Typické české tradiční vánoční cukroví je doslova „našlapáno“ zbytečnými kaloriemi.

Dietní vánoce

Vánoc nejsou jenom „svátky klidu a míru“, ale v mnoha českých rodinách (a nejenom těch českých), i svátky „konzumního“ života a „nezřízeného“ přejídání. Ruku na srdce, kdo z nás si při představě vánoc nevybaví cukroví, bramborový salát, smažené řízky, čokoládové kolekce atp.

Není tak divu, že po vánocích tolik lidí vyráží do fitness center nebo alespoň na internetu hledá návody „jak zhubnout po vánocích“.  Není velkou výjimkou, že během jednoho vánočního týdne zvládnete přibrat klidně i 5 kilo.

Takže i když si celý rok hlídáte jídelníček, pečlivě si počítáte kalorie, cvičíte, tak už za jediný vánoční týden může být tato celoroční snaha kompletně zmařena. Jak tedy mít „dietní“ vánoce, abyste se po Silvestru nemuseli bát pohledu na číslo, které bude ukazovat vaše osobní váha?

Dietní vánoční cukroví

Hned na prvním místě musíme zmínit vánoční cukroví. To je opravdová kalorická bomba. Typické české tradiční vánoční cukroví (a ne, trdelník fakt není typicky český ani vánoční), je doslova „našlapáno“ zbytečnými kaloriemi. Může za to už výběr základních surovin. Bílá mouka, máslo nebo ztužené tuky a hromady bílého cukru. Z toho nemůže vzniknout nic dietního.

Třeba takové vanilkové rohlíčky mají už v 50 gramech (a to je jen několik malých kousků cukroví) asi 779 kJ. To je necelých 190 kcal, tedy asi jedna hodina klidné chůze, nebo asi 20 minut běhání (při rychlosti cca 8 km za hodinu).

Mezi další oblíbené vánoční druhy cukroví patří třeba:

  • Linecké cukroví 1 ks (cca 6 g) = 130 kJ (31 kcal)
  • Vanilkový rohlíček 1 ks (cca 5 g) = 78 kJ (19 kcal)
  • Medvědí pracny 1 ks (cca 7 g) = 129 kJ (31 kcal)
  • Rumové kuličky 1 ks (cca 10 g) = 178 kJ (43 kcal)
  • Vánoční perníčky 1 ks (cca 10 g) = 162 kJ (37 kcal)

A takto bychom mohli pokračovat dále. Stačí tedy o vánocích každý den sníst 10 kousků cukroví a je to stejné, jako byste snědli jedno další hlavní jídlo.

Recepty na dietní vánoční cukroví

Abyste se nemuseli o vánocích omezovat, a aby vám při tom každý kousek cukroví nepřidával kila navíc, můžete vyzkoušet nějaké recepty na dietní vánoční cukroví. Ono leckdy postačí, když provedete i jen úpravu těch klasický receptů.

Tak třeba můžete zkusit nahradit bílou mouku za ovesnou nebo celozrnnou. Omezíte množství cukru, nebo cukroví budete sladit pomocí nějakého sladidla nebo jen přírodním medem (v rozumném množství).

Je celá řada nejrůznějších receptů na dietní vánoční cukroví, stačí jen zadat dotaz do vyhledávače a vypadne na vás nepřeberné množství výsledků, ze kterých si můžete vybírat. Nebudeme vám tedy nyní radit nějaký konkrétní recept. Záleží na vás, co máte rádi, a na vaší ochotě experimentovat.

Dietní bramborový salát

Velká většina českých rodin má také tradičně na Štědrý večer bramborový salát a k tomu kapra nebo třeba smažené řízky. Typická podoba bramborového salátu také není nic extra dietního. Bramborový salát s majonézou má ve 100 gramech (jedna spíše menší porce, standardní je spíše 1500 – 200 gramů) asi 880 kJ (210 kcal).

Už jen tím, že zkusíte nějakou variantu bramborového salátu bez majonézy, tak „ušetříte“ asi 1/4 kalorií. Ten bez majonézy má na 100 gramů „jen“ 600 kJ tedy asi 140 kcal. Bramborový salát s jogurtem pak může mít na 100 gramů jen 455 kJ, tedy asi 108 kcal.

A není to jen o bramborovém salátu. I ten smažený kapr nebo řízky nejsou nic extra dietního. I když ryby najdete mezi doporučenými potravinami na velké většině dietních jídelníčků, jakmile kapra zabalíte do strouhanky a hodíte do oleje na pánev, je po „dietě“.

Jeden kousek smaženého kapra, tedy 100 gramů (což je jen malý kousek) má 1160 kJ, tedy 277 kcal. Pokud nejste na kapra a na Štědrý večer si dáváte spíše klasický řízek, pak je to ještě horší. 100 gramů smaženého vepřového řízku má 1928 kJ (tedy 460 kcal). Pokud by to byl „jen“ smažený kuřecí řízek pak je to „jen“ 1550 kJ a tedy 371 kJ.

Pokud si hlídáte svoji váhu, pak je možná lepší zkusit něco jiného. Třeba plátek lososa, který připravíte v páře nebo na pánvi jen s minimem oleje. Pak má 100 gramů jen 595 kJ a tedy 142 kcal.

Dietní vánoce – hlavně se nestresovat

Na druhou stranu, vánoce jsou jen jednou za rok. Pokud to nebudete přehánět do extrému typu „mísa bramborového salátu s hromadou řízků“ nebo „velký talíř vánočního cukroví spořádaný jen tak na posezení večer u televize“, pak asi není nutné mít výčitky svědomí při každém kousku cukroví.

To, že na pár dní zapomenete na kalorie, a kolik zrovna vážíte, vám také může pomoci. Velkým nepřítelem štíhlé postavy je stres. A kdy jindy než o vánocích se můžete na chvíli „zastavit“, vysadit z celoročního shonu, uvolnit se a trochu si odpočinout. Týdenní vánoční pohoda vám může dodat spoustu energie a duševní pohody a i to se počítá.

Aktivní vánoce aneb nechte gauč a televizi odpočívat

Během vánoc tráví velká většina lidí doma s rodinou týden i více. Máte tedy spoustu času na provozování nejrůznějších aktivit. Vánoce by určitě neměli být jen o tom, že sedíte doma na gauči u televize. Je toho tolik, co se dá podniknout. Můžete chodit ven, na procházky, do přírody nebo na nejrůznější výstavy. Můžete vyrazit na hory na lyže. Hodinová jízda na běžkách představuje i 1600 kJ, hodina na sjezdovce pak může být i 2000 kJ.

Během vánoc tedy není dobrý asi ani jeden extrém – tedy ani zbytečné přejídání ale ani zbytečné výčitky kvůli nadbytečným kaloriím. I během vánoc si můžete dát nějaké lehčí jídlo (třeba jen nějaký zeleninový salát, kterým alespoň částečně vykompenzujete cukroví. Nebo můžete být trochu aktivnější, když už na to přes rok nemáte dost času.

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar