Hořčík a bolest hlavy

Jedním z typických příznaků nedostatku hořčíku, je právě bolest hlavy.

Hořčík je jedním z velmi důležitých prvků, který mimo jiné podporuje správnou činnost nervové soustavy. Není se tedy co divit, že jedním z typických příznaků nedostatku hořčíku, je právě bolest hlavy.

Mezi příznaky nedostatku hořčíku patří i podrážděnost, náladovost nebo špatné trávení. Výrazný nebo dlouhodobý nedostatek hořčíku, může vyvolávat deprese nebo celkovou psychickou nerovnováhu.

V případě, že trpíte častěji migrénami nebo silnějšími bolestmi hlavy, pak jedním z možných důvodů může být nedostatek hořčíku.

Hořčík je možné doplnit konzumací potravin s vyšším obsahem hořčíku, nebo si v lékárně koupit hořčík v tabletách. Hořčík (magnézium) bývá obvykle prodáván ve formě tablet, které obsahují i vitamín B6 (ten také ovlivňuje činnost nervové soustavy).

Jedna tableta magnézia obvykle obsahuje 200 mg hořčíku. Pro dospělého člověka je tedy doporučená denní dávka 1 – 2 takové tablety (doporučená denní dávka hořčíku je 300 – 400 mg, větší část ale přijmeme z potravy).

V případě silných bolestí hlavy (nebo pokud se jedná o silné migrény), může být potřeba až dvojnásobná dávka hořčíku. Podle některých lékařských studií, může 1 gram hořčíku denně, podstatně zkrátit trvání migrény nebo posloužit i jako prevence jejího vzniku.

V případě, že vás ale trápí časté bolesti hlavy, pak je rozhodně vhodné navštívit lékaře. Buď svého praktického lékaře, nebo přímo neurologa. Je sice pravda, že bolest hlavy může být způsobena nedostatkem hořčíku. Současně to ale může být projevem nějaké nemoci nebo jiné zdravotní komplikace.

Mohlo by vás zajímat: Předávkování hořčíkem, Nadváha u dětí v ČR, Hypotyreóza – onemocnění štítné žlázy

Kyselina mléčná, vzniká ve svalech, při intenzivní zátěži a při nedostatku kyslíku. Kyselina mléčná se dále mění na laktát. Ani kyselina mléčná ani laktát, ale nezpůsobuje bolest svalů. To je zastaralá teorie, která již byla dávno překonána. Bolest svalů po cvičení, je způsobena mikro traumaty (mikroskopické poškození svalů) a následným zánětem.

Kyselina mléčná a bolest svalů – proč bolí svaly a co je to laktát

Kyselina mléčná, bývá poměrně často označována za důvod, proč po cvičení bolí svaly. Zjednodušující vysvětlení je takové, že při velké zátěži (při anaerobním svalování) se ve svalech hromadí kyselina mléčná, a kvůli tomu pak bolí svaly. Tohle zjednodušené vysvětlení, je ale skoro celé špatně. Jedná se o poměrně starou teorii, která již byla vyvrácena. Při […]

Přečíst více

Hořčík (magnézium) je jedním z nejdůležitějších prvků pro naše tělo. Ovlivňuje činnost nervů (snižuje bolest hlavy, podrážděnost, nespavost). Ovlivňuje činnost svalů (omezuje svalové křeče). Hořčík je důležitý pro sportovce, těhotné nebo kojící ženy. Doporučená denní dávka hořčíku je 300 – 400 mg na den.

Hořčík (magnesium) – vliv na zdraví a hubnutí

Hořčík (magnesium, Mg), je jedním z nejdůležitějších minerálů, které naše tělo potřebuje. A přitom si to jen málo lidí uvědomuje. Hořčík je opravdu velmi důležitý prvek. V našem těle plní více než 300 různých funkcí. Hořčík mimo jiné zodpovídá za správnou činnost nervové soustavy a svalů. Podílí se také na regulaci hladiny cukru v krvi. Při nedostatku hořčíku […]

Přečíst více

Melouny se dělí do dvou hlavních skupin. Tu první reprezentuje vodní meloun. Ten je asi (v ČR) nejznámější a nejčastěji konzumovaný.

Kalorické tabulky: Meloun (vodní, cukrový)

Meloun je nejenom oblíbená a osvěžující letní pochoutka. Díky vysokému obsahu vody, to může být i velmi vhodný doplněk dietního jídelníčku. U melounu je ale nutné dávat pozor, na množství cukru. Třeba takový vodní meloun obsahuje cca 6 gramů cukrů na 100 gramů. To na první pohled nevypadá tak „špatně“. Když si ale uvědomíte, že […]

Přečíst více

. Tím, že si dáte polévku, zeleninový sálat nebo ovocnou misku, zaženete hlad rychleji, při menším kalorickém příjmu, než u jiných jídel.

10 způsobů jak zhubnout bez cvičení a bez diety

K tomu, abyste zhubnuli a měla hezké a štíhlé břicho, postavu, nebo se jen cítili lépe, se nemusíte pouštět do nějaké drastické diety nebo do nějakého náročného cvičení. Někdy je méně, ve výsledku více. Ke zhubnutí nejsou potřeba nějaké drastické změny. Zhubnout můžete už jen díky několika, spíše drobným, změnám. 1. Naučte se správnému držení těla Velká […]

Přečíst více

Velká část přírůstku váhy při onemocnění štítné žlázy, je způsobena přebytečnou solí.

Jak zhubnout se štítnou žlázou

Hypotyreóza, neboli také nedostatečná aktivita štítné žlázy, je endokrinní onemocnění. Při něm dochází k utlumení funkce štítné žlázy, a tím i nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy. Jedním z častých projevů onemocnění hypotyreózou, je třeba právě značný nárůst váhy. A zatímco zhubnout a udržet si správnou váhu, když jste zdraví, bývá někdy obtížné. Při onemocnění štítné žlázy to […]

Přečíst více

Raw food, tedy syrová (nebo někdy i živá), strava zahrnuje především potraviny rostlinného původu, které neprošly tepelnou úpravou.

Raw food dieta: syrová strava a hubnutí

Raw food, neboli „syrová strava“ (nebo také „živá strava“), je základem vitariánství. Co je to vitariánství, jaké jsou zásady raw jídelníčku, a jak efektivní může být raw dieta při hubnutí, se pokusíme popsat v tomto článku. Nutno ale říci, že rozsah tohoto článku ani zdaleka neposkytuje dostatek prostoru, pro shrnutí všech principů raw stravy a vitariánství. […]

Přečíst více

Pravidelné cvičení je jedním z nejzdravějších a nejpřirozenějších způsobů čištění těla.

Přírodní detoxikace – co na pročištění těla (2. část)

Toto je druhá část článku na téma přírodní detoxikace organismu, kde si popisujeme, co nejlépe funguje na pročištění těla. Může to být velmi dobrý začátek, pokud jste se rozhodli zhubnout. Než se pustíte do nějaké diety, dopřejte si některou krátkodobou čistící kůru. Stejně tak, pokud se často cítíte unavení, bez energie, pak jedním z důvodů mohou […]

Přečíst více