Nabírání kil a ukládání tuku v oblasti břicha (ona nevzhledná pneumatika, která postihuje jak pány, tak i dámy), je z menší části podmíněna geneticky a také věkem

Jak shodit pneumatiku kolem pasu

Nelíbí se vám vaše postava? Máte pocit, že jste si vypěstovali „pneumatiku“ kolem pasu, a chtěli byste shodit svoje velké břicho? V tomto článku se podíváme na to, jak zhubnout břicho a být štíhlejší v pase. Tento návod je určený nejenom pro ženy, ale i pro muže. Zásady pro zaručené efektivní hubnutí břicha, se totiž nijak neliší.

Jak zhubnout na břiše? Nastartuje svůj metabolismus!

Jednou z nejhorších věcí, kterou můžete udělat (a to nejen v případě že se snažíte shodit pneumatiku kolem pasu) je to, že budete vynechávat snídani nebo i některá další jídal. Na první pohled to sice může vypadat jako dobrý nápad. Vynechám snídani, možná i oběd, a tím pádem toho za den sním mnohem méně a budu hubnout. Takto to ale opravdu nefunguje. Spíše naopak. Nepravidelné stravování, vynechávání některých jídel vede naopak k tomu, že nabíráte kila nahoru.

Snídaně je pro efektivní hubnutí velmi důležitá. Tím, že si ráno dáte snídani, nastartuje metabolismus, a budete spalovat více tuků, než když snídani úplně vynecháte. Pokud si do jedné hodiny od probuzení dáte snídani, budete mít vyrovnanou hladinu cukru v krvi a podstatně nižší hladinu LDL cholesterolu v krvi.

Zdravá snídaně pro rychlé hubnutí

Zdravá dietní snídaně určitě není sladký muffin, nebo nějaký koláč. Zdravá snídaně (a nejenom v případech, kdy se snažíte hubnout, ale obecně), by měla zahrnovat bílkoviny, vlákniny a sacharidy:

  • Bílkoviny: vejce, fazole, arašídové máslo, nízkotučný sýr, jogurt, nebo jiné mléčnými výrobky, některé druhy ořechů
  • Vláknina a sacharidy: ovesné vločky nebo jiné cereálie, celozrnné pečivo

Co by naopak snídaně neměla obsahovat, jsou rafinované cukry = sladké pečivo, palačinky apod.

Zdravý jídelníček nejenom pro hubnutí na břiše

Nabírání kil a ukládání tuku v oblasti břicha (ona nevzhledná pneumatika, která postihuje jak pány, tak i dámy), je z menší části podmíněna geneticky a také věkem (u žen pak i prodělanými porody). Z větší části se ale jedná o nezdravý životní styl. Málo pohybu a nevhodný jídelníček.

Abyste zhubnuli a zbavili se pneumatiky v pase, nebo abyste nenabírali další kila navíc, je velmi důležité to, co a jak jíte. Velmi špatný přístup je vynechávání jídel (jak již bylo vysvětleno výše). Optimální zdravý (dietní) jídelníček by se měl skládat z několika jídel v průběhu celého dne. Ideální je situace, kdy během dne konzumujete 5 jídel (snídaně, oběd, večeře a dvě menší svačiny mezi jednotlivými hlavními jídly).

Zdravý jídelníček by měl zahrnovat všechny podstatné živiny. Redukční diety zaměřené na jednostranné stravě (jí se jen určitý typ potravin), zpravidla nefungují (pokud vůbec fungují) jen krátkodobě. Vaše tělo potřebuje rozumně vyvážený přísun bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny.

Zdravý jídelníček by měl určitě zahrnovat zeleninu. Je ideální pokud k obědu nebo večeři sníte alespoň menší porci zeleniny. Stejně tak si můžete dopřát pár kousků zeleniny nebo ovoce (s nižším obsahem cukrů) i jako svačinu mezi snídaní a obědem, nebo obědem a večeří.

Bez pohybu nezhubnete

K tomu abyste zhubnuli (nebo se zbavili pneumatiky v pase) nemusíte začít chodit běhat, nebo zvedat těžké činky v posilovně. Co si budeme nalhávat, ne každý rád sportuje, a někomu je představa takového intenzivního cvičení vyloženě protivná.

Navíc celá řada studií ukazuje, že příliš intenzivní cvičení je spíše kontraproduktivní. Podle některých vědeckých studií zhubnete rychleji tím, že budete chodit než tím že budete běhat. Pokud se pokusíte každý den ujít alespoň 10 000 kroků (nebo i více), budete to mít pro vaše hubnutí větší přínos, než když si půjdete 2x týdně zacvičit do fitness centra, nebo zaběhat někam do parku.

V jedné vědecké studii se prokázalo, že muži a ženy, kteří po dobu 14 dnů každý den ušli nejméně 10 000 kroků, bez jakékoliv změny jídelníčku snížili objem viscerálního tuku o 7% (to je tuk, který se nachází v oblasti břicha, a je zodpovědný za onu nevzhlednou „pneumatiku“).

Zkuste tedy začít chodit (alespoň část cesty) do práce (školy apod.) pěšky. Můžete si pořídit nějaké chytré hodiny, fitness náramek, nebo často i jen aplikaci do mobilního telefonu. Dnes se ceny podobných „wereables“ (nositelných zařízení) pohybují často i v řádu několika stokorun (nebo 1 – 2 tisíce, podle toho o jak „chytrý“ model budete mít zájem).

Stejně tak můžete přestat jezdit výtahem a chodit pěšky do schodů. I v práci byste se měli snažit pořád jen nesedět. Pokud se každou hodinu alespoň na pár minut projdete, protáhnete, budete hubnout mnohem rychleji, než když budete celý den trávit jen někde na židli před počítačem. Chvilka pohybu, ideálně alespoň jednou za hodinu, totiž udrží váš metabolismus mnohem aktivnější, a budete tak spalovat více kalorií.

Jaké cvičení na hubnutí břicha?

Pokud chcete hubnout rychleji, můžete se zaměřit na cvičení na břicho. Nejefektivnější metodou pro rychlé hubnutí bývá intervalový trénink. Ten zahrnuje krátké úseky intenzivní námahy, a patří mezi ty nejlepší způsoby jak rychle spalovat tuky.

Příklady intervalového tréninku (nejen na hubnutí břicha):

  • Běhejte maximální rychlostí po dobu 20 sekund a pak zpomalte na chůzi procházkovým tempem, dokud zase „nechytnete dech“, pak se znovu rozběhněte maximální rychlostí na dobu 20 sekund. Toto cvičení opakujete nejméně po dobu 10 minut
  • Nastavte si běžecký pás nebo rotoped na intervalový trénink – novější modely tuto funkci zpravidla podporují
  • Začněte pravidelně posilovat břišní svaly = vyberte si vhodnou sadu cviků na zpevnění břišního svalstva

Chcete zhubnout? Naučte se odpočívat

Je poměrně spolehlivě prokázáno, že za nabírání přebytečných kil může i hormon kortizol. To je jeden ze stresových hormonů. Naše tělo ho produkuje při nedostatku spánku, při stresu apod. Aby bylo vaše hubnutí úspěšné, je mimo jiné důležité i to, abyste se naučili odpočívat. Optimální je pokud si budete dopřávat nejméně 7 hodin nepřerušovaného spánku. Časté ponocování bývá obvykle spojeno s nárůstem váhy.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 433 Průměr: 4]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  1 Komentář

  1. Custom avatar Lucie   •  

    Dobrý den můj problém s váhou trvá už dva roky co jsem postoupila hormonální léčbu od té doby se ma váha dostala z 60 kg na 74 léčbu jsem teď ukončila a můžu pomalu dělat co mě baví ale má práce není přizpůsobena k jídelníčku 5 dene potřebuji poradit

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar