Nadváha u dětí v ČR

U dětí rozhodně není vhodné usilovat o nějaké intenzivní hubnutí.

Podle různých výzkumů má více než 50% obyvatel ČR nadváhu. U dětí je situace o něco málo lepší. Přesto i u dětí jich asi 20 – 30% má nadváhu (konkrétní podíl dětí s nadváhou závisí na tom, jaká je použitá metrika daného výzkumu). Navíc se jedná o postupně se zvyšující trend. Počet dětí s nadváhou nebo těch, které jsou obézní, se tak každý rok zvyšuje.

U dětí se nadváha nejčastěji objevuje kolem 6 – 7 roku života. Dá se tedy říci, že růst nadváhy tak trochu souvisí se zahájením školní docházky. Částečně je to dáno změnou stravovacího režimu a menším množstvím pohybu, z části se ale jedná o přirozené fyziologické procesy, kdy se v určitých fázích růst dětí zastaví, ale růst váhy pokračuje.  S obdobím zahájení puberty, ale zase podíl dětí s nadváhou klesá.

U dětí rozhodně není vhodné usilovat o nějaké intenzivní hubnutí. I když bude mít dítě několik kilo nadváhu (nebo i více), nedají se zde aplikovat stejná pravidla, jako pro hubnutí dospělých. Dítě by mělo mít především vyvážený jídelníček (jakákoliv jednostranná dieta je pro dítě škodlivá) a přiměřené množství pohybu (příliš náročná a intenzivní fyzická aktivita ale také není vhodná).

Mohlo by vás zajímat: Hubnutí a dieta pro dítě, Dieta pro dítě s nadváhou, Rychlé hubnutí do plavek

Věděli jste, že až 30% dětí v ČR má problémy se svou váhou?

Nadváha u dětí – dieta a hubnutí pro dítě

Asi 50% všech obyvatel ČR trpí nadváhou. U 25% žen a 22% mužů se pak jedná o obezitu. U dětí je sice situace o něco málo lepší. Podle průzkumů trpí nadváhou „jenom“ asi 30% dětí, i tak se ale jedná o poměrně vysoká a alarmující čísla. U dětí pak dochází k rozvoji nadváhy a obezity nejčastěji […]

Přečíst více