Jaká by měla být vaše doporučená (optimální) váha? Spočítá vám to naše kalkulačka.

Jaká je správná váha – kalkulačka doporučené hmotnosti

Jaká by měla být vaše ideální váha? Můžete si to spočítat v této naší kalkulačce pro výpočet doporučené hmotnosti. Pokud zadáte svoji výšku a váhu, kalkulačka vám spočítá rozmezí, v jakém by se měla pohybovat vaše váha. Výsledek je ale pouze orientační, protože nehodnotí množství tělesného tuku nebo jeho rozložení na vaší postavě.

Výpočet ideální váhy – jak to funguje

Pro výpočet ideální váhy v naší kalkulačce doporučené hmotnosti používáme poměrně jednoduchý přepočet založený na základě indexu BMI. Co je BMI, a jak se počítá, najdete zde. Pro výpočet postačí zadat vaši aktuální výšku (v centimetrech). Kalkulačka vám pak spočítá, v jakém rozmezí by se – vzhledem k vaší postavě – měla pohybovat hmotnost. Výsledkem je pak rozpětí mezi doporučenou minimální a doporučenou maximální hmotností.

Ideální váha není to samé co štíhlá postava

Výpočet ideální váhy může být ale hodně zavádějící. Je to dáno tím, že při výpočtu není zohledněn vliv věku nebo pohlaví. Nehodnotí se ani rozložení dané váhy na vaší postavě. Takže dva jedinci se stejnou výškou a váhou mohou být vizuálně zcela odlišní. Zatímco například sportovci budou mít díky velkému objemu svalové hmoty sice vysokou váhu, ale přitom hezkou postavu, u jiného člověka může být váha tvořena tukem na břichu, zadku nebo na stehnech.

Pokud chcete získat lepší představu o tom, jak jste na tom se svou postavou, použijte tuto podrobnou kalkulačku, kde je zohledněn i vliv věku, pohlaví, míra fyzické aktivity nebo tvar postavy.

Ideální váha u dětí, dospělých nebo seniorů

Váha lidského těla v průběhu života značně kolísá. Asi nejviditelnější je to u malých dětí. Pro ně také platí odlišná pravidla pro posuzování toho co je ideální váha, co podváha nebo nadváha – viz kalkulačka BMI pro děti.

Důležité je i to, čím je daná váha tvořena. Zatímco svaly jsou těžší, tuk je lehčí, resp. 1 kilo tuku zabírá větší objem než jedno kilo svalové hmoty. Takže i když budete mít stejnou váhu ve 30 letech jako v 60 letech, mění se poměr svalové hmoty k tuku. I proto dva lidé se stejnou váhou mohou vypadat zcela odlišně. Velkou roli pak hraje i tvar postavy (jablko, hruška, banán apod.)

Kalkulačka ideální váhy

Kalkulačku pro výpočet ideální váhy najdete zde.

Co je ideální váha?

Pokud se vám nezdá ideální váha spočítaná naší kalkulačkou, tak nabízíme pár slov pro vysvětlení. Ideální váha může být chápána různě. Čistě z medicínského pohledu se jako ideální váha označuje takové rozpětí tělesné hmotnosti, při kterém jsou zdravotní rizika minimální. Opakem je pak podváha, podvýživa, nebo nadváha či obezita.

Jiný pohled na ideální váhu pak zahrnuje vizuální podobu daného jedince. To je ale úplně jiný pohled. Taková ideální váha se dá přesně jen stěží spočítat. Každý z nás je jiný, má jinou představu o tom, jak by měl vypadat.

Každá z nás žije v jiném prostředí a vnímání ideální váhy se mění i s danou kulturou. To, co je v jedné zemi obecně vnímáno jako ideální váha a hezká postava, může být jinde vnímáno jako nadváha. Toto vnímání ideální váhy se také mění v čase. To co našim předkům připadalo hezké, my dnes vnímáme úplně jinak.

Pokud se trápíte s tím, jak vypadáte, pak podobné starosti hoďte za hlavu. Vaše ideální váha může být téměř libovolná. Důležité je, abyste vy sami byli spokojeni s tím, jak vypadáte. Rozhodně si nenechte diktovat od nějaké kalkulačky nebo svého okolí, kolik byste měli vážit. Tím se budete jenom zbytečně stresovat.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 2 Průměr: 5]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar