Podívejte se, co dělat, abyste potlačili chuť k jídlu, a snědli toho méně. Díky tomu se vám podaří nastartovat hubnutí a shodíte kila dolů.

Jak omezit chuť k jídlu a sníst toho méně

Trápí vás neustálá chuť na něco k jídlu, pořád vás to nutí mlsat a vy nevíte co s tím? Chtěli byste se naučit jíst méně, abyste shodili pár kilo? Chcete zhubnout, ale zatím jste nenašli žádnou dobrou dietu, nebo prostě jen nemáte dost pevnou vůli, a vždy vás přemůže chuť na jídlo? Podívejte se, co dělat, abyste potlačili chuť k jídlu, a snědli toho méně. Díky tomu se vám podaří nastartovat hubnutí a shodíte kila dolů.

Zjistěte, kolik jídla opravdu potřebuje

Spočítejte si, kolik jídla opravdu potřebujete. Můžete použít například tuto kalkulačku pro výpočet hodnoty bazálního metabolismu. Nebo tuto kalkulačku pro výpočet doporučeného množství kalorií. Ve výsledku byste tak měli mít alespoň orientační představu o tom, kolik kalorií odpovídá neutrální hladině (tedy kolik kalorií denně potřebujete na to, abyste ani nehubli ani netloustli).

Druhým krokem je pak pečlivá evidence toho, co vše jste snědli. Prozatím hoďte za hlavu svoje trápení s neustálou chutí na něco k jídlu. Zkuste jeden celý týden zapisovat vše, co jste snědli. Co, kdy, kde a kolik toho bylo. Jen si to piště někam do notýsku nebo do počítače.

Na konci týdne si pak s pomocí kalorických tabulek zkuste alespoň orientačně spočítat, kolik jste toho vlastně snědli – kolik to bylo kalorií, tuků, sacharidů apod.

Naučte se jíst malé porce několikrát za den

Prvním krokem k potlačení neustálé chuti na jídlo je naučit se správně jíst. Zatím neřešte, jestli v celkovém součtu sníte hodně nebo málo kalorií. Prvním krokem je naučit se jíst malé porce jídla několikrát za den. Jezte tak často, abyste nikdy neměli hlad. Pokud se půjdete najíst, až ve chvíli kdy, se vám žaludek svírá hlady, je to už pozdě.

Dávejte si jen malé porce. Když jdete do restaurace, nebojte se požádat o poloviční porci jídla, nebo se domluvte s kamarádkou, že si dáte porci jídla napůl. Hodně lidí jí moc jídla jen proto, že jsou z dětství naučení dojídat. Však to sami znáte – „nepůjdeš od stolu, dokud to nedojíš“ nebo „nepůjdeš od stolu, dokud nedojíš alespoň maso“.

Naučte se rozdělovat kalorie v jídle na celý den

Dalším krokem by pak mělo být to, že se naučíte rozdělit celodenní kalorický příjem vhodným způsobem mezi snídani, oběd, večeři a svačiny mezi hlavními jídly. Mnoho lidí to má tak, že snídani a oběd odbudou jen v poklusu a pořádně se nají až navečer. Celý den mají hlad a jsou z toho nervní. A večer pak neví, co by všechno ještě snědli.

Správně to ale má být tak, že hlavní část celodenního kalorického příjmu připadne na snídani a oběd. Díky tomu pak máte šanci, že vaše tělo většinu těchto kalorií zase spotřebuje. Když se pořádně najíte jen večer, tělo už nemá na co takto pozdě přijaté kalorie využít, tak si je schová do zásoby.

Pozor co a jak jíte

Naučte se také jíst v klidu. Když jíte v poklusu, sníte mnohem více jídla, než když si uděláte na jídlo dostatek času. Naučte se jíst pomalu, každé sousto poctivě rozžvýkat. Když si budete jídlo vychutnávat, zasytí vás i menší porce mnohem lépe, než jídlo, které do sebe jenom v rychlosti „naházíte“. Jezte pomalu. Našemu mozku trvá až 20 minut než si uvědomí, že už máme dost a není potřeba pokračovat v jídle.

Hlídejte si také, co jíte. Není nutné, abyste si počítali doslova každou kalorii. Měli byste mít ale elementární představu kolik kalorií co obsahuje. Věděli jste třeba, že běžné menu v KFC nebo u McDonald představuje 50 – 60% celodenního kalorického příjmu běžného dospělého jedince?

Pijte hodně vody a nebudete mít hlad

Naučte se také pít hodně vody. Před každým jídlem vypijte velkou sklenici vody. I přes den pijte hodně vody. Hlad je opravdu dost často jenom „převlečená žízeň“.

Čistěte si po každém jídle zuby

K omezení chuti na jídlo vám pomůže i to, že si po každém jídle pečlivě vyčistíte zuby. A když vás pak přepadne chuť na něco dobrého, vezměte si žvýkačku. Chuť na něco dobrého je často jen potřeba mít něco v ústech.

Další způsoby jak potlačit chuť na jídlo

Zkuste jíst jídlo z červeného nádobí. Existuje hned několik psychologických výzkumů, které dokládají, že lidé – aniž by si to uvědomovali – sní z červených talířů méně jídla než třeba z modrého nebo bílého talíře. Řekněte sami, už jste někde v restauraci viděli červené talíře?

Naučte se jíst z malých talířů. Když vaše oči uvidí plný talíř, tak už neřeší, že je tam ve skutečnosti méně jídla. Pro váš pocit uspokojení z jídla je často důležité jenom to že máte „plný talíř“.

Naučte se poznat rozdíl mezi nudou a hladem. Mnoho lidí jí nebo mlsá jenom proto, že se nudí.  Když vás přepadne chuť na něco dobrého nebo hlad, vypijte sklenici vody a počkejte 20 minut. Pokud to nepřejde, tak si dejte něco malého (pár kousků ovoce, zeleniny nebo ořechy). Hlavně pozor na všechny ty slané nebo sladké „furt-žery“. Mějte u sebe neustále pytlík ořechů, semínek, nebo něco co můžete „žvýkat“, když už vás přepadne chuť na něco dobrého. Ořechy, semena, zelenina, ovoce jsou vždy lepší než sladká tyčinka nebo pytlík slaných brambůrků. Také to budou „kalorie navíc“, ale neuškodí tak moc.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 380 Průměr: 4.8]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  komentáře 4

 1. Custom avatar Karla Nožková   •  

  Dobrý den, pro začátek bych chtěla pochválit autora článku, je velice pěkně zpracovaný. Přidávám pozitivní zkušenost při omezení chuti k jídlu s tímto mletým semenem: http://www.prodejbylin.cz/guarana_semeno_mlete/index.html , který mi pomohl při boji z nadváhou. Jistě s ním budte také spokojeni :).

 2. Custom avatar BB   •  

  Ano vazeni pratele, takhle s3 vyrabi anorekticky. Diky clankum jako je tento uz roky marne bojuje ma pritelkyne o preziti. Doufam ze se vam v noci dpbre spi!
  Mala rada: chcete zhubnout? Hejbejte se. 5km sviznejsi prochazka denne a muzete sezrat co chcete!

  • Custom avatar Abdulrafiu   •  

   60 z 66 lidem se toto hodnocened ledbed: Running does suck, but this ebook is good, Červenec 18, 2011Podle Amazon Verified Koupit() Tato rceznee je z: Running SUCKS! How to Run for Fast Weight Loss For Busy Women Who HATE Running (Kindle Edition) This author hit a homerun by writing this. I could only imagine a lot of women are like me who hate running, but still do it or want to do it to lose weight.If you hate running but feel you need to run in order to lose weight, this is the perfect book. It gives you ways to run without having to waste hours on the treadmill. She actually designed it so it’s possible you can do it all in your home too. Its quite genius how you lays that out.If you love running and run for the fun of it and like to run for a long time, then I believe this is NOT the book for you. I believe the author targeted this book for a specific kind of person someone who simply isn’t into running.One of the bonus ebooks sells for $19.95 on Amazon (you can look it up), but you get it free with this ebook.The other bonus ebook sells for $2.99 on Amazon and is free with this ebook.Each of those bonus ebooks compliments the Running Sucks ebook. So for $3 for Running Sucks ebook and getting 2 other ebooks for free instead of paying another $23, this is a great buy for anyone who wants to use running to lose weight and specifically for people who don’t enjoy running.Ne1pověda ostatned ze1kaznedci najedt nejvedce užitečne9 rcezneea0Za tyto užitečne9 pro ve1s?a0 | a0

 3. Custom avatar Lucien   •  

  Děkuji za komente1ře a podnětne9 ne1pady, ktere9 zljauay zcela jistě nejen mě, ale budou prospěšne9 i našim čtene1řům.Přeji ne1m všem, ať se ne1m tyto ne1vyky dařed dodržovat!

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar