Hypotyreóza – onemocnění štítné žlázy

To, že případně trpíte hypotyreózou, také není možné nějak jednoduše poznat.

Hypotyreóza je onemocnění štítné žlázy, při kterém je narušena správná produkce hormonů této žlázy. Těch je produkováno mnohem méně, než kolik jich vyprodukuje zdravý orgán. Opakem hypotyreózy je pak hypertyreóza, což je také onemocnění štítné žlázy. Při něm je naopak nadprodukce hormonů.

Hypotyreóza je v mnoha případech podmíněná genetikou, je tedy dědičná. To ale neznamená, že se musí vždy projevit. Spuštění této nemoci, se dá předcházet zdravým životním stylem, kvalitní stravou a dostatečným množstvím odpočinku.

Mezi rizikové faktory pro vznik hypotyreózy patří například kouření, špatná životospráva, nedostatek jódu, radioaktivní záření a jiné.

To, že případně trpíte hypotyreózou, také není možné nějak jednoduše poznat. Mezi příznaky hypotyreózy patří například únava, malátnost, zimomřivost, bolesti kloubů, poruchy funkce kůže (suchá kůže, vypadávání vlasů), u žen i poruchy menstruačního cyklu. Nebo také zvýšení tělesné váhy.

Všechny tyto příznaky ale mohou být způsobeny mnoha různými příčinami. Navíc se nemusí projevit všechny současně ale jen některé. Někdy se tak příznaky hypotyreózy objevují postupně a postupně se zhoršují. Jindy se mohou projevit náhle.

V případě podezření na onemocnění štítné žlázy je tedy nejlepší vyhledat lékaře, který pak je schopen případné poruchy činnosti této žlázy diagnostikovat poměrně přesně.

Mohlo by vás zajímat: Onemocnení štítné žlázy, BIO potraviny a hubnutí, Bezlepková dieta

Velká část přírůstku váhy při onemocnění štítné žlázy, je způsobena přebytečnou solí.

Jak zhubnout se štítnou žlázou

Hypotyreóza, neboli také nedostatečná aktivita štítné žlázy, je endokrinní onemocnění. Při něm dochází k utlumení funkce štítné žlázy, a tím i nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy. Jedním z častých projevů onemocnění hypotyreózou, je třeba právě značný nárůst váhy. A zatímco zhubnout a udržet si správnou váhu, když jste zdraví, bývá někdy obtížné. Při onemocnění štítné žlázy to […]

Přečíst více