Mnoho lidí má tendenci se úplně zbytečně přejídat. Není nic jednoduššího než trocha přísnosti na sebe sama.

Snadný způsob, jak zhubnout i o 10 kilo

Podívejte se na několik velmi snadných způsobu, jak zhubnout o 10 kilo. A nebojte se, není to žádný podvod nebo drastická dieta, která by vás nutila hladovět. Existuje několik celkem obyčejných změn, po jejichž provedení, se vám snadno povede zhubnout i o 10 kilo. A při tom to není žádné velké trápení.

Hlídejte si velikost porcí

Jednou z nejjednodušších věcí, kterou můžete udělat proto, abyste shodili pár kilo dolů, je hlídat si, kolik toho sníte. Mnoho lidí má tendenci se úplně zbytečně přejídat. Není nic jednoduššího než trocha přísnosti na sebe sama. Je hned několik drobných triků, které vám s tím pomohou.

Tak například můžete přestat používat velké talíře. Velký talíř, vás nutí, abyste si ho naložili plný jídla. A to pak vede k onomu přejídání. Jděte na to chytřeji. Zvykněte si na jídlo brát malé talíře. I když bude vaše porce jídla menší, vaše hlava a žaludek budou „spokojenější“, když před sebou pořád uvidí „plný talíř jídla“.

Na začátku možná budete bojovat s tím, že po dojedení porce z malého talíře budete mít stále hlad. Zkuste si ale nepřidávat druhou porci. Zkuste počkat alespoň 20 minut, než si půjdete přidat. I vašemu mozku chvíli trvá, než do něj doputují signály ze žaludku. Uvidíte, že zjistíte, že po dvaceti minutách už nemáte tak velký hlad, jak jste si možná mysleli hned po dojedení menší porce.

Omezte těstoviny a pečivo z bílé mouky

Těstoviny a pečivo nebo i další potraviny připravované z běžné bílé mouky, jsou velkým nepřítelem štíhlé postavy. Pokud chcete zhubnout o 10 kilo, pokuste se je v maximální možné míře nahradit celozrnnou variantou. Celozrnná mouka – a následně z ní připravované potraviny, jako pečivo nebo těstoviny – mají mnohem vyšší podíl vlákniny. Celkově mají tyto celozrnné alternativy mnohem menší kalorický obsah. Takže i když sníte stejné množství těstovin nebo pečiva, celkový objem kalorií bude nižší.

Vybírejte si nízkotučné potraviny

Mnoho běžně konzumovaných potravin obsahuje poměrně hodně tuků. I když ne každý tuk je špatný, je dobré mít jeho množství pod kontrolou. Vyzkoušejte se tedy v obchodech poohlédnout po nízkotučném mléku, nízkotučných jogurtech nebo nízkotučných sýrech ap.

Pozor ale jenom na to, že výrobci nejrůznějších potravin rádi „podvádějí“. Často nějaký výrobek nese velký nápis typu „light“, „nízkotučný“ apod., ale při podrobnějším prostudování zjistíte, že i když tam je třeba méně tuku, výrobce si to „vynahradil“ přidaným cukrem. Při správné volbě vhodných potravin můžete při zachování celkového objemu zkonzumované potravy ušetřit desítky i stovky kalorií.

Pohyb a cvičení

Jednou z nejspolehlivějších cest k hubnutí je dostatečný pohyb. Nemusíte se ale hned děsit. Pohyb a cvičení nemusí být jen namáhavá dřina někde v posilovně. Pro pohodlné hubnutí o 0,5 – 1 kilo za týden vám postačí, pokud každý den půjdete na minimálně 30-ti minutovou procházku. Schválně si spočítejte, kolik desítek minut každý den prosedíte v hromadné dopravě, v autě apod. Zkuste alespoň část toho času převést na chůzi. Přestaňte jezdit výtahem a choďte po schodech. Každý pohyb navíc se počítá a již brzy se projeví i na vaší postavě.

Vyvážený a vyrovnaný jídelníček

Hlídejte si nejenom to, co jíte, ale i to jak a kdy jíte. Velkým nepřítelem hubnutí je nepravidelné stravování. Celkové množství zkonzumované potravy by mělo být rovnoměrně rozloženo do celého dne. Tedy nevynechávat snídaně nebo obědy a nezapomínat na svačiny. Obecné doporučení je nejméně 5 (byť malých) jídel denně.

Základem zdravého jídelníčku by pak měl být dostatek bílkovin, sacharidů a tuků. Hodně ovoce a zeleniny. Jednostranně zaměřený jídelníček, který ignoruje některé typy potravin, sice může způsobovat i rychlý úbytek váhy, ale po skončení takové diety se zpravidla dostaví jo-jo efekt.

Spíše než na nějaké drastické diety nebo hladovění se zaměřte na postupné změny. Snad každý, kdo někdy zkoušel hubnout, vám potvrdí, že nějaká radikální změna, kdy ze dne na den kompletně změníte svoje stravovací návyky, moc nefunguje. Naopak to bývá jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé hubnutí tak často vzdávají.

Snažte se dělat malé změny a uvidíte, že už za pár týdnů se to projeví. Zhubnout o deset kilo určitě není jednoduché, ale jde to i bez velkého trápení.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 32 Průměr: 4]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 5

 1. Custom avatar Tereza   •  

  Pocebuji z hodit bzicho vazim 79 a chcu vážit 49 děkuji můžete mi poradit jak cvičit a jest děkuji

 2. Chci být hubená   •  

  chci sice zhubnout, ale podle článku mi vyšlo, že změna se mne bude týkat pouze v tom, že si dám druhou večeři a pokoj si provoním mátou.

 3. Custom avatar KLÁRA   •  

  potřebuju zhubnout 15 kg vážím 50 kg a je mě 13 let a měřím 158 cm co mám dělat mám tlusté stehna děkuji

  • Custom avatar Pája   •  

   To by byla anorexie jako vyšitá… Tolik rozhodně shodit nepotřebuješ a ještě jsi ve vývinu, postava se ti bude ještě měnit. Podle BMI i s ohledem na věk se spíš blížíš od normálu k podváze, tak neblbni 🙂 A jestli se ti nelíbí, jaké máš stehna, zaskoč si do nějakého fitka, ať se na tebe mrknou a poradí nějaké cviky, které ti pomůžou doladit to, s čím nejsi spokojená.

 4. Custom avatar Poly   •  

  Posledni 3 roky se snazim zhubnout… zacalo to snizovanim objemu jidla podle stobu, takze sem se snazila vejit do 6000kJ a nakonec jím kolem 4000 kJ denně. Za ty dva roky mojí snahy sem naopak začala teď přibírat, nejdřív plíživě a místo snahy dostat 3kg dolů mám k původní váze ještě +5 nahoru… Ale už mám pocit, že jím tak málo, že už ubrat nejde… Jak moc mám tedy ještě ubrat, abych opravdu začala hubout? Už teď se mi zdá, že už moc není kam ubírat a zmenšovat porce… Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar