Pravidelné cvičení je jedním z nejzdravějších a nejpřirozenějších způsobů čištění těla.

Přírodní detoxikace – co na pročištění těla (2. část)

Toto je druhá část článku na téma přírodní detoxikace organismu, kde si popisujeme, co nejlépe funguje na pročištění těla. Může to být velmi dobrý začátek, pokud jste se rozhodli zhubnout. Než se pustíte do nějaké diety, dopřejte si některou krátkodobou čistící kůru. Stejně tak, pokud se často cítíte unavení, bez energie, pak jedním z důvodů mohou být právě i nahromaděné toxiny ve vašem těle.

V předchozí části jsme popisovali, jaké jsou vhodné čistící diety a na co dávat pozor, když se snažíte o pročištění těla. První část tohoto článku najdete zde. Ve druhé části se pak podíváme na to, co je vhodné jíst, a jaké jsou další faktory a metody přirozené detoxikace organismu.

Jezte organické produkty

Všechny „průmyslově vyráběné“ potraviny obsahují mnoho různých více či méně škodlivých látek. Pokud se pravidelně stravujete různými polotovary, hotovými jídly do mikrovlnky nebo jinými konzervovanými potravinami, vystavuje své tělo velké zátěži.

Už jen díky tomu, že všechny tyto potraviny mají vysoký obsah soli. Podle nejrůznějších studí tak při pravidelné konzumaci podobných potravin, dodáváme tělu dvojnásobné až trojnásobné množství soli, než je doporučené (a zdravé) množství.

A není to jen sůl. Některé potraviny v obchodech jsou učiněné „chemické“ koktejly. Obsahují mnoho různých barviv, konzervačních látek, nejrůznější aditiva, zahušťovadla apod.

Pokud je to alespoň trochu možné, snažte se jíst přírodní a čerstvé potraviny, resp. jídla připravovaná z čerstvých surovin. I když jsou tyto potraviny obecně dražší, při jejich „pěstování“ se nepoužívají herbicidy, pesticidy, růstové hormony nebo antibiotika

Pročištění těla – jezte více „super potraviny“

Super potraviny je označení, které se používá pro některé potraviny, které mají mimořádně vysoký přínos pro zdraví. Tyto potraviny navíc pomáhají tělu s urychlením procesu čištění. Mezi čtyři nejprospěšnější super potraviny můžeme zařadit česnek, řepu, kapustu a citrón. Jsou ale i další jako třeba borůvky, jablka, řeřicha, celer, růžičková kapusta, mrkev, papája nebo třeba divoká rýže.

  • Česnek – má mnoho významných přínosů pro zdraví. Jednou z vlastností česneku je schopnost zvýšit funkci jater. Napomáhá totiž tvorbě enzymů, které pak odstraňují toxiny z těla. Česnek mimo jiné obsahuje allicin a selen, což jsou látky, které podporují správnou funkci jater
  • Řepa – červená řepa je další super potravina, která má antioxidační, detoxikační a protizánětlivé vlastnosti. To je dáno díky přítomnosti barviva – betalainu. Ten jednak dodává řepě její typickou barvu a současně funguje jako velmi účinný antioxidant
  • Kapusta – je to velmi zdravá listová zelenina. Podobně jako i jiné rostliny (například zelí), je to mírně alkalické (zásadité) jídlo, které efektivně neutralizuje cukry a i jiné toxiny
  • Citrón – citróny, podobně jako i další citrusové plody (limety či grapefruity), patří mezi nejefektivnější přírodní „čistící“ prostředky. Kyselina citrónová, která je obsažena ve šťávě z citrónu má schopnost rozpouštět celou řadu toxinů, které se nacházejí ve vašem těle. To je důvod, proč jsou citróny nebo limety častou součástí nejrůznějších čistících diet a kůr.

Detoxikace organismu – bylinkové čaje

Pití bylinkových čajů je skvělý způsob, jak zvýšit příjem tekutin (dodržovat kvalitní pitný režim), a současně využívat výhod, které poskytují nejrůznější bylinky. Mezi nejvýhodnější bylinkové čaje na pročištění organismu můžeme zařadit:

  • Pampeliškový čaj – ten napomáhá pročistění těla, stimuluje žlučník, ledviny a játra. Napomáhá omezit zadržování vody v těle. Pampeliškový čaj má také stabilizační účinek na hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém
  • Lékořicový čaj – lékořice je přírodní látka s rozsáhlým přínosem pro zdraví. Lékořicový čaj podporuje funkci jater a současně působí i jako mírné projímadlo. Tím napomáhá vyčistit střeva. Drobnou nevýhodou je to, že lékořicový čaj může mít mírné negativní důsledky pro osoby s vysokým krevním tlakem
  • Lopuchový čaj – kořen lopuchu je používán v přírodním léčitelství již od pradávna. Lopuch by měl fungovat jako přirozený přírodní „čistič“ krve. Pomáhá tak detoxikovat a očistit krev. Napomáhá také k pročištění trávicího traktu a zvyšuje tvorbu moči. V neposlední řadě pak také chrání játra, což může být užitečné při nadměrné konzumaci alkoholu.

Pročištění organismu – přestaňte kouřit

Kouření je jedna z nejškodlivějších věcí, kterou můžete dělat. Každý rok, jen v naší republice umírají tisíce lidí na přímé či nepřímé následky kouření. Běžná cigareta obsahuje až 4000 škodlivých toxických látek. I když ihned přestanete kouřit, tyto škodlivé látky budou ve vašem těle ještě delší dobu. Některé lékařské studie udávají, že to trvá až 10 roků než se tělo kompletně očistí od následků kouření.

Přestat kouřit by tedy měla být jedna z prvních věcí, kterou uděláte ve snaze o pročištění a detoxikaci organismu.

Vyzkoušejte akupunkturu

Akupunktura je jedna z metod přírodního, lidového léčitelství. Akupunktura může prostřednictvím působení na určité tlakové body napomoci s detoxikací organismu. I když nejsou zcela spolehlivé vědecké studie, celá řada lékařů a dalších odborníků uznává pozitivní přínosy akupunktury při léčbě celé řady zdravotních problémů.

Vyhýbejte se toxinům v prostředí

I když dodržování podobné rady v současné době není příliš snadné. Zvláště pokud žijete v nějakém větším městě, kde jste každodenně vystaveni celé řadě škodlivých vlivů, od smogu, exhalace z automobilové dopravy a i dalším.

Snažte se ale – pokud je to možné – alespoň čas od času „utéci“ do čistějšího prostředí. O víkendu si vyrazte na výlet do přírody, na hory apod.

Snažte se také vyhýbat pobytu v zakouřeném prostředí. V současné době již není žádný problém zajít si na oběd nebo večer posedět s přáteli do nekuřáckého prostředí.

Pravidelné cvičení na pročištění těla

Pravidelné cvičení je jedním z nejzdravějších a nejpřirozenějších způsobů čištění těla. Pravidelné cvičení vám pomáhá zlepšovat vaši kondici, má pozitivní vliv na váš zdravotní stav a mimo jiné díky pravidelnému cvičení můžete i zhubnout.

Když pomineme „extrémní“ aktivity typu vrcholový, nebo obecně příliš intenzivní sport, pak pravidelné cvičení zlepšuje krevní oběh a funkci srdce. Napomáhá lepšímu trávení, snižuje míru stresu a budete se po něm cítit lépe (při fyzické aktivitě se v mozku uvolňují endorfiny, kterým se také někdy říká „hormony štěstí“).

Snažte se každý den věnovat alespoň 30 minut nějaké fyzické aktivitě. Zvláště to pak platí pro ty, co tráví celé dny sezením někde v kanceláři u počítače. A opravdu není nutné, aby se jednalo o nějaké vysoce intenzivní cvičení. Velmi pozitivní vliv má už jen každodenní delší procházka třeba někde v parku.

Dopřávejte si pravidelný spánek

Ačkoliv spánek sám o sobě nijak nesouvisí s pročištěním organismu, dostatek kvalitního spánku je přesto poměrně podstatný. Vaše tělo potřebuje spát, aby se mohlo zregenerovat po stresu a zátěži z každodenního života.

Optimální množství spánku u dospělého člověka je 7 – 8 hodin. Přičemž je důležité, aby se jednalo o kvalitní spánek. Nepřerušovaný spánek, u kterého vás nebudou rušit žádné vnější vlivy (jako třeba hluk, světlo apod.)

Lidé, kteří spí málo, nebo nemají dostatečně kvalitní spánek, mají výrazně vyšší sklony k nadváze, projevují se u nich častěji srdeční choroby, onemocnění ledvin. Je zde i vyšší riziko cukrovky.

Vyhýbejte se stresu

Vysoká míra stresu je jedním z výrazných rizikových faktorů, který přispívá ke špatnému zdravotnímu stavu. Nadměrné množství stresu vede k celé řadě zdravotních problémů. Pocity únavy, deprese, nadváha a další zdravotní obtíže.

Pročištění organismu – půst

Jednodenní či dvoudenní půst (úplné hladovění jen s příjmem tekutin), je poměrně oblíbenou metodou k pročištění organismu. Jeden nebo dva dny hladovění nehrozí žádnými zdravotními problémy a současně dochází k vyčištění organismu.

Pozor jen na to, abyste se nepouštěli do nějakého dlouhodobějšího hladovění. Vícedenní půst už pak není zcela zdravý. Zvláště pak pro ty, kdo mají nějaké zdravotní komplikace. Pravidelné hladovění může v extrémních případech vést až ke vzniku anorexie nebo bulimie, nebo jiných zdravotních komplikací.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 622 Průměr: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar