Optimální rychlost trvale udržitelného hubnutí je maximálně 0,5 – 1 kilo za týden.

Jak nejrychleji zhubnout – návod v 5-ti krocích

Bohužel, životní styl velké většiny lidí zahrnuje nezdravou stranu, nadbytečný příjem cukrů, tuků a soli a jen minimum pohybu. Důsledkem toho je pak hodně rozšířená nadváha nebo obezita. Tady v ČR na tom oproti jiným západním zemím (extrémním případem může být USA) nejsme možná tak špatně, i tak je ale podíl obézních lidí v populaci poměrně alarmující.

1. Jak nejrychleji zhubnout

Aby vaše hubnutí bylo úspěšné, je velmi dobré stanovit si pevný plán. Ten by mimo jiné měl zahrnovat dobu, po kterou budete hubnout a vaši cílovou váhu. Optimální rychlost trvale udržitelného hubnutí je maximálně 0,5 – 1 kilo za týden.

Dá se pochopitelně zhubnout i mnohem rychleji. Podobné rychlé hubnutí ale již velmi často končí „jo-jo“ efektem. Tedy, jak rychle zhubnete, tak rychle i shozená kila zase naberete zpátky. Naopak postupné, plynulé snižování váhy po malých krocích je zaručený recept k trvalému zhubnutí.

Řekněme, že chcete zhubnout o 5 kilo. Pak si naplánujte 10-ti týdenní hubnutí, kdy vaším cílem bude každý týden zhubnout o půl kila. Půl kila tuku odpovídá přibližně 3500 kalorií. Tedy asi 500 kalorií denně, které musí spálit při cvičení, nebo o které musíte omezit svůj jídelníček.

2. Vaše postava a váha odpovídá tomu, co jíte

Existuje celá řada diet, které vám nabízí rychlé hubnutí. Proto, abyste shodili pár kilo dolů, ale nemusíte nezbytně nutně dodržovat nějakou striktní dietu. Bohatě postačí, pokud se budete řídit svým zdravým rozumem.

Mezi hlavní nevýhody striktních diet, které vám přesně určují, co můžete a nemůžete jíst, a v jakém množství, patří především to, že se nejedná o trvale udržitelný koncept stravování. Taková striktní nízkokalorická dieta je možná vhodná, pokud potřebujete rychle zhubnout do plavek, do svatebních nebo plesových šatů. Pro dlouhodobější snížení váhy ale nejsou příliš vhodné.

Naopak, pokud si osvojíte pár základních pravidel zdravého stravování, pak je velká šance že se jimi budete řídit dlouhodobě a svoji novou váhu si tak udržíte.

3. Co jíst abyste rychle zhubnuli?

Nesnažte se zhubnout ihned za každou cenu. Naopak, ve svém hubnoucím plánu si zkuste stanovit postupné cíle a současně s nimi provádějte drobné změny ve vašem jídelníčku. Ty by mohli zahrnovat třeba:

 • Místo pečiva z bílé mouky začít jíst celozrnné
 • Místo slazených nápojů začít pít pramenitou vodu
 • Čaj si místo běžného bílého cukru začít sladit třtinovým nebo ještě lépe jen přírodním medem
 • Začít pít kávu bez cukru (nebo alespoň snížit množství cukru na polovinu)
 • Omezit sladké, tak že si místo sladkých tyčinek, dortíků ap., dopřejete každý den jen dva kousky kvalitní čokolády s vysokým podílem kakaa (70% a více)
 • Místo velké porce hlavního jídla si dejte polévku a menší porci hlavního jídla
 • Ke každému hlavnímu jídlu začněte jíst zeleninový salát (ten vás částečně zasytí, a sníte tak méně kalorického hlavního jídla)
 • Před každým jídlem vypít velkou sklenici vody
 • Postupně přejít na nízkotučné mléčné výrobky
 • Omezit stravu připravovanou z průmyslových polotovarů a upřednostňovat čerstvé potraviny

Podobných drobnějších změn je celá řada, a žádná z nich nemusí znamenat nějakou radikální změnu, a už vůbec ne to, že byste se museli začít trápit hlady, nebo jíst potraviny, které vám nechutnají.

4. Bez pohybu se nedá rychle zhubnout

Abyste rychle zhubnuli, nestačí se zajímat jen o to, co jíte. Bez pohybu se totiž hubne jen velmi obtížně. Pokud je tedy vaším cílem co nejrychleji zhubnout, pak se začněte trochu více hýbat.

A tím pohybem nemyslíme nezbytně nutně, abyste ihned obuli běžecké boty a vyrazili na maraton, nebo každý den trávili dvě hodiny v posilovně.

Pohyb, který vám pomůže hubnout, může mít různou podobu. Někdy pomůže už jen to, že se naučíte chodit. Pokud každý den ujdete 10 000 kroků (tj. cca 5 – 8 kilometrů), pak už za dva týdny zjistíte, že se nejenom cítíte lépe a máte více energie, ale že to prospívá i vaší váze.

Místo toho abyste seděli v autě, autobuse nebo tramvaji, zkuste ujít kus cesty do práce/školy pěšky. Nechce se vám cvičit? Tak vyrazte na delší procházku někam do přírody, ideální je alespoň mírně zvlněný terén, tak abyste nechodili pořád jen po rovince, ale abyste se museli trochu „zadýchat“ při výšlapu do kopce.

Postupně můžete pochopitelně přidávat. Pokud je na to vhodné počasí, jít se projet na kole, jít si zaběhat, nebo ze sklepa vytáhnout kolečkové brusle.

Můžete také vyzkoušet další pohybové aktivity – návštěvu fitness centra, hodiny Pilates, Zumby nebo třeba baletu. Každý pohyb, každá aktivita navíc se počítá a projeví se. Rozhodně není důležité snažit se „lámat“ rekordy. Méně je někdy více. Důležitá je pravidelnost. Nejméně 3x týdně věnovat hodinu nějakému pohybu.

5. Bez motivace a trpělivosti se nedá zhubnout

Najděte si nějaký pozitivní cíl, který vás bude motivovat. Samotné přání „chci zhubnout“ je dost abstraktní cíl. Zkuste si najít fotku z doby, kdy jste měli o pár kilo méně a tu mějte na nějakém viditelném místě – třeba u zrcadla, nebo u váhy kde kontrolujete svůj postup hubnutí. Nebo ze skříně vytáhněte šaty či rifle, které jsou vám už těsné, a mějte je neustále na očích.

Mějte také na paměti, že proces hubnutí není exaktní lineární proces. Je možné, že první dva, tři týdny nebudete pozorovat žádnou změnu. Nebo dokonce i 1 – 2 kila přiberete. To může souviset třeba už jen s tím, že jste se začali více hýbat a váš tuk se mění na svaly. A svaly jak známo mají mnohem větší „hustotu“ tkáně a tím pádem i hmotnost. Takže i když se zpočátku nebude měnit váš objem, váha může kolísat.

I proto je důležité mít jasný plán a průběžně sledovat, jak se vám daří plnit jednotlivé mezikroky. A když se vám to náhodou nějaký týden nepovede – nedělejte si z toho zbytečně těžkou hlavu. Důležité je vydržet a nevzdávat se v půli cesty.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 413 Průměr: 4.6]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 6

 1. Custom avatar stanislav   •  

  dobry den aky je najlepsi sposob na hubnuty aby som spalil co nejvic kalorie dakujem

  • Custom avatar Uprimost   •  

   Zajimalo by mě jestli je někdo fakt tak strašně blbej, že napiše takovyhle komentář, nebo je to troll.

 2. Custom avatar Michaela   •  

  Jak muze nekdo napsat, ze se tuk meni na svaly? To neni fyziologicky ani mozne! Tuk je mozne spalit a svalova hmota muze posilovanim pribyvat. Ale z tuku sval neudelate ani kdybyste se pos.ali.

 3. Custom avatar Bara   •  

  Jste absolutně mimo. Za týden můžete zhubnout i 2-3 kila a nemusí to skončit jojo-efektem. Ale musíte kompletně změnit životní styl. Pokud se potom vrátíte ke svým stravovacím plánům, stejně to naberete a je jedno jak pomalu na to jdete. Hladovku většina lidí odsuzuje, ale já ji doporučuji. Ano, všichni jsou sice prosti, ale spoustu výživových poradců ji doporučují jako očištění. Musíte ale na ni jít pomalu, ne že hned přestanete jíst. Potom se zase po krůčcích vrátit do normálu. Budete očištěni od toxinů a budete mít pevnější vůli. Doporučuji 4 dny. Ne, nezemřete a nezpomalí se vám metabolismus. To jsou jenom fámy. Déle ji ale nedoporučuji. To už může být nebezpečné, a tuky se ve svaly nezmění. Bože který blb tohle psal??

 4. Custom avatar jana   •  

  no dobre,tak nejim sladke,kavu nesladim,jim lehkou snidani,maly obed,zeleninovou veceri,tak sakra z cehu su tlusta podle vaseho navodu?Jsou to jen kraviny

  • Custom avatar simca   •  

   Co by, jíte málo:D

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar