Raw food dieta: syrová strava a hubnutí
Raw food, neboli „syrová strava“ (nebo také „živá strava“), je základem vitariánství. Co je to vitariánství, jaké jsou zásady raw jídelníčku, a jak efektivní může být raw dieta při hubnutí, se pokusíme popsat v tomto článku. Nutno ale říci, že rozsah tohoto článku ani zdaleka neposkytuje dostatek prostoru, pro shrnutí všech principů raw stravy a vitariánství. Takže pokud vás zde něco zaujme, neváhejte a vyhledejte si i další, podrobnější zdroje informací.
Co je to raw food (živá, syrová strava)?
Raw food je v poslední době poměrně módní stravovací princip. Ale i když by se mohlo zdát, že je to něco nového, není tomu tak. Základy raw food můžeme vystopovat až do 19 století. V té době (1897) švýcarský doktor Maxmilián Bircher-Benner ordinoval svým pacientům léčebnou kůru založenou právě na tomto typu stravy. Pokud by vás to zajímalo, tak i díky tomuto pánovi také máme müsli.
Raw food, tedy syrová (nebo někdy i živá), strava zahrnuje především potraviny rostlinného původu, které neprošly tepelnou úpravou. Během přípravy jídla by neměla být překročena teplota 42 stupňů celsia.
Idea raw food vychází z myšlenky, že během tepelné úpravy potravin, dochází k jejich znehodnocení a ztrátě výživné hodnoty. Nad 42 stupňů celsia potraviny údajně ztrácí živiny a důležité enzymy. Tepelnou úpravou se pak z živého jídla stávají mrtvé potraviny.
Jídelníček raw dieta
Základem jídelníčku raw diety je především ovoce, zelenina, saláty, ořechy, semínka, sušené plody. Pro jednotlivé složky potravy na raw jídelníčku, je ale podstatné i to, v jakém pořadí jsou konzumovány, nebo jak jsou jednotlivé potraviny vzájemně kombinovány. Tak například by se nemělo kombinovat ovoce a zelenina.
Co se týká masa, mléčných výrobků (a obecně dalších potravin na živočišné bázi), tak zde lze nalézt různé přístupy. Můžete najít jak tvrzení, že maso a jiné živočišné potraviny do raw jídelníčku vůbec nepatří. Jiní lidé zase ryby, vejce či nepasterizované mléko, sýry či některé druhy masa, na raw jídelníček zařazují. Pochopitelně se ale nejedná o nic smaženého, vařeného nebo pečeného.
Syrové jídlo není to samé jako živé jídlo
U raw stravy také platí, že syrová potravina, neznamená automaticky, „živá“ potravina. To může být případ třeba některých ořechů, semen, luštěnin apod. Tyto potraviny se před konzumací musí nejprve tzv. „oživit“. Toho se dosáhne tím, že se na nějakou dobu nechají namočené ve studené vodě. Tím by se pak měly tyto potraviny stát výživově hodnotnější.
Co je to vitariánství a jak ho vyzkoušet
Vitariánství je určitý alternativní způsob stravovaní. Je poměrně hodně příbuzný vegetariánství, byť se nejedná o to samé. Jak jsme již zmínili výše, někteří vitariáni akceptují i některé potraviny živočišného původu, jiní preferují striktně rostlinnou stravu. Pro vitariánství je podstatné hlavně to aby se jednalo o „živé“ potraviny.
Pokud by vás idea vitariánství zaujala, pak si tento způsob stravování můžete vyzkoušet. Zpravidla je ale doporučováno, abyste se nesnažili o nějaký radikální řez, kdy ze dne na den přejdete na vitariánský jídelníček. Celý proces přechodu z „klasického“ jídelníčku na ten vitariánský, nebo případně na dietní jídelníček s větším podílem vitariánské stravy, může být poměrně náročný pro váš organismus a psychiku.
Z toho důvodu by mělo být lepší zvolit plynulejší přechod, kdy během několika následujících týdnů budete do svého běžného jídelníčku postupně zařazovat raw potraviny. Je potřeba mít na paměti, že vitariánství není jen o jídelníčku, ale je to spíše určitý životní styl.
Raw jídelníček a hubnutí
To, že budete jíst podle zásad raw jídelníčku (ať už částečně nebo i tak že budete 100% dodržovat principy vitariánství), neznamená samo o sobě, že začnete hubnout. Jistě díky vysokému podílu ovoce a zeleniny a mnohem menšímu zastoupení nezdravých potravin je to poměrně pravděpodobné.
Ale nesmíte zapomínat, že proces hubnutí a tloustnutí je především otázka energetické bilance. Pokud bude vámi přijaté množství kalorií v hrubém nepoměru s množství vydaných kalorií, tak je pak úplně jedno jestli jíte raw potraviny, bio potraviny nebo cokoliv jiného. Nabírání kil se nevyhnete.
Základem každého hubnutí je vytvoření energetického nedostatku. Tedy přijímat o něco málo kalorií než kolik jich spotřebujte. Jen tak je možné hubnout. Takže i s raw jídelníčkem se dá přibrat při nevhodně zvolené množství jídla.
Jak rychle hubnout?
Velká většina odborníku se shoduje, že optimální rychlost hubnutí zahrnuje snížení kalorického příjmu o cca 500 kcal (kilo kalorií) denně, nebo naopak zvýšení kalorického výdeje o 500 kcal. Optimálně pak kombinace obojího. Pak je možné hubnout cca 0,5 – 1 kilo za týden (rychlost hubnutí se pak odvíjí i od toho zda jste muž/žena, jaká je vaše aktuální váha, nebo jaký máte typ metabolismu, nedá se tedy říci, že 500 kcal denně znamená automaticky jedno kilo dolů).
Tato rychlost je nejbezpečnější s ohledem na případné dopady na zdravotní stav (příliš rychlé hubnutí může nadměrně zatěžovat ledviny, játra a celkově organismus). A také je to bezpečný způsob, jak dosáhnout trvale udržitelného snížení váhy. Radikální hubnutí sice může mít krátkodobě výrazný efekt, ale ten jen málokdy přetrvá déle než pár týdnů. Hladovění rozhodně není žádný zaručený recept jak zhubnout.
Pokud se rozhodnete při hubnutí vyzkoušet raw dietu, tak nezapomeňte, že u „syrové“ stravy hodně záleží na tom, z jakého zdroje budou dané potraviny pocházet. Neříkáme, že pro raw dietu musíte jíst pouze BIO potraviny. Ale je to vhodnější i vzhledem k tomu, že u raw diety neprocházejí potraviny tepelnou úpravou, která by případně mohla odstranit část škodlivin z běžně pěstované zeleniny, ovoce apod.
Co by určitě nemělo chybět na raw jídelníčku?
- Čerstvé ovoce a zelenina – mělo by se jednat o co nejvíce čerstvé ovoce a zeleninu. Tedy ne takové, které k vám cestovalo přes půl Evropy nebo přes půl světa.
- Sušené ovoce – jako jsou datle, rozinky, brusinky, ananas, kokos, meruňka, mango, jablka atd. Je toho hodně na výběr. Sušené ovoce může být vhodnou sladkou přísadou do řady pokrmů, nebo alternativou za dezerty. Pozor jen na to, že mnoho druhů sušeného ovoce, které běžně najdete v supermarketu, bývá chemicky ošetřeno.
- Čerstvé a sušené byliny a koření – ty přidají aromatickou chuť vašim jídlům.
- Oleje – především pak čerstvý lisovaný olej (panenský nebo extra panenský)
- Ocet – jablečný ocet je považován za nejlepší, protože díky vysokému obsahu kyseliny jablečné, pomáhá trávení bílkovin.
- Kakao – vyberte si jak z kvalitních zdrojů, tak i organických, a uchovávejte v hermeticky uzavřených nádobách pro čerstvost.
- Kyselé zelí – vyrobte si vlastní zelí nebo jinou nakládanou zeleninu. Hodí se hlavně v zimě, kdy je nedostatek čerstvé zeleniny
- Nepasterizované mléčné výrobky – mléko, sýry
- Maso a vejce – z masa především ryby (sushi, sashimi)
- Ořechy a semena
- Bílkoviny – vhodným zdrojem jsou třeba luštěniny – fazole, hrách, čočka
Na co si dát u raw jídelníčku pozor?
Přechod na raw jídelníček by měl být postupný. Můžete začít tím, že budete postupně zvyšovat podíl raw potravin v běžném jídelníčku. Třeba tím, že budete kombinovat raw potraviny s těmi vařenými. Nebo postupně zařadíte jedno jídlo (třeba oběd, nebo večeři jen z raw surovin.
Jednou z nedílných součástí raw jídelníčku jsou i „koktejly“, tzv. smoothie. Smoothie nápoj z rozmixovaného ovoce a zeleniny, který může být doplněn o další složky jako je voda, med, mléčné produkty (mléko, jogurt) apod.
Pozor také na to, že raw strava se nedoporučuje dětem, těhotným nebo kojícím ženám, osobám s anémií a osobám s rizikem osteoporózy. Máte-li jakýkoliv druh nemoci nebo imunitní poruchy, poraďte se nejprve se svým lékařem o vhodnosti raw jídelníčku.
Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti: