Jídelníček a dieta pro dítě s nadváhou

Jídelníček u dětí s nadváhou by tak (spíše než dieta), měl být jen rozumný, zdravý a vyvážený jídelníček.

Pokud má dítě nadváhu, nebo je dokonce obézní, dá se s tím určitě něco dělat. Je ale nutné mít na paměti, že u dětí to s hubnutím a případnou dietou, musí fungovat jinak než u dospělých.

Dítě potřebuje ke svému zdravému vývoji a vývinu pestrou stravu, která pokrývá všechny nezbytné živiny, vitamíny nebo minerály. U dětí rozhodně nejde aplikovat nějakou jednostranně zaměřenou dietu, která z jídelníčku vylučuje některé živiny nebo omezuje příjem některých vitamínů. To by ve výsledku mohlo být i značně škodlivé.

Jídelníček u dětí s nadváhou by tak (spíše než dieta), měl být jen rozumný, zdravý a vyvážený jídelníček. Nejméně jedno jídlo jedno by mělo zahrnovat zeleninu. Nejméně jedno jídlo denně by mělo zahrnovat ovoce. Děti také potřebují pravidelný stravovací režim – optimální je 5 menších jídel v průběhu dne.

Nemá smysl se dětem snažit příliš intenzivně něco zakazovat – příkazy a zákazy typu „musíš jíst zeleninu“ nebo „nesmíš jíst sladkosti“, jsou ve výsledku spíše kontraproduktivní.

Určitě pomůže, když půjdete svým dětem příkladem – to mohou být třeba zdravé večeře apod. Děti velmi často napodobují to, co vidí u svých rodičů.

Mohlo by vás zajímat: Hubnutí a dieta pro dítě, Nadváha u dětí v ČR, BIO potraviny a hubnutí

Tak, jako i o ostatních vlastností, i u barvy vlasů hraje dominantní roli genetika. Dědičnost barvy vlasů ale není nijak jednoduchá a přehledná.

Kalkulačka: barva vlasů u dítěte

Zajímalo by vás, jakou barvu vlasů by mohlo mít dítě? S dědičností barvy vlasů to není až tak jednoduché. Připravili jsme pro vás ale jednouchou kalkulačku, která vám spočítá pravděpodobnost barvy vlasů dítěte. Podíváme se také na to, jak se dědí barva vlasů a související zajímavé informace. Jak se dědí barva vlasů dítěte Tak, jako i […]

Přečíst více

Věděli jste, že až 30% dětí v ČR má problémy se svou váhou?

Nadváha u dětí – dieta a hubnutí pro dítě

Asi 50% všech obyvatel ČR trpí nadváhou. U 25% žen a 22% mužů se pak jedná o obezitu. U dětí je sice situace o něco málo lepší. Podle průzkumů trpí nadváhou „jenom“ asi 30% dětí, i tak se ale jedná o poměrně vysoká a alarmující čísla. U dětí pak dochází k rozvoji nadváhy a obezity nejčastěji […]

Přečíst více