Na shození 3 kil vaší váhy by vám mělo stačit každý den snížit svůj příjem asi o 700 kalorií (kcal).

Jak snížit váhu 3 kila za měsíc

Pokud se rozhodnete zhubnout o 3 kila za měsíc, je to rozumný cíl. Abyste shodili 3 kila za 4 týdny, tak vám bude stačit každý týden zhubnout o necelé kilo a to se dá celkem v pohodě zvládnout. Nebudete se muset pouštět do žádné drastické diety, nebo se trápit hlady. Pro snížení váhy o 3 kila stačí jen mírné omezení kalorií.

Chci zhubnout o 3 kila

Na shození 3 kil vaší váhy by vám mělo stačit každý den snížit svůj příjem asi o 700 kalorií (kcal). Vlastně ani není potřeba tolik, pokud během doby hubnutí budete i trochu cvičit, tak postačí snížení kalorického příjmu asi jen o 500 kcal (což odpovídá cca 20% vašeho běžného jídelníčku). Takže začněte jíst více ovoce a zeleniny, a méně vysko-kalorických jídel, nebo jídel s vyšším obsahem tuku. Není nutné dělat žádné dramatické změny nebo začínat hladovět.

Vyvážený a pravidelný jídelníček

Naučte se jíst každý den pět až šest menších jídel. Ty by měly být každé 2 až 3 hodiny. Takže pak nehrozí, že by vám hlady kručelo v břiše. Nebudete také mít tak velkou chuť mlsat. I když ještě chodíte do školy, nebo máte práci, která vás časově omezuje, zkuste to nějak vymyslet. Pravidelné jídlo je pro hezkou, štíhlou postavu opravdu velmi důležité.

Neméně důležitý je i vyvážený jídelníček. Zapomeňte na všechny jednostranné diety, to není ani trochu zdravý způsob jak snížit svoji váhu. Váš jídelníček by měl obsahovat přibližně 40% bílkovin, 40% sacharidů, 20% tuků. Ano i tuky jsou důležité. Třeba už jenom proto, že s nimi se do těla dostávají vitamíny. Některé vitamíny řady b-komplex jsou rozpustné pouze v tucích. A právě tyto vitamíny mají významný vliv na rychlost metabolismu a spalování tuků.

Udělejte každý den alespoň 10.000 kroků

Zkuste více chodit pešky. Pokud budete každý den chodit alespoň hodinu pešky, velmi tím svému tělu prospějete. Zkuste každý den ujít alespoň 10.000 kroků. A nechoďte jenom po rovině, choďte do kopce, z kopce, svižnou chůzí. Za hodinu takové chůze spálíte 200 – 400 kcal (podle terénu, rychlosti a vaší váhy).

Chcete zhubnout? Vyzkoušejte nějaké cvičení

Naplánujte si harmonogram cvičení. Jedním z důvodů, proč lidé moc necvičí, je nedostatek čas (nebo se na to lidé alespoň nejčastěji vymlouvají). Udělejte si plán a zkuste v něm najít pevné místo pro pravidelné cvičení. A nedělejte výjimky. Cvičení se neruší (jen v opravdu výjimečných případech). Pokud budete mít pravidelný režim, z cvičení se rychle stane zvyk, a nebude pro vás tak obtížné se mu pravidelně věnovat.

Pokud máte ve svém okolí někoho, koho byste mohli do cvičení zapojit, bude to ještě lepší. Společné cvičení s kamarádem nebo kamarádkou je nejlepší. Pomůže vám to nevynechávat a pravidelně cvičit.

Na hubnutí – tedy spalování kalorií, resp. tělesného tuku – byste mělo volit takové cvičení, které vás jednak bude bavit, a které vám umožní efektivně spalovat tukovou tkáň. Na to jsou nejvhodnější dlouhodobější (45 – 60 minut), mírně až středně intenzivní (max. 60 – 70% tepového maxima) aktivity jako je například plavání, jízda na kole, jízda na kolečkových bruslích, kick-box, krasobruslení, moderní tanec, běhání, aerobic apod.

Jak úspěšně zhubnout?

Musíte se naučit číst etikety na potravinách. Brzy zjistíte že „light“ nebo „nízkotučný“ výrobek nemusí být to nejlepší, protože obsahuje hodně cukrů nebo umělá sladidla. Pozor na velký obsah soli, na tuky, na cukry. Pozor také třeba i na trans-mastné kyseliny, ty jsou pro vaše zdraví horší, než nasycené tuky

Postupné omezení množství kalorií společně s cvičením je jediný, 100% úspěšný způsob jak snížit váhu. Zapomeňte na reklamy, kde vám slibují zázračné prášky a pilulky na rychlé zhubnutí. Ty mohou sloužit maximálně jako doplněk vaší snahy o redukci přebytečného tuku. Sami o sobě to nikdy nedokážou.

Nikdy také nevynechávejte jídlo. Hladovění opravdu není dobrý způsob jak zhubnout. Lidské tělo v extrémních případech vydrží bez jídla i 60 dní, ale není to příliš zdravé. Když omezíte jídlo, budete hladovět, vaše tělo na to bude reagovat tak, že zpomalí metabolismus. Budete otupělí, bez energie. Nějaká kila sice ztratíte, ale obratem je pak zase naberete zpět. Nikdy byste neměli jíst méně než cca 1200 kcal za den. Rychlé a extrémní hubnutí je nezdravé a v konečném důsledku vést ke zvýšení tělesné hmotnosti. (To je také nazýváno „jo-jo dieta / jo-jo efekt“.)

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 337 Průměr: 4.5]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  1 Komentář

  1. Custom avatar Sheryl   •  

    Děkuji za Ve1š předspěvek. Me1te pravdu, že proatva se v těle rozkle1de1 chemicky, takže i margaredn se rozložed a stre1ved. Srovne1nedm me1sla s margarednem jsem chtěla pouke1zat na to, že margaredn je nepřirozenfd tuk, kterfd je plnfd chemickfdch předsad a rostlinne9 oleje v něm obsažene9 jsou ztužene9. Me1slo a se1dlo, přestože jsou to nasycene9 tuky, jsou pro naše tělo menšed zlo (samozřejmě pokud se konzumujed v rozumne9m množstved).

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar