Štítná žláza a nadváha

Při hypotyreóze dochází především k nadměrnému zadržování vody v těle. Díky tomu se pak váha zvýší asi 5 kilo.

Při onemocnění štítné žlázy, může docházet ke zvýšení váhy (vzniku nadváhy). Hypotyreóza neboli nedostatečná funkce štítné žlázy, je jednou z nemocí štítné žlázy. Při tomto onemocnění je nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy.

Tyto hormony, produkované štítnou žlázou jsou poměrně důležité, a vstupují do celé řady různých metabolických procesů. Při jejich nedostatečné produkci, pak nefunguje metabolismus správně.

Je ale nutné říci, že samotné onemocnění štítné žlázy, by nemělo způsobovat nějakou výraznější nadváhu. Při hypotyreóze dochází především k nadměrnému zadržování vody v těle. Díky tomu se pak váha zvýší asi 5 kilo.

Pokud má člověk s onemocněním štítné žlázy výraznější nadváhu, nebo se u něj dokonce projevuje obezita, pak to není jenom důsledek štítné žlázy. Bude to pravděpodobně kombinace více různých faktorů, včetně nezdravého životního stylu. Po zahájení léčby štítné žlázy, se pak obvykle přebytečná voda vyloučí, a váha se vrátí zpět do původního stavu.

Pokud by se jednalo o hypertyreózu (což je také onemocnění štítné žlázy, kdy je zvýšená produkce hormonů, pak dochází naopak ke snížení váhy (někdy i hodně výraznému).

Mohlo by vás zajímat: Hypotyreóza – onemocnení štítné žlázy, Raw food jídelníček, Sůl a hubnutí

Poznat chřipku je někdy obtížené. Většina příznaků je stejná, jako u dalších respiračních nemocí. Typické příznaky chřipky zahrnují horečku, velkou únavu, bolesti svalů a kloubů, kašel, rýma, bolest v krku nebo někdy i zažívací obtíže (zvracení nebo průjem).

Jak poznám, že mám chřipku? Jak jsou příznaky a čím se liší od jiných nemocí?

Chřipka je virové onemocnění (ne antibiotika na chřipku fakt nepomáhají), které má některé příznaky stejné (podobné), jaké běžné nachlazení nebo třeba COVID. Chřipka má ale obvykle podstatně těží průběh, než běžná „rýmička“ (je vám fakt blbě). Typickým příznakem chřipky, je vysoká horečka. U malých dětí, těhotných žen, seniorů nebo u lidí s dalšími zdravotními problémy, může […]

Přečíst více

Polovina lidí v ČR má nadváhu. Skoro 20% lidí v ČR je obézních. Obezita a nadváha, je velký rizikový faktor při onemocnění COVID. Nadváha je při BMI nad 25. Obezita je při BMI nad 30 (morbidní obezita je při BMI nad 40).

Jak poznat obezitu? Jak poznám, že jsem tlustá?

Obezita (nebo i jen nadváha), vzniká obvykle jako důsledek nadměrného příjmu kalorií. Pokud je kalorický příjem vyšší, než kalorický výdej, pak se nespotřebovaná energie ukládá ve formě tukové tkáně. Od určitého množství tuku, se mluví o nadváze nebo následně o obezitě. Obezita, ale může mít i řadu dalších příčin, než pouhý nadměrný kalorický příjem. Obezita […]

Přečíst více

Věděli jste, že až 30% dětí v ČR má problémy se svou váhou?

Nadváha u dětí – dieta a hubnutí pro dítě

Asi 50% všech obyvatel ČR trpí nadváhou. U 25% žen a 22% mužů se pak jedná o obezitu. U dětí je sice situace o něco málo lepší. Podle průzkumů trpí nadváhou „jenom“ asi 30% dětí, i tak se ale jedná o poměrně vysoká a alarmující čísla. U dětí pak dochází k rozvoji nadváhy a obezity nejčastěji […]

Přečíst více

Velká část přírůstku váhy při onemocnění štítné žlázy, je způsobena přebytečnou solí.

Jak zhubnout se štítnou žlázou

Hypotyreóza, neboli také nedostatečná aktivita štítné žlázy, je endokrinní onemocnění. Při něm dochází k utlumení funkce štítné žlázy, a tím i nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy. Jedním z častých projevů onemocnění hypotyreózou, je třeba právě značný nárůst váhy. A zatímco zhubnout a udržet si správnou váhu, když jste zdraví, bývá někdy obtížné. Při onemocnění štítné žlázy to […]

Přečíst více