Jak zhubnout se štítnou žlázou
Hypotyreóza, neboli také nedostatečná aktivita štítné žlázy, je endokrinní onemocnění. Při něm dochází k utlumení funkce štítné žlázy, a tím i nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy. Jedním z častých projevů onemocnění hypotyreózou, je třeba právě značný nárůst váhy. A zatímco zhubnout a udržet si správnou váhu, když jste zdraví, bývá někdy obtížné. Při onemocnění štítné žlázy to pak s hubnutím může být ještě těžší.
Co je to hypotyreóza a jak ji poznat?
Hypotyreóza je onemocnění štítné žlázy, při které nejsou hormony této žlázy produkovány v dostatečném množství. Mezi příznaky hypotyreózy patří například únava, malátnost, zimomřivost, bolesti kloubů, poruchy funkce kůže (suchá kůže, vypadávání vlasů), u žen i poruchy menstruačního cyklu. Nebo také zvýšení tělesné váhy – často až obezita.
Hypotyreóza se častěji objevuje u žen nebo u osob nad 50 roků. To ale neznamená, že by se poruchy funkce štítné žlázy neobjevovaly i u dětí nebo dospívajících. Také platí, že příznaky se mohou projevit individuálně. Někdy se mohou objevit náhle, jindy se postupně zhoršují.
Pokud u sebe pozorujete některé ze zmíněných příznaků – třeba právě nárůst váhy, pak se poraďte se svým lékařem. Zrovna třeba růst váhy však může být způsoben celou řadou jiných faktorů (stejně jako i ostatní uvedené příznaky hypotyreózy). Váš lékař by měl být schopen potvrdit nebo vyvrátit vaše podezření na hypotyreózu a doporučit vám vhodnou léčbu.
Jak zhubnout se štítnou žlázou
Už jsme zmínili, že onemocnění štítné žlázy je zpravidla spojeno se zvýšením váhy, často až obezitou. To je dáno tím, že hormony produkované štítnou žlázou (tyroxin), ovlivňují celou řadu metabolických procesů v lidském těle.
Při správném režimu stravování, cvičení a užíváním léků je ale možné mít svou váhu pod kontrolou. Nebo i zhubnout, i když máte nemocnou štítnou žlázou.
Hubnutí a štítná žláza
Většina zvýšení hmotnosti související s hypotyreózou je způsobena nadměrným množstvím soli a vody ve vašem těle. Ke zvýšení váhy ale mohou značně přispívat i vaše stravovací návyky či životní styl, a míra vaší aktivity (to jak moc se hýbete, cvičíte, jak náročné máte zaměstnání apod.).
I když to samozřejmě není zcela přesné číslo, tak v souvislosti s hypotyreózou dochází zpravidla ke zvýšení váhy o 2 – 8 kilo. Pokud je při onemocnění štítné žlázy nárůst váhy vyšší, pak se na něm s největší pravděpodobností podílí i jiné faktory.
Jak začít hubnout se štítnou žlázou
První krokem by určitě měla být návštěva vašeho lékaře. Ten vám v závislosti na vaší diagnóze předepíše případně léky. Ty ale nemusí být potřeba – pokud se jedná o lehčí formu, pak byste to měli zvládnout i bez léků.
Než se pustíte do nějakých změn ve svém běžném jídelníčku nebo ve svém životním stylu, měli byste si nastavit správné očekávání. Zvláště pokud se jedná o nemoc štítné žlázy, nemůžete očekávat, že by k nějaké významné změně váhy došlo během několika málo dní. Případná redukce váhy bude postupná a bude nějakou dobu trvat. Jen tak ale současně máte šanci, že se vám opravdu podaří zhubnout, a váhu si pak i udržet.
Dieta při hubnutí se štítnou žlázou
Zvláště, pokud máte problémy se štítnou žlázou, byste se měli snažit jíst zdravě. To znamená zdravý a vyvážený jídelníček. Pokud se snažíte zhubnout se štítnou žlázou, měli byste si hlídat kalorie. Určitě se ale nesnažte o nějaké radikální hubnutí. Budeme-li vycházet z toho, že průměrná kalorická spotřeba je cca 2000 – 2500 kcal (méně u žen, více u mužů, a také v závislosti na věku, váze a míře aktivity, možné jsou vyšší i nižší hodnoty), tak by váš kalorický příjem neměl klesat o více než o cca 500 kcal za den, a určitě by to nikdy nemělo být méně než cca 1200 kcal.
Pokud každý den „ušetříte“ oněch 500 kalorií (kcal), pak byste měli hubnout rychlostí až 0,5 – 1 kilo za týden.
Dieta při hubnutí se štítnou žlázou by měla zahrnovat především potraviny s nízkým obsahem sodíku (soli), s nižším obsahem tuků a potraviny bohaté na složitější sacharidy. Tedy jen málo sladkostí, sladkých nápojů a obecně sladkého jídla.
Měli byste jíst dostatečné množství bílkovin – netučné drůbeží maso (kuřecí, krůtí) nebo kvalitní hovězí maso či ryby. Na jídelníčku by neměly chybět celozrnné potraviny (pečivo, těstoviny, ovesné vločky, hnědá rýže apod.). Hlídejte si i příjem jednoduchých (rychlých) cukrů jako jsou slazené limonády, džusy, sladkosti apod. Ty nejsou dobré pro hladinu inzulinu, která se při hypotyreóze spolupodílí na růstu váhy.
Hlídejte si příjem soli
Vzhledem k tomu, že velká část přírůstku váhy při onemocnění štítné žlázy, je způsobena přebytečnou solí a vodou (která se díky nadbytku soli zadržuje v těle), je nutné hlídat množství soli na vašem jídelníčku.
To znamená preferovat především čerstvé suroviny a jídla připravovaná z čerstvých surovin. Velká většina „průmyslový potravin“ – tedy hotová jídla do mikrovlnky, polotovary, instantní jídla, kořenící směsi nebo i uzeniny – obsahují opravdu velké množství soli. Udává se, že běžný dospělý člověk za den přijme až trojnásobné množství soli, než je to doporučené. A velká část z toho množství, jde právě na vrub těmto „průmyslovým potravinám“.
Jedním ze způsobů, jak potlačit množství sodíku, které přijímáte v běžné stravě, je i konzumovat potraviny, které obsahují draslík. To mohou být třeba banány, meruňky, pomeranče, švestky, kiwi nebo třeba řepa.
Velmi zjednodušeně se dá říci, že draslík je jakýmisi „protipólem“ sodíku. Tělo ke svému správnému fungování potřebuje rovnováhu obou prvků. Při zvýšeném množství draslíku dochází k jeho vylučování společně i se sodíkem.
Cvičení při hubnutí se štítnou žlázou
Aby byla vaše snaha o hubnutí efektivní a úspěšná, měli byste se snažit cvičit, nebo mít alespoň přiměřené množství aktivního pohybu. Pokud máte problém s výraznější nadváhou nebo obezitou, pak je vhodné se cvičením začít spíše pomalu.
Dobrým začátkem může být už jen to, že se budete snažit každý den ujít alespoň 10000 kroků. Počet kroků vám velmi snadno změří kdejaký krokoměr za pár stovek. Měřit pohyb pak umí i některé chytré telefony nebo i chytré hodiny.
Deset tisíc kroků by pro vás mělo být jakési absolutní minimum. Ve výsledku to může znamenat nějakou delší procházku na cca 1,5 hodiny. Nebo si pomůžete i tím, že místo jízdy metrem, tramvají nebo autobusem raději budete chodit pěšky.
Jakmile se alespoň trochu rozhýbete, můžete se pustit i do něčeho náročnějšího. Zkuste třeba běhání, jízdu na kole, plavání. Nebo se rozhodnut i pro nějaké cvičení v posilovně nebo ve fitness centru. Nebo je i celá řada cviků a cvičení, které můžete klidně provozovat i doma, bez činek a speciálních pomůcek.
Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti: