Rychlé hubnutí a zdravotní rizika

S příliš rychlým hubnutím mohou být spojena různá zdravotní rizika.

S příliš rychlým hubnutím mohou být spojena různá zdravotní rizika. Obecně platí, že doporučená maximální rychlost hubnutí by měla být cca 0,5 – 1 kilo za týden. Vyšší rychlost hubnutí je zpravidla již škodlivá. Je ale nutné brát do úvahy, že jinak to bude při hubnutí někoho, kdo má extrémní nadváhu (150 – 200 kilo), a jiné to bude u někoho, kdo má jenom pár kilo navíc.

V případě, že se rozhodnete pro hubnutí s nějakou dietou, určitě se vyhýbejte všem drastickým a hladovým dietám. Dlouhodobé hladovění je velmi rizikové. Váš kalorický příjem by ani při hubnutí neměl poklesnout o více, než cca 1/4 doporučeného kalorického příjmu pro vaši postavu, váhu, výšku.

Mezi velká zdravotní rizika příliš rychlého hubnutí patří třeba dehydratace. Pokud budete málo pít, bude se vaše váha sice rychle snižovat (velká část lidského těla je jen voda), ale to určitě není hubnutí. Při rychlém snižování váhy je zde také riziko poruch menstruačního cyklu, poruchy laktace u kojících žen, vypadávání vlasů.

Také je riziko poruch příjmu potravy, jako je anorexie či bulimie. Při nevyvážené dietě také hrozí různé metabolické poruchy, poruchy imunity a další zdravotní rizika.

Mohlo by vás zajímat: Můžu zhubnout bez cvičení?, Mojito kalorie, Mohu zhubnout za týden 10 kilo?

Mnoho lidí je přesvědčeno, že díky kouření cigaret (nikotinu) se dá zhubnout. Nikotin opravdu výrazně ovlivňuje metabolismus. Zvyšuje kalorický výdej až o 10% a zrychluje i metabolismus (spalování) tuků. Tím, že začnete kouřit, ale určitě nezhubnete.

Kouření cigaret: Nikotin a jeho vliv na hubnutí

Určitá skupina lidí je přesvědčena, že díky kouření cigaret se jim daří zhubnout, nebo alespoň nenabírat kila navíc. Jaký je ale vlastně vliv kouřní cigaret (nikotinu) na hubnutí? Opravdu pomáhají cigarety zhubnout? A platí to, že když přestanete kouřit, tak automaticky ztloustnete? Nikotin a jeho vliv na metabolismus Nikotin má bezesporu vliv na náš metabolismus. […]

Přečíst více

Pokud pod slovem „hubnutí“ máme na mysli spalování tělesného tuku, pak je nemožné zhubnout o 10 kilo za týden.

Jak rychle zhubnout 10 kg za týden

Zajímalo by vás, jestli se dá opravdu zhubnout o 10 kilo za týden? Je to vůbec ve fyziologických možnostech lidského těla? Kolik zhubnete, když nebudete týden nic jíst? Podíváme se na to, jak rychle zhubnout, co nejvíce kil dolů. I když to možná nebude přesně 10 kilo. Dá opravdu se zhubnout 10 kg za týden? […]

Přečíst více