Kolik má mít člověk přísun KJ aby zhubnul

Na to, abyste zhubnuli, musíte v potravinách (nebo nápojích), přijmout méně energie (KJ) než kolik jich vaše tělo spotřebuje.

Odpověď na otázku „Kolik má mít člověk přísun KJ aby zhubnul“ je velmi prostá. Na to, abyste zhubnuli, musíte v potravinách (nebo nápojích), přijmout méně energie (KJ) než kolik jich vaše tělo spotřebuje. Jen tak bude tělo nuceno „sáhnout“ do tukových zásob a vy budete hubnout.

Kolik přesně byste měli denně přijmout KJ, pak závisí především na vašem věku, váze, výšce, pohlaví a na tom, jaké provozujete aktivity. Tedy všechny fyzické aktivity v průběhu dne – od chození, přes fyzickou námahu v práci, po provozování sportu nebo jiných pohybových aktivit.

Jen pro orientační představu – žena s váhou 65 kilo, výškou 170 centimetrů ve věku 30 roků potřebuje cca 6000 KJ jen na udržení základního (bazálního metabolismu) – tedy jen na dýchání, činnost srdce a další základní životní procesy. Reálný výdej energie tak bude spíše 7500 – 9000 KJ (podle toho jak moc pohybu a jiné fyzické námahy budete mít).

Pokud chcete zhubnout, pak si můžete udělat orientační výpočet, jak na tom jste. Vždy se bude jednat jen o orientační číslo. Nikdy se nedají přesně spočítat všechny fyzické aktivity. I když si někde najdete, že za půl hodiny chůze spotřebujete třeba 500 KJ, pořád to je jen orientační číslo – záleží i na okolní teplotě, na terénu ve kterém chodíte apod.

Na to, abyste zhubnuli, musíte mít nižší přísun KJ než je výdej. Tedy omezit se v jídle (stačí i jen trochu) nebo začít více sportovat, více se hýbat.

Mohlo by vás zajímat: Dieta na hubnutí po porodu, Rychlé hubnutí a zdravotní rizika, Výpočet ideální váhy

Při hubnutí, by měl být kalorický příjem mírně nižší, než kalorický výdej (pro udržení váhy, by to mělo být v rovnováze). Doporučený příjem kalorií pro ženu je cca 1800 kalorií na den. Pro muže je doporučený denní příjem cca 2200 kalorií. Doporučený příjem pro dítě se hodně mění, v závislosti na věku.

Bazální metabolismus (BMR) a doporučený denní příjem kalorií při hubnutí

Pro hubnutí (snížení váhy), by měl být příjem kalorií mírně nižší, než kalorický výdej. Základní odhad množství kalorií na den, je možné provést na základě výpočtu bazálního metabolismu. K tomu je následně nutné zohlednit i množství kalorií, které „spálíme“ při výkonu nějaké fyzické aktivity. Doporučené množství kalorií na den, je jiné pro ženu, pro muže nebo […]

Přečíst více

Kalorické tabulky - sport, cvičení, běhání a jiné aktivity

Kalorické tabulky – sport, cvičení, běhání a jiné aktivity

Pokud chcete zhubnout, musíte si hlídat, co jíte a kolik kalorií obsahují potraviny na vašem jídelníčku – viz naše kalorické tabulky. Shazování kil ale není jenom o tom, co jíte. Záleží i na tom co děláte. Pokud celý den jenom prosedíte ve škole, v práci, doma u televize nebo u počítače, váš energetický výdej bude jen […]

Přečíst více

Na shození 3 kil vaší váhy by vám mělo stačit každý den snížit svůj příjem asi o 700 kalorií (kcal).

Jak snížit váhu 3 kila za měsíc

Pokud se rozhodnete zhubnout o 3 kila za měsíc, je to rozumný cíl. Abyste shodili 3 kila za 4 týdny, tak vám bude stačit každý týden zhubnout o necelé kilo a to se dá celkem v pohodě zvládnout. Nebudete se muset pouštět do žádné drastické diety, nebo se trápit hlady. Pro snížení váhy o 3 kila […]

Přečíst více

V lidském těle je možné najít různé druhy tuku. Základní rozdělení tukové tkáně je na hnědou a bílou.

Tuk v lidském těle – víte, s čím bojujete?

Na našem webu o hubnutí najdete mnoho různých návodů, rad, doporučení, jak se zbavit přebytečného tuku a snížit svoji váhu. Když už se ale tolik věnujeme tuku, měli bychom se podívat trochu podrobněji na to, jaký tuk vlastně v těle máme. Lidské tělo by bez tuku nemohlo normálně fungovat Jsou známy případy lidí s genetickou poruchou, kteří […]

Přečíst více

Spočítejte si v podrobné kalkulačce vaše BMI, bazální metabolismus a doporučený denní příjem kalorií s ohledem na váš typ postavy.

Podrobná BMI kalkulačka – kalorie, typ postavy a metabolismus

Tato podrobná kalkulačka zahrnuje hned několik různých výpočtů. Na rozdíl od jiných kalkulaček, které počítají třeba jenom BMI nebo jenom bazální metabolismus, v této kalkulačce dostanete komplexnější hodnocení vaší postavy. Je zahrnut nejenom vliv výšky a váhy, ale i vašeho pohlaví, věku, množství fyzické aktivity, a přihlíží se i ke tvaru postavy. Díky tomu můžete získat […]

Přečíst více