Chci zhubnout jídelníček

Jídelníček na hubnutí by měl být pestrý (aby pokrýval všechny nezbytné živiny, vitamíny a minerály) a měl by vám chutnat.

Při hubnutí byste určitě neměli hladovět. Neměli byste být ani zbytečně frustrováni, nějakým počítám kalorií v každém soustu. Jídelníček na hubnutí by měl být pestrý (aby pokrýval všechny nezbytné živiny, vitamíny a minerály) a měl by vám chutnat.

Základní skladba jídelníčku na hubnutí, by měla zahrnovat cca 30% bílkovin (živočišné i rostlinné). Dále by zde mělo být cca 50% sacharidů (mělo by se jednat především o sacharidy s nižším glykemickým indexem) a cca 20% tuků (rostlinné tuky, olivový olej, mořské plody, semena, ořechy apod.).

Abyste zhubnuli, tak se nesmíte zbytečně přejídat – jídlo by mělo být rozděleno nejméně do 3 porcí v průběhu dne.

Toto je ale značně individuální. Pro někoho je na hubnutí, lepší 5 malých porcí v průběhu dne. Takže mezi jednotlivými jídly, jsou jen krátké časové intervaly. Jinému budou stačit 3 vydatnější jídla.

Jíst méně, než 3 jídla za den, vám obvykle při hubnutí způsobí spíše problémy.

Při hubnutí určitě nesmíte hladovět. Při hladovění se mění způsob fungování metabolismu. Tělo má v obavě, před dalším nedostatkem potravy, tendenci i z toho mála, vytvářet tukové zásoby „na horší časy“.

Na zhubnutí nepotřebujete žádný přísný (striktní) dietní jídelníček. Naopak je lepší, pokud se naučíte sami si sestavit vhodnou skladbu jídelníčku.

Receptů na zdravá a dietní jídla je velmi mnoho. A nemusí to být jen samá „extrémně“ zdravá jídla (exotické potraviny, jídla bez chuti apod.). I jídelníček na hubnutí může být poměrně hodně „normální“ a může vám chutnat.

Spíše než o hubnutí, je lepší přemýšlet o tom, že děláte celkovou změnu životního stylu. Chcete začít žít o něco zdravěji. To, že přitom i trochu zhubnete, je jen příjemný vedlejší bonus navíc.

Mohlo by vás zajímat: Jídelníček a dieta na zhubnutí, Zdravý a vyvážený jídelníček, Jak potlačit chuť k jídlu

Přerušovaný půst (pravidelné střídání doby, kdy jíme a doby, kdy hladovíme), vám může pomoci zhubnout. Díky přerušovanému půstu, dochází k efektivnějšímu spalování tukové tkáně. Existuje několik variant přerušovaného půstu, podle délky doby hladovění (bez příjmu potravy).

Jak zhubnout – přerušovaný půst při hubnutí opravdu funguje!

V různých návodech jak zhubnout, můžete často najít i zcela protichůdné informace. Někde doporučují jíst minimálně 5x za den po malých porcích. Podle jiných návodů stačí jen 3 jídla denně. A jinde vám poradí, že stačí jíst dokonce i méně často – například jen dvě jídla za den. Jak často jíst při dietě a hubnutí? V názorech […]

Přečíst více

Patří brambory na dietní jídelníček? Ty vařené (ideálně ve slupce a v páře), mají jen okolo 70 kalorií (kcal) na 100 gramů. To je méně než má rýže nebo těstoviny. Takové brambory se určitě hodí i při hubnutí. Bramborové hranolky nebo jiné přílohy z brambor už mají ale příliš mnoho kalorií.

Kalorické tabulky brambory

Brambory jsou nedílnou součástí středoevropského jídelníčku. Brambory jíme od dětství a považujeme za něco zcela běžného (skoro jako v Asii mají rýži). Jak jsou na tom ale brambory z pohledu diety? Hodí se brambory při hubnutí? Kolik kalorií je v bramborách? Z pohledu obsahu kalorií, na tom nejsou brambory vůbec špatně. Klasické vařené brambory mají jen okolo 70 kalorií […]

Přečíst více

Sportovní podprsenky nejenomže poskytují lepší podporu velkého poprsí, ale celkově zplošťují/zmenšují objem hrudi.

Jak zhubnout prsa? Zmenšení velikosti a objemu prsou

I když by se mohlo zdát, že velká prsa jsou vysněným ideálem každé ženy (nebo snad každého muže?), pravda může být úplně jiná. Nejedna žena s větším poprsím určitě potvrdí, že velké, objemné poprsí není až tak velká „výhra“. Velké poprsí může být značně nepohodlné, způsobuje bolesti zad, vadí při sportu a celkově může způsobovat pocit […]

Přečíst více

V obecném slova smyslu se termín „koření“ používá pro označení sušených nebo čerstvých částí rostlin.

Koření na hubnutí – jsou zdravá kořeněná jídla?

Nakolik jsou zdravá, a zdraví prospěšná, kořeněná jídla? Může nadměrný příjem koření (nadměrně kořeněná jídla) škodit? Nebo vám naopak koření může zlepšit zdraví nebo třeba pomoci při hubnutí? Je snad nějaké koření na hubnutí? Poradíme vám! Co je koření a proč ho používáme? Kořením může být téměř cokoliv. V obecném slova smyslu se termín „koření“ používá […]

Přečíst více

Podle některých studií je pouze 5% lidí schopno přestat s kouřením „jen tak“ ze dne na den a vydržet to.

Jak přestat kouřit

Asi vás není potřeba přesvědčovat o tom, jak je kouření škodlivé. To byste asi ani nezačínali číst tento článek. Pokud se snažíte přestat s kouřením, zbavit se cigaret, pak vám nabízíme několik užitečných tipů a rad, jak se zbavit závislosti na nikotinu. Proč přestat s kouřením? Důvodů pro to, abyste přestali s kouřením, může být celá řada. Kouření […]

Přečíst více

I pocit hladu se dá poměrně snadno potlačit nebo alespoň výrazně omezit.

Jak přestat hodně jíst a nemít hlad

Neustále máte hlad, nebo vás alespoň „honí“ mlsaná? A vy už nevíte, co byste ještě snědli? Poradíme vám, jak přestat jíst, a přitom nemít hlad. Pokud se snažíte zhubnout, a nedaří se vám to, protože se neustále trápíte hlady. Nebo se snažíte zhubnout ale jen s mizerným výsledkem, poradíme vám, jak se vyhnout zbytečnému hladovění. I […]

Přečíst více