Podívejte se na následující rady a tipy, jak zhubnout. Vyzkoušejte je a uvidíte, že opravdu fungují.

Nejlepší rady a tipy na rychlé hubnutí

Chcete shodit pár kilo, vytvarovat svoje břicho, stehna, zadek nebo mít prostě hezkou postavu? Potřebujte zhubnout do plavek, po vánocích, nebo zhubnout po porodu? Vybrali jsme pro vás top žebříček těch nejlepších doporučení pro rychlé a úspěšné hubnutí. Podívejte se na následující rady a tipy, jak zhubnout. Vyzkoušejte je a uvidíte, že opravdu fungují.

Tip číslo 1: Stanovte si jasný cíl

Abyste se po pár dnech hubnutí neutápěli v pocitech beznaděje a deziluze, stanovte si před tím, než se pustíte do hubnutí jasný cíl. Tím by mělo být něco konkrétního. A něco co dokážete změřit a sledovat. Nestačí „chtít být štíhlá“, nebo „mít postavu, jako před tím než jste otěhotněla“. Musí to být něco jasného = „zhubnu o 5 kilo“, „shodím 10 kilo“, „budu mít v pase o 10 centimetrů méně“ apod.

Tip číslo 2: Musíte mít přehled o tom, co jíte

Hodně lidí má pocit, že vlastně ani moc nejí, že jí relativně zdravě apod. Schválně si zkuste pečlivě zapisovat celý týden vše, co jste snědli. Zatím není důvod, abyste nějak měnili svoje stravovací návyky, na to bude čas až později. Jenom si někam do notýsku nebo do nějaké tabulky v počítači zapisujte vše, co jste snědli. Co, kolik a ideálně i přibližně kdy. Na konci týdne se na to podívejte a s pomocí nějakých kalorických tabulek si spočítejte, kolik to bylo kalorií, tuků, sacharidů apod. Možná budete překvapeni, kolik toho vlastně bylo.

Tip číslo 3: Naučte se jíst pravidelně

Možná toho máte hodně. Školu, práci, starosti v domácnosti. Pravidelné stravování je ale velmi důležité. Pokud vaše tělo nemá pravidelný přísun energie, pak si vytváří zásoby na dobu kdy je „na suchu“. Pravidelné jídlo několikrát za den (ideální je 5 menších jídel), vám umožní udržovat v těle dostatečnou pohotovostní zásobu energie. Nebude vás trápit pocit hladu nebo honit mlsná, vaše tělo nebude mít potřebu tak intenzivního hromadění tukových zásob.

Tip číslo 4: Naplánujte si jídelníček

Při hubnutí nemusíte spoléhat jenom na diety. Bohatě postačí, pokud si začnete dopředu plánovat jídelníček. Pokud budete mít sestavený jídelníček, bude vás to pak „brzdit“ abyste nejedli zbytečně i další jídlo, než co máte v plánu. Na tomto je ostatně založená třeba i krabičková dieta. Jíst podle jídelníčku není nic těžkého. Navíc budete mít možnost kombinovat různá jídla, a různé potraviny.

Tip číslo 5: Zjistěte, co jíte

Když nakupujete, dívejte se na obsah živin a kalorické hodnoty. Možná budete překvapeni. I některé „light“, „nízkotučné“ a jiné „rádoby dietní“ potraviny obsahují hodně cukrů (nebo ještě hůře umělých sladidel), a prázdných kalorií. Hodně lidí dělá tu chybu, že se při hubnutí zbytečně trápí hlady. Podle rovnice málo jídla = rychlé hubnutí. Ale ono nezáleží ani tak na množství, jako na tom, co dané potraviny vlastně obsahují.

Tip číslo 6: Přestaňte pít sladké nápoje

Půl litrová (malá) láhev Coca-Coly obsahuje cca 210 kcal (tj. 900 KJ) a současně je tam asi 12 kostek cukru. O moc lépe na tom není ani Kofola. Ta má na 0,5 litru 162 kcal (680 kJ) a 40 gramu cukru (tedy asi 10 kostek). I běžný 100% pomerančový džus obsahuje v půl litru přes 220 kcal (tj. 940 kJ) a nějakých 10 – 15 kostek cukru.

Už jen tím že přestanete pít všechny slazené nápoje, limonády, džusy, ovocné šťávy a sirupy můžete každý den ušetřit i několik stovek kilo kalorií a hromadu cukru, která by se jinak pouze přeměnila na tuk na vašem břiše, stehnech nebo zadečku.

Tip číslo 7: Přestaňte vysedávat u televize nebo počítače

Kolik hodin denně strávíte sezením u počítače nebo před televizí? A co kdybyste alespoň jednu třetinu téhle doby věnovali na něco jiného. Jděte ven, projít se, zaběhat si, zacvičit si do fitness centra. Každý člověk (i ten kdo se nesnaží zhubnout) by měl trávit alespoň 1 – 2 hodiny denně aktivnějším pohybem. A jako aktivní pohyb se nepočítá to, že sedíte v autě a řídíte nebo to že cestujete vlakem/autobusem/tramvají. Když vás nebaví sport nebo běhání, tak alespoň začněte chodit. Počítá se každý pohyb.

Tip číslo 8: Místo bílé mouky celozrnná

Všude kde to je možné, se pokuste omezit bílou mouku a potraviny z bílé mouky (pečivo, těstoviny, knedlíky apod.). Namísto bílé mouky preferujte celozrnnou. Ta obsahuje mnohem více vlákniny, vitamínů a dalších užitečných živin. Kupujte si těstoviny z celozrnné mouky. Jezte celozrnné pečivo. A pozor na to, že „tmavé“ pečivo není to samé co „celozrnné“. To, že v pekárně vezmou bílou mouku, přidají karamelové barvivo, a navrch nasypou trochu „zrní“, z toho ještě nedělá celozrnnou bagetu.

Tip číslo 9: Začněte chodit po schodech

Přestaňte jezdit výtahem, ale choďte poctivě po schodech. Pokud bydlíte ve vyšším domě s výtahem, nebo pracujete v nějaké kancelářské budově s výtahem, naučte se chodit po chodech. Chůze do schodů představuje energetický výdej 0,63 kJ na 1 kilogram váhy (pomalá chůze po rovině jenom 0,12 kJ/1kg). Takže pokud 4x denně vyšlápnete pár chodů, můžete spálit i 1000 kJ navíc (4x5minut x 80 kilo váhy)

Tip číslo 10: Jezte hodně polévky a saláty

Naučte se jíst pravidelně polévky a saláty. Tato jídla dokáží spolehlivě zasytit a přitom obsahují násobně méně kalorií než tzv. „hlavní jídla“. Pokud si na oběd dáte nejprve polévku nebo si k hlavnímu jídlu dopřejete velký zeleninový salát, uvidíte, že pak sníte i o polovinu méně hlavního jídla.

Tip číslo 11: Nevzdávejte se při prvním neúspěchu

Snažíte se hubnout a nedaří se vám to? Nevzdávejte se při prvním neúspěchu. Hubnutí chce čas. Pokud zlepšíte své stravovací návyky, pokud budete mít trochu více pohybu, musí se to zákonitě časem projevit. U někoho stačí pár týdnů, u jiného to může trvat i půl roku nebo déle. Nebuďte zoufalí, pokud se vám během hubnutí začne váha zvyšovat. To může být i následek pravidelného cvičení. Část tuků se proměňuje na svaly. A svaly mají větší „hustotu“, při stejném objemu váží více než tuková tkáň. Spotřebují ale více energie. Nevzdávejte se a vytrvejte. Výsledky se určitě dostaví.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 326 Průměr: 4.5]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 5

 1. Custom avatar Karolína   •  

  Každému z nás vyhovuje něco jiného a myslím že je to tak i ve způsobu hubnutí. Je hodně diet a postupů. Když jsem potřebovala rychle zhubnout po operaci s kolenem, kdy jsem pak půl roku nemohla pořádně chodit, jen jsem procvičovala svaly na noze. Tak jsem poprvé vyzkoušela týdenní dietní plán. Bez něj bych asi pořád kynula. Nastartovala jsem tak hubnutí, pak jsem klasicky omezila porce, nejedla sladký atd. Na víc ta jídla byla jednoduchá na přípravu, takže jsem nemusela stát půl dne v kuchyni a nic převažovat a přepočítávat.

 2. Custom avatar martina89   •  

  účinek černého pepře (piperina) je vědecky dokázano výborný způsob pro rychlé a bezpečné hubnutí, osobní jsem vyzkoušela tablety s vysoce koncentrovaným výtažkem pepře Piperine forte a jsem spokojená se svým hubnutí, ztratila jsem sedm kilo za dva měsíce. příroda to nejlepší způsob pro hubnutí, zapomente na chemie!

 3. Custom avatar Terka   •  

  Mým cílem bylo vytvarovat si tělo a začala jsem cvičit, ale bohužel nemám zrovna ‚kvalitní‘ kolena, protože hned po pár cvicích mně bolí tak, že nemůžu chodit. Jelikož je většina cvičení založená na dřepech, tak jsem začala hledat přípravky na hubnutí, ale doposud jsem nic nenašla. Máte nějaké tipy na přípravky?

 4. Custom avatar Michaela   •  

  Terko, vykaslete se na pripravky, vybirejte si pohyb setrny ke kloubum. Chuze, elipticky trenazer, kolo (ne extremne kopcovity teren), brusle, pilates, cviceni na mici, cviceni na balancni podlozce. I drep nemusi byt tak nesetrny, zamerte se na spravnou techniku – videi a popisku na internetu najdete spoustu. Sama jsem mela 3x vykloubene koleno, mam poskozene vazy a rozdrcene chrupavky. Ale hybu se.

 5. Custom avatar Tomík   •  

  Já dělám brutální tréninky 3x týdně, je potřeba překonat sám sebe! A kdo necvičí, hubne svaly a vodu. A to je velmi špatné. Nechápu, jak se může někdo vytahovat, že zhubnul 8 kilo za měsíc, když maximální úbytek tuku, je lidský organismus schopen odbourat 1 kg týdně.
  Čili, takový člověk hubne vodu, svaly a trochu tuku. A ono ho to těší, to nechápu. Vypadá stejně blbě, akorát je menší. Kdo cvičí, vypadá po mínus 4 kilech mnohem líp, než člověk, co se válí a zhubne stravou 8 kg.
  Chce to kombinaci obojího.

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar