V tomto článku najdete návod, jak zhubnout břicho, a dlouhodobě zlepšit své zdraví.

Chci zhubnout břicho

Nejdou vám najednou zapnout vaše oblíbené kalhoty, nebo je vám těsná vaše nejmilejší sukně? Nelíbí se vám vaše břicho a chcete zhubnout? Zbavit se tuku v oblasti břicha nemusí být dobré jenom kvůli tomu, jak vypadáte. Větší množství břišního tuku totiž rapidně zvyšuje pravděpodobnost vzniku celé řady nemocí, včetně cukrovky, infarktu (srdeční mrtvice), mozkové mrtvice nebo i některých druhů rakoviny. V tomto článku najdete návod, jak zhubnout břicho, a dlouhodobě zlepšit své zdraví.

Jak zhubnout břicho rychle a úspěšně?

Pokud opravdu chcete zhubnout (a nejenom břicho), musíte snížit množství kalorií. I když při sníženém kalorickém příjmu budete hubnout na celém těle, změna se projeví nejvíce právě na břiše. Tak, jako tělo většinou ukládá nejdříve tuk na břiše, a až následně i jinde, tak je při hubnutí zpravidla břicho prvním místem, kde se spalují tuky.

Abyste začali hubnout, musíte omezit cukry a škroby. Nadměrný příjem cukrů a škrobů vede k tomu, že kalorie, které tělo okamžitě nespotřebuje, přemění na tuk a ten uloží v podobě tukových zásob. Měli byste tedy přejít na dietu, která je primárně složena ze zeleniny, ovoce, celozrnného pečiva a těstovin z celozrnné mouky. Dále pak nesmí chybět bílkoviny v podobě libového kuřecího nebo krůtího masa, rybí maso nebo i sója (např. sójové tofu).

Dieta a hubnutí břicha

Zaveďte si dietní deník – nějaký notýsek, nebo třeba tabulku v počítači nebo můžete sáhnout i po nějaké aplikaci pro svůj chytrý telefon. Je spolehlivě prokázáno, že lidé, kteří si evidují, co snědli, mají tendenci zhubnout o více kilo, než ti, kteří podobou evidenci nevedou.

Musíte se také naučit jíst co nejčastěji. Tři jídla za den opravdu nestačí. Naučte se dobu mezi snídaní a obědem, nebo obědem a večeří proložit malou svačinkou (nebo i svačinkami). Ale pozor na kalorie – nic velkého. Můžete si dát pár kousků mrkve, celeru, okurky, nebo pár kousků ovoce, ořechy atp.

Pokuste se také redukovat velikost svých porcí. Jídlo si servírujte na malý talíř. Je to jednoduchý psychologický trik. Málo jídla na malém talíři váš mozek bude vnímat jako větší porci než málo jídla na velkém talíři. Také se snažte jíst pomalu a v klidu. Jídlo, které si můžete v klidu vychutnat, každé sousto v klidu rozžvýkat vás zasytí více, než když něco rychle zhltnete.

Štíhlé břicho vyžaduje kvalitní pitní režim

Pokud to ještě neděláte, začněte pít dostatečné množství vody. To znamená žádné limonády nebo džusy, slazené ledové čaje atp. Pouze vodu – stolní, neslazenou minerální nebo třeba i kohoutkovou. Voda vás udržuje hydratované, pomáhá zahnat hlad, zrychluje metabolismus. Je důležité hodně pít.

Pokud před každým jídlem vypijete velkou sklenici vody, sníte pak méně jídla. Pokud vysadíte všechny slazené nápoje, ušetříte tak ve svém jídelníčku možná i stovky kalorií.

Jak cvičit, když chcete zhubnout břicho

Důležitá je pravidelnost. Každý den se snažte věnovat alespoň půl hodinu pohybu. Může to být třeba i jenom rychlá chůze. Nebo běhání, jízda na kole, cokoliv, co vás přinutí se trochu hýbat. Rozhodující je, aby vás pohyb bavil. Pokud nemáte čas na nějaké regulérní cvičení nebo sport, zkuste najít místo pro trochu pohybu ve svém běžném životě. Třeba už jen tím, že omezíte jízdu autem nebo autobusem a ujdete každý den pár kilometrů pěšky. Tím se vám podaří spálit nezanedbatelné množství kalorií navíc.

Zkuste také pravidelně cvičit cviky zaměřené na břišní svaly. Vzhled vašeho bříška není jenom o tukovém polštáři. I když se ho zbavíte, nemusí to automaticky znamenat hezké ploché břicho. Musíte trochu zpevnit i břišní svaly. Cvičit můžete klidně i jen doma. Každý den udělejte alespoň 3x 20 leh-sedů, zkracovaček nebo šikmých zkracovaček.

Málo stresu a hodně spánku

Dopřejte si dostatek spánku. Lidé, co jsou nevyspalí, se pak cítí unavení. Díky tomu pak mají tendenci se přejídat, aby si kompenzovali nedostatek energie. Délka ideálního spánku je značně individuální, zkuste ale najít čas minimálně na 6 – 7 hodin kvalitního spánku.

Hodně stresu vaší postavě také neprospívá. Příliš stresu totiž zvyšuje hladinu kortizolů (hormony), které se mimo jiné podílí i na ukládání tuků. Nehledě na to, že stres pak často opět řešíme jídlem, nebo nějakým sladkým (čokoláda) nebo tekutým (alkohol) pokušením. Ani jedno štíhlému bříšku neprospívá.

Jak mít hezké a sexy břicho?

Zamyslete se i nad tím, co nosíte. Některé druhy oblečení vás dělají opticky tlustší, než ve skutečnosti jste. Stejně tak můžete vhodnou volbou potlačit vystouplé bříško, takže budete vypadat mnohem lépe.

Sledujte pečlivě to, jaké děláte pokroky. Jak často, a kolik cvičíte, kolik toho zvládnete uběhnout, kolik opakování nějakého cviku zvládnete apod. Přehled o dosahovaných výsledcích vás bude motivovat a nutit překonávat sama sebe.

Nevynechávejte cvičení. Když jednou vynecháte, protože se vám nechce, podruhé už pro vás bude mnohem snazší porušit pravidla. Buďte na sebe přísní. Zároveň ale, když splníte vše, co jste si pro daný den / týden naplánovali – dopřejte nějakou odměnu. Třeba kousek čokolády nebo něco jiného, co vás potěší.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 271 Průměr: 4.8]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar