V obecném slova smyslu se termín „koření“ používá pro označení sušených nebo čerstvých částí rostlin.

Koření na hubnutí – jsou zdravá kořeněná jídla?

Nakolik jsou zdravá, a zdraví prospěšná, kořeněná jídla? Může nadměrný příjem koření (nadměrně kořeněná jídla) škodit? Nebo vám naopak koření může zlepšit zdraví nebo třeba pomoci při hubnutí? Je snad nějaké koření na hubnutí? Poradíme vám!

Co je koření a proč ho používáme?

Kořením může být téměř cokoliv. V obecném slova smyslu se termín „koření“ používá pro označení sušených nebo čerstvých částí rostlin. Mohou to být jak kořeny, květy, listy, plody, kůra a další části rostlin. Jako určitá forma koření pak bývá někdy vnímána i sůl, byť ta nesplňuje podmínku rostlinného původu.

Koření pak v jídle používáme především pro výraznou a specifikou chuť. Různé druhy koření mohou mít i léčivé, zdraví prospěné účinky. Koření používáme buď jako samostatnou „přísadu“ nebo v různých směsích. Ať už se jedná o různé kořenící směsi nebo třeba omáčky (jako třeba Kari, kečup, Worcestrová omáčka, Tabasco, Chutney, Barbecue ap.)

Je koření zdravé nebo škodí?

Tak, jako skoro u všeho, i u koření lze nalézt důvody proč je koření dobré a zdravé, tak i důvody proč škodí. Existují různé vědecké studie, které jsou pro i proti. Je nesporným faktem, že při některých onemocněních se musí dodržovat dieta bez koření (resp., bez dráždivých druhů koření). To je případ třeba žlučníkových onemocnění, kdy je nutné vyhýbat se dráždivým druhům koření, nebo třeba dna a jiné nemoci.

V rozumném množství ale koření rozhodně neškodí, a naopak může být i velmi prospěšné. Když pomineme chuťové vjemy, tak některé druhy koření mohu napomáhat třeba spalování tuků, snižovat cholesterol, zrychlovat hubnutí, zklidnit podrážděný žaludek apod.

Jsou pálivá jídla zdravá?

Asi nejsilnější emoce v debatách o prospěšnosti či škodlivosti koření, vyvolávají pálivá jídla. Někdo na pálivé jídlo nedá dopustit, jinému zase ostře pikantní jídlo přijde jako něco nezdravého.

Existuje ale celá řada studií, která potvrzují, že pálivé druhy koření jsou spíše zdraví prospěšné. Pálivé nebo alespoň lehce pikantní jídlo (například koření jako je zázvor, pepř, chilli papričky) mají zpravidla pozitivní vliv na náš organismus. Pikantní jídla často zlepšují krevní oběh, urychlují metabolismus, podílí se na rychlejším metabolismu tuků nebo mohou snižovat i hladinu cholesterolu.

I proto bývá třeba zázvor nebo kajenský pepř doporučován v celé řadě dietních receptů.

Koření na hubnutí

Při hubnutí vám mohou pomoc některé druhy koření. A to jak již ty výše zmíněné pálivé druhy (např. pepř, zázvor, chilli) nebo i jiné (třeba skořice).

U silněji kořeněných jídel a především pak u těch pikantních je ale při hubnutí nutné dávat pozor. Velká většina koření totiž zvyšuje chuť k jídlu. Takže častější konzumace kořeněných jídel může vést k tomu, že budete jíst více jídla než by bylo vhodné.

Mezi koření, které napomáhá se spalováním tuků, patří třeba právě kajenský pepř, česnek, zázvor nebo skořice.

Pikantní jídlo vás v létě ochladí

Možná vám to bude znít divně, ale pokud si v létě, když je horko, dáte nějaké pikantní, pálivé jídlo, tak vás to může i ochladit. V první fázi se sice zahřejete a zapotíte, ale během odpařování potu se vaše tělo výrazněji ochladí. Možná i proto je konzumace pikantních jídel poměrně častá v „horkých“ zemích, jako je třeba Indie, asijské nebo arabské země. Částečně je to dáno i tím, že celá řada druhů koření má původ v těchto zemích, ale je to právě i z důvodu „chladícího efektu“

Kdy může koření uškodit zdraví

Ne vždy ale platí, že by koření bylo zdraví prospěšné. Tak například těhotné ženy by s kořením měly být velmi opatrné. Některé druhy koření totiž umí ovlivnit činnost děložního svalstva, což by v extrémním případě mohlo znamenat potrat. Třeba i obyčejná majoránka vyvolává překrvení pánevních orgánů. Muselo by se ale jednat o poněkud větší množství majoránky než špetka do polévky.

Koření není vhodné pro děti

Další skupinou, u které by se to s kořením rozhodně nemělo přehánět, jsou děti. Malé děti do jednoho roku by měli mít stravu (příkrmy) úplně bez jakéhokoliv koření. I později je pak nutné brát ohledy na to, že koření, které dospělému člověku neškodí, nemusí být pro děti zcela vhodné.

Obecně platí, že zelené bylinky jsou zpravidla vhodné i pro děti. Ostré a pikantní koření je naopak pro děti zcela nevhodné.  I některé jiné druhy koření se pak pro děti nehodí. Třeba muškátový oříšek

Pozor nenadměrný příjem soli

I když sůl není kořením v tom pravém slova smyslu, je tak někdy chápána. Nadměrný příjem soli pak má celou řadu, i poměrně výrazných, negativních dopadů. Existují studie, podle kterých v současné době lidé přijímají až několikanásobek vhodné/doporučené denní dávky soli.

Chlorid sodný v soli obsažený brání vylučování močoviny, zhoršuje příznaky revmatismu a také ekzémy. Příliš mnoho soli pak může způsobovat i poruchy v činnosti ledvin. Sůl také zvyšuje krevní tlak a zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob.

I v souvislosti s kořením je nutné být opatrný. Velká většina kořenících směsí prodávaných v obchodech, totiž obsahuje poměrně vysoké množství soli. Některé kořenící soli mohou obsahovat až 40% soli. Takže pokud jste zvyklí při vaření nejprve jídlo osolit a pak ještě přidat nějaké koření ze směsi, mělo by se jednat o směs koření bez soli. Jinak velmi snadno překročíte vhodnou dávku soli.

Méně soli = rychlejší hubnutí

Nadměrný příjem soli pak není vhodný ani v situaci, kdy se snažíte zhubnout. Sůl totiž zadržuje vodu v těle. Během hubnutí a diety byste se tedy měli snažit solit co nejméně. Je možné, že zpočátku vám takové jídlo nebude tolik chutnat.

Je to tím, že jak na cukr, tak i na sůl, si tělo velmi rychle zvyká, takže po nějaké době vyžaduje vyšší a vyšší dávky. Funguje to ale i obráceně, pokud nějakou dobu budete solit jen minimálně, tak zjistíte, že i jen lehce osolené jídlo vám zajistí stejný chuťový vjem, jako hodně osolené jídlo. Stejné je to i s cukrem. Pokud na několik týdnů vysadíte cukr a sladké, tak najedou, zjistíte jak je spousta jídel vlastně přeslazená, i když jste to doteď nevnímali.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 1147 Průměr: 4.5]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar