Počet kalorií na den při hubnutí

Abyste hubnuli, musí být vaše tělo ve stavu energetického deficitu.

Zajímalo by vás, jaký počet kalorií by měl zahrnovat váš jídelníček na den, při hubnutí? To se dá poměrně snadno spočítat. Záleží hlavně na tom, jaká je vaše váha a výška, kolik vám je roků a zda jste muž nebo žena. Také záleží na tom, jak moc jste během dne aktivní.

Abyste hubnuli, musí být vaše tělo ve stavu energetického deficitu. Tedy příjem kalorií během dne musí být v průměru nižší než výdej kalorií. Toho lze docílit buď snížením množství kalorií, nebo naopak zvýšením výdeje kalorií při výkonu různých aktivit.

Zde je pak nutné dále brát do úvahy, že zhruba 70% denního kalorického příjmu spotřebuje tělo na základní (bazální) metabolismus. Asi 20% energie je spotřebováno na výkon aktivních činností (při aktivním sportování to může být více). A cca 10% energie spotřebovává tělo na udržení tělesné teploty (konkrétní hodnota se opět liší, třeba v závislosti na ročním období).

Abyste věděli, jaký by měl být počet přijatých kalorií v průběhu dne, tak byste si nejprve měli určit, jak rychle chcete hubnout. Pokud by to mělo být například 0,5 kila za týden (tedy 2 kila za měsíc), pak je nutné snížit počet kalorií na jeden den cca o 500 kcal (nebo adekvátně zvýšit výdej).

Mohlo by vás zajímat: Optimální příjem kalorii za den, Kolik kalorií má pizza, Jídlo v kterém nejsou kalorie

Samotná káva nebo čaj obsahují jen zanedbatelné množství kalorií. Třeba jeden hrnek klasické turecké kávy (200 ml) obsahuje pouze 12 kcal, resp. 50 kJ.

Kalorické tabulky: Kolik kalorií je v kávě nebo čaji?

Také si nedokážete představit, jak byste se ráno probrali bez kávy nebo bez čaje? Nebo jak byste vydrželi celý den v práci, bez jednoho nebo dvou šálků kávy? Snažíte se zhubnout a hlídáte si každou kalorii, a zajímalo by vás, jak je na tom káva nebo čaj, s kaloriemi? Můžete je pít zcela bez obav, že by […]

Přečíst více

BMI kalkulačka – spočítejte si svůj BMI index (body mass index)

BMI kalkulačka – spočítejte si svůj BMI index

BMI je zkratka anglického výrazu „Body Mass Index“. Do češtiny se to překládá jako index tělesné hmotnosti, nebo také index tělesného tuku. Pokud vás zajímá, jaké je BMI vaší postavy, můžete si to sami spočítat v následující kalkulačce. Pro online výpočet BMI vám stačí znát vaši váhu a výšku. Výsledné číslo vám pak řekne, jak je […]

Přečíst více

Pokud se snažíte zhubnout 10 kilo tak, aby tato redukce váhy měla trvalý výsledek, pak není dobré hubnutí uspěchat.

Chci zhubnout o 10 kilo

Možná i vy máte pocit, že vaše postava už není to, co bývala. Přibylo vám pár kilo, a vy nevíte co teď s tím. Říkáte si „chci zhubnout o 10 kilo“ a nevím jak na to. Možná už jste zkoušeli začít cvičit, nebo nějakou dietu, ale kýžený výsledek se zatím pořád nedostavil. Co tedy dělat, aby […]

Přečíst více

ýpočet BMI pro děti a náctileté ve věku 2 – 20 roků se provádí stejně jako pro dospělé, ale výsledky se pak interpretují jinak.

BMI kalkulačka pro děti a náctileté

BMI je číslo, které vyjadřuje poměr tělesné hmotnosti k výšce konkrétního jedince. V závislosti na výsledné hodnotě BMI se pak mluví o ideální váze, nadváze nebo naopak podvýživě. Výpočet BMI pro děti a náctileté ve věku 2 – 20 roků se provádí stejně jako pro dospělé, ale výsledky se pak interpretují jinak. Kalkulačku pro výpočet BMI dospělých […]

Přečíst více