Předávkování hořčíkem

Mezi typické příznaky předávkování hořčíkem patří zvýšená (nadměrná) plynatost nebo i průjem.

Hořčík (magnézium) je velmi důležitý prvek pro náš organismus. Mezi jeho hlavní funkce patří podpora činnosti nervů a svalů. Kromě toho se ale hořčík podílí i na mnoha dalších funkcích našeho těla.

Předávkování hořčíkem přirozenou cestou (z potravy) není příliš obvyklé. Tělo si umí s nadbytkem hořčíku poměrně dobře poradit.

K předávkování hořčíkem dochází obvykle jen v případech, kdy lidé použijí nadměrné množství potravinových doplňků obsahujících hořčík.

Nebo když například vypijí velké množství minerální vody s vysokým obsahem magnézia. Nebo pokud užijí více magnézia ve formě tablet (než je doporučená denní dávka).

K předávkování hořčíkem může také dojít u lidí, kteří mají nějak narušenou funkci ledvin. Může se jednat o různá onemocnění spojená se sníženou funkcí ledvin. Ledviny jsou přitom „zodpovědné“ za přirozené vylučování nadbytečného množství hořčíku.

Mezi typické příznaky předávkování hořčíkem patří zvýšená (nadměrná) plynatost nebo i průjem. Mezi další projevy předávkování hořčíkem je možné zařadit nechutenství, nevolnost, zvracení, svalovou slabost či zvýšenou únavu.

Mohlo by vás zajímat: Doporučená denní dávka hořčíku, Hořčík a bolest hlavy, Chci zhubnout bez diety

Nachlazení (rýma, kašel, zvýšená teplota, bolest v krku), se nedá vyléčit za jeden den. Není na to žádný lék (existuje jenom podpůrná léčba na zmírnění příznaků). Rychle funguje zvýšený příjem vitamínu C, odpočinek, napařování, dostatek tekutin nebo horký čaj či kuřecí vývar. Už za jeden den (nebo za víkend) vám může být podstatně lépe.

Jak vyléčit nachlazení za jeden den? Jak rychle vyléčit rýmu a kašel?

Rýma, kašel, lehce zvýšená teplota, větší únava, to jsou typické příznaky nachlazení. Typické je to pro podzim, když začnou klesat teploty. Nebo na jaře, když se začíná oteplovat. Nachlazení nebo rýma, se ale může objevit i v létě (nachlazení od klimatizace), nebo prostě kdykoliv. Možná to sami znáte, na víkend si naplánujete společný výlet s partnerem, rodinnou […]

Přečíst více

Vitamín C je jedním z nejdůležitějších vitamínů. Naše tělo si ho nedokáže vyrobit a jsme odkázání na příjem z potravy – především z čerstvého ovoce a zeleniny. Vitamín C je zásadní pro imunitu, pro správnou funkci cév, kůže. Nedostatek céčka, může vést i k závažným zdravotním problémům.

Jak posílit imunitu: Vitamín C – proč je důležitý a kde ho najít

Vitamín C (neboli kyselina askorbová, E300), je jedním z nejdůležitějších vitamínů, které lidské tělo nezbytně nutně potřebuje, a nedovede si ho samo vyrobit. O tom se ostatně přesvědčili už námořníci ve středověku na dlouhých plavbách, kteří při nedostatku čerstvých potravin (ovoce či zeleniny) trpěli kurdějemi. Vitamín C má doslova „zázračné“ účinky. Posiluje imunitu, snižuje hladinu cholesterolu, […]

Přečíst více

Hořčík (magnézium) je jedním z nejdůležitějších prvků pro naše tělo. Ovlivňuje činnost nervů (snižuje bolest hlavy, podrážděnost, nespavost). Ovlivňuje činnost svalů (omezuje svalové křeče). Hořčík je důležitý pro sportovce, těhotné nebo kojící ženy. Doporučená denní dávka hořčíku je 300 – 400 mg na den.

Hořčík (magnesium) – vliv na zdraví a hubnutí

Hořčík (magnesium, Mg), je jedním z nejdůležitějších minerálů, které naše tělo potřebuje. A přitom si to jen málo lidí uvědomuje. Hořčík je opravdu velmi důležitý prvek. V našem těle plní více než 300 různých funkcí. Hořčík mimo jiné zodpovídá za správnou činnost nervové soustavy a svalů. Podílí se také na regulaci hladiny cukru v krvi. Při nedostatku hořčíku […]

Přečíst více

Zvýšená nebo vysoká hladina cholesterolu je významné zdravotní riziko. Celková hladina cholesterolu v krvi by neměla být vyšší než 5,2 mmol/l. Současně je ale důležité, aby hladina „dobrého“ cholesterolu (HDL cholesterol) nebyla pod 1,4 mmol/l.

Jaká je správná hladina cholesterolu v krvi u dětí a dospělých?

Asi každý tuší, že zvýšená hladina cholesterolu znamená zdravotní riziko. Nebo alespoň někde zaslechl, že s cholesterolem mohou být nějaké problémy. Proč ale vlastně škodí vysoká hladina cholesterolu v krvi? Jaká jsou rizika, a co pomáhá na snížení? Proč se někdy mluví o dobrém a špatném cholesterolu? K čemu je dobrý cholesterol? Cholesterol je látka, která je běžnou […]

Přečíst více

Nejrychlejší způsob, jak zhubnout tuky, nabízí dieta bez sacharidů. Pokud omezíte množství sacharidů na jídelníčku na maximálně 5 – 10% (cca 20 gramů na den), pak můžete zhubnout i 2 kila za týden. Není tak problém zhubnout o 5 kilo za měsíc.

Jak zhubnout tuky – dieta a hubnutí bez sacharidů

Hodně lidí se snaží zhubnout a moc se jím to nedaří. Zkouší různé diety, omezují množství kalorií, ale výsledek se moc neprojevuje. Často je to dáno tím, že když omezíte množství kalorií, tělo se „přepne“ do módu hladovění, při kterém využívá dostupné kalorie mnohem efektivněji. A vy tak hubnete jen minimálně. Pokud chcete opravdu zhubnout […]

Přečíst více

Mnoho lidí je přesvědčeno, že díky kouření cigaret (nikotinu) se dá zhubnout. Nikotin opravdu výrazně ovlivňuje metabolismus. Zvyšuje kalorický výdej až o 10% a zrychluje i metabolismus (spalování) tuků. Tím, že začnete kouřit, ale určitě nezhubnete.

Kouření cigaret: Nikotin a jeho vliv na hubnutí

Určitá skupina lidí je přesvědčena, že díky kouření cigaret se jim daří zhubnout, nebo alespoň nenabírat kila navíc. Jaký je ale vlastně vliv kouřní cigaret (nikotinu) na hubnutí? Opravdu pomáhají cigarety zhubnout? A platí to, že když přestanete kouřit, tak automaticky ztloustnete? Nikotin a jeho vliv na metabolismus Nikotin má bezesporu vliv na náš metabolismus. […]

Přečíst více