Výsledkem výpočtu pak bude několik dílčích výstupů – co přesně znamenají je popsáno v odstavcích pod kalkulačkou.

Podrobná kalkulačka - BMI, kalorie, metabolismus, typ postavy
Základní údaje - výpočet BMI
Jaká je vaše váha (v kg)

Jaká je vaše výška (v cm)

Doplňující informace pro výpočet metabolismu
Muž nebo žena?
Jaký je vás věk (roky)

Jak jste aktivní?
Informace pro hodnocení typu postavy
Jaký máte obvod pasu (v cm)

Jaký máte obvod boků (v cm)

Výpočet

Co je výsledkem výpočtu v této kalkulačce?

Po vyplnění všech požadovaných údajů se vám zobrazí několik různých výsledků:

BMI – index tělesné hmotnosti

Body Mass Index, resp. index tělesné hmotnosti hodnotí poměr tělesné hmotnosti k výšce. Číslo samo o sobě ale nedokáže správně identifikovat množství tělesného tuku a jeho rozložení. Takže i ti, kdo mají vysoké BMI mohou mít hezkou a štíhlou postavu (např. sportovci, kteří mají velké množství svalové hmoty, ale přitom ploché břicho, mohou mít vysoké BMI).

Bazální metabolismus

Dalším dílčím výsledkem výpočtu v této kalkulačce je hodnota bazálního metabolismu. Bazální metabolismus tvoří zhruba 70% běžného denního výdeje energie. Zahrnuje především uchování základních životních funkcí. Pokud se snažíte zhubnout tím, že omezujete množství kalorií, nikdy byste neměli snížit denní kalorický příjem pod úroveň bazálního metabolismu (resp. snížit příjem pod tuto úroveň se doporučuje maximálně na velmi krátkou dobu, nikdy ne déle než 3 – 5 dní).

Doporučený denní kalorický příjem

Dalším výstupem z výpočtu je pak doporučený denní kalorický příjem. Ten zohledňuje i vaši další běžnou fyzickou aktivitu. Pokud byste přijímali toto množství kalorií, vaše váha by se neměla ani snižovat ani zvyšovat. Výsledné číslo je nutné chápat jako dlouhodobý průměr. Konkrétní hodnoty pro konkrétní den mohou kolísat. Faktorů, které ovlivňují denní energetický výdej, je velmi mnoho.

Typ postavy s ohledem na možná zdravotní rizika

Jedním z posledních výstupů je tzv. WHR index – tedy vyhodnocení poměru obvodu pasu a boků. Pokud máte výrazně větší obvod pasu než boků, jedná se o typ postavy „jablko“. U tohoto typu postavy jsou významně vyšší zdravotní rizika. Doporučuje se přejít na nízkotučnou dietu s dostatečným obsahem zeleniny, ovoce, nízkotučného mléka a mléčných výrobků se sníženým obsahem tuku, celozrnné pečivo, omezit tuky a červené maso.

Individuální hodnocení výsledků

K jednotlivým výsledků je nutné přistupovat individuálně. Ani jeden z výsledků neříká nic o tom, jestli jste tlustí nebo hubení, jestli máte štíhlou nebo obézní postavu. Pokud vám ale například index BMI indikuje nadváhu a index WHR indikuje rizikový typ postavy, je více než vhodné poradit se s nějakým odborníkem a popř. podstoupit i další vyšetření jako například měření množství tuku apod.

Nezapomínejte ale také na to, že každý z nás je individuální. Tyto obecné výpočty nelze zcela přesně aplikovat na každého jednotlivce. Při vědeckých studiích třeba vyplynulo, že dva jedinci s identickou výškou a váhou mohou mít i tak velmi odlišné hodnoty bazálního metabolismu. Rozdíl může být až 30%. To samé pak platí třeba i pro BMI – tento index neumí rozlišit, jestli máte hodně svalů, „těžké kosti“ nebo příliš mnoho tuku.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 257 Průměr: 4.9]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 12

 1. Custom avatar Anežka   •  

  Zdravím, podrobný index , kde vás zajímá pas a boky není zcela korektní u žen. Rozhodně nemám postavu hruška . Moje míry 100/70/100. Z toho vyplývá, źe nosím tukovou zátěž = prsa. Je to tuk a něco váží. Počítá index i s Tímto? Takových žen je mnoho!

  • Custom avatar Alena   •  

   Zdravím Vás – souhlasím. 95/68/93 – také se tedy nepovažuji za hrušku 🙂

 2. Custom avatar Káča   •  

  A já jsem zase hruška a prej jsem banán -_-

 3. Custom avatar Beze Jména   •  

  Nevěřím tomu.. Mě to vyšlo pokaždé jinak…

 4. Custom avatar Jana Černá   •  

  No na to že mám velikost kalhot 40 a napsalo mi to že jsem jablkoDDD a jsem dost hubená, asi bych u sebe radeji zvolila obvod paze to by bylo korektnejsi . Záleží také na konstituci kostry, a jiných atributech. Pokud vám dámy vyjde to co mně, nelekejte, se že jste rizikové. :oDDDDD

 5. Custom avatar Dušan   •  

  Dobrý den, měřím 160cm a vážím 66kg a BMI mi vychází 25,8 (nadváha)
  Jak je možné, že mám nadváhu, když mám 11,5% tuku v těle?? Mám vidět všech šest břišáků bez zatnutí břicha.
  Ta kalkulačka je k smíchu a ne k měření :))

 6. Custom avatar M   •  

  BMI je poměrně nesmyslná záležitost, nezapočítává stavbu těla. Chlap jako hora co je odmala větší a v dospělosti má 110kg bude mít podle BMI nadváhu, i když má perfektní tvary, cvičí a tak podobně. Stejně tak mě při 186cm a 85kg dává nadváhu, i když je to optimál váha pro mojí postavu.

 7. Custom avatar Kateřina   •  

  no, taky jsem „banán“ a prý bych měla zhubnout ! Nosím velikost 38 !:-)))

 8. Custom avatar Mima   •  

  Vraj mám ťažkú podváhu… A typ postavy mi vyšiel banán 😀

 9. Custom avatar Ki   •  

  Já mám postavu, v podstatě přesýpacích hodin 114/110/120 tak jak to potom mám počítat(kalkulačka) vyšlo mi:postava ,,jablko“ což je blbost… Když ty Míry mám obráceně, takže ta kalkulačka je naprosto na prd a navíc ta postava,,přesípacích hodin“ je běžná tak co ta většina žen
  Která to kvůli tomu nemůže výpočítat

  • Custom avatar M.   •  

   s tvými mírami nemáš postavu přesýpacích hodin, to znamená mít výrazně užší pas, ty jsi jablko..

 10. Custom avatar Marcela   •  

  Dobrý den.
  Souhlasím s děvčaty.
  A kdybych měla sníst denně potravu o 3000 kcal,tak budu mít během měsíce o 20 kg víc.Teď počítám kalorie,mám denně maximálně 1600 kalorií,a váha mi jde dolů.Když mám kalorií kolem 2000 kalorií,tak m i jde váha rapidně nahoru.

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar