Princip zónové diety je postavený na vyvážené hladině inzulínu

Zónová dieta – jak zhubnout rychle

Co je to zónová dieta a jak funguje? O kolik kilo je možné s touto dietou zhubnout, a pro koho je vhodná? Podívejte se na dietu, která vám může pomoci s vaším hubnutím. Díky rozdělení stravy a omezení příjmu sacharidů a škrobů, můžete velmi efektivně zhubnout i o 2 – 3 kila za týden.

Co je to zónová dieta a jak funguje?

Zónová dieta se obvykle řadí mezi tzv. „nízko sacharidové“ diety, kam patří mimo jiné třeba i Atkinsova dieta nebo Tuková dieta. Na rozdíl od nich, ale u zónové diety není příjem sacharidů tak výrazně omezen (u tukové nebo Atkinsovy diety se množství sacharidů redukuje až na pouhých 20 gramů denně). Zónová dieta spíše vsází na rozumně vyvážený poměr proteinů k uhlohydrátům. Tento poměr by měl být zhruba 30:40. Tedy běžný jídelníček této diety by měl zahrnovat 30% proteinů a 40% sacharidů (tedy uhlohydrátů, uhlovodanů resp. cukrů).

Dalším klíčovým prvkem zónové diety je pak správný poměr omega-3 mastných kyselin a omega-6 mastných kyselin.

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny (označované také PUFA omega-3) je skupina nenasycených mastných kyselin, jejichž společným rysem je dvojná vazba mezi uhlíky na třetím místě (počítáno od koncového metylu). Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro lidský metabolismus. Podílejí se na regeneraci cévního endotelu, snižují rozsah ischemického poškození a především napomáhají ke zlepšení glukózové tolerance, zlepšení stavu inzulinové rezistence, k poklesu glykémie, lipémie apod.

Omega-6 mastné kyseliny (také označovaný jako ω-6 mastné kyseliny nebo n-6 mastné kyseliny) jsou rodina polynenasycených mastných kyselin. Biologické účinky omega-6 mastných kyselin, jsou z velké části zprostředkovány jejich konverzí na omega-6 eikosanoidy , které se váží na různé receptory, které se nacházejí v každé tkáni těla. Omega-6 mastné kyseliny mají pozitivní vliv na prevenci nebo potlačení příznaků aterosklerózy, astma, artritidy, cévních onemocnění, trombózy, podporují imunitu a zánětlivé procesy a také hrají významnou roli v prevenci nádorových onemocněné.

Základem zónové diety je vyvážená hladina inzulínu

Princip zónové diety je postavený na vyvážené hladině inzulínu. Díky vhodně zvolené skladbě jídelníčku, který zahrnuje vyvážený poměr proteinů a sacharidů není hladina inzulínu ani příliš vysoká ani příliš nízká. Díky tomu dochází k optimálnímu procesu trávení a lidské tělo pak nemusí ukládat přebytečné kalorie jako tuk. Vzhledem k tomu, že lidské tělo nedokáže současně ukládat tuk, a současně jej spalovat, tak díky této dietě máte velkou šanci, že se vám podaří nastartovat proces spalování tělesného tuku. U této diety totiž tělo nemá potřebu vytvářet tukové zásoby, a tak se může naplno věnovat jejich spalování.

Jaké potraviny jsou dovoleny u zónové diety

U této diety je doporučeno konzumovat především kuřecí (nebo obecněji netučné drůbeží) maso, ryby, zeleninu, ovoce (to ale pouze v menším množství aby nebyla narušena rovnováha sacharidů), celozrnné pečivo, nízkotučné mléko a mléčné výrobky, ořechy, semena, olivový olej.

Jaké potraviny jsou u zónové diety zakázány

Mezi „zakázané“ potraviny patří především ty s vysokým obsahem sacharidů (tedy škrobů nebo cukrů apod.). Tyto potraviny nejsou zakázány striktně – ale je nutné respektovat pravidlo o optimálním poměru sacharidů v jídelníčku. Mezi potraviny, na které je nutné dávat pozor, patří brambory, těstoviny, rýže, pečivo z bílé mouky, slazené nápoje, pivo, sladkosti, med, obecně alkohol apod.

Kolik se dá zhubnout se zónovou dietou?

Tato dieta nepatří mezi klasické rychlé redukční diety. Jídlo by mělo být rozloženo alespoň na 5 nebo 6 menších porcí denně – tím se vyhnete pocitu hladu. Díky vyššímu obsahu kalorií v jídelníčku zónové diety ale není hubnutí tak rychlé jako u jiných diet, které se zaměřují na radikálnější redukci váhy.

Na druhou stranu, zónová dieta je určena jako dlouhodobý stravovací program. Zatímco u jiných diet slibujících rychlé hubnutí se můžete setkat s intenzivními pocity hladu a hrozí u nich velké riziko jo-jo efektu po jejich skončení, se zónovou dietou můžete hubnout dlouhodobě, nebo dosáhnout vyrovnaného stavu, kdy nebudete kila shazovat ani nabírat.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 377 Průměr: 4.9]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 3

 1. Lucka   •  

  Mate někdo vyzkoušené?

  • Custom avatar Petra   •  

   Něco podobného jsem kdysi zkoušela, když si na to zvykneš tak to docela jde, moc jsem nezhubla, ale alespoň jsem neztloustnula

 2. Jana   •  

  Od zítřka s tím začnu 😀 ale jak si mám později tu váhu udržet

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar