Nadváha u dětí v ČR

U dětí rozhodně není vhodné usilovat o nějaké intenzivní hubnutí.

Podle různých výzkumů má více než 50% obyvatel ČR nadváhu. U dětí je situace o něco málo lepší. Přesto i u dětí jich asi 20 – 30% má nadváhu (konkrétní podíl dětí s nadváhou závisí na tom, jaká je použitá metrika daného výzkumu). Navíc se jedná o postupně se zvyšující trend. Počet dětí s nadváhou nebo těch, které jsou obézní, se tak každý rok zvyšuje.

U dětí se nadváha nejčastěji objevuje kolem 6 – 7 roku života. Dá se tedy říci, že růst nadváhy tak trochu souvisí se zahájením školní docházky. Částečně je to dáno změnou stravovacího režimu a menším množstvím pohybu, z části se ale jedná o přirozené fyziologické procesy, kdy se v určitých fázích růst dětí zastaví, ale růst váhy pokračuje.  S obdobím zahájení puberty, ale zase podíl dětí s nadváhou klesá.

U dětí rozhodně není vhodné usilovat o nějaké intenzivní hubnutí. I když bude mít dítě několik kilo nadváhu (nebo i více), nedají se zde aplikovat stejná pravidla, jako pro hubnutí dospělých. Dítě by mělo mít především vyvážený jídelníček (jakákoliv jednostranná dieta je pro dítě škodlivá) a přiměřené množství pohybu (příliš náročná a intenzivní fyzická aktivita ale také není vhodná).

Mohlo by vás zajímat: Hubnutí a dieta pro dítě, Dieta pro dítě s nadváhou, Rychlé hubnutí do plavek

Polovina lidí v ČR má nadváhu. Skoro 20% lidí v ČR je obézních. Obezita a nadváha, je velký rizikový faktor při onemocnění COVID. Nadváha je při BMI nad 25. Obezita je při BMI nad 30 (morbidní obezita je při BMI nad 40).

Jak poznat obezitu? Jak poznám, že jsem tlustá?

Obezita (nebo i jen nadváha), vzniká obvykle jako důsledek nadměrného příjmu kalorií. Pokud je kalorický příjem vyšší, než kalorický výdej, pak se nespotřebovaná energie ukládá ve formě tukové tkáně. Od určitého množství tuku, se mluví o nadváze nebo následně o obezitě. Obezita, ale může mít i řadu dalších příčin, než pouhý nadměrný kalorický příjem. Obezita […]

Přečíst více

Věděli jste, že až 30% dětí v ČR má problémy se svou váhou?

Nadváha u dětí – dieta a hubnutí pro dítě

Asi 50% všech obyvatel ČR trpí nadváhou. U 25% žen a 22% mužů se pak jedná o obezitu. U dětí je sice situace o něco málo lepší. Podle průzkumů trpí nadváhou „jenom“ asi 30% dětí, i tak se ale jedná o poměrně vysoká a alarmující čísla. U dětí pak dochází k rozvoji nadváhy a obezity nejčastěji […]

Přečíst více