Pro dodržování správného pitného režimu je také velmi důležitá pravidelnost. Určitě není správné jednorázově vypít velké množství vody (nebo jiného nápoje).

Pitný režim při hubnutí

Dodržovat správný pitný režim je důležité nejenom při hubnutí. Správný přísun tekutin by si měli hlídat všichni, kdo se věnují nějakému sportu nebo jiné náročnější fyzické aktivitě. Také v době letních veder by si všichni měli pohlídat, aby jejich tělo nebylo dehydratováno. A týká se to především starších lidí nebo malých dětí.

Proč je správný pitný režim důležitý (a nejenom při hubnutí)?

Lidské tělo obsahuje přibližně 70% vody. Voda je základem mnoha různých metabolických procesů. Bez vody není možný život (a nejenom lidský) v té podobě jak jej nyní známe. O důležitosti vody pak vypovídá mimo jiné i to, že zatímco bez jídla vydržíme naživu i několik týdnů, bez vody to je pouhých několik málo dní. V extrémních případech (na poušti, v rozpáleném autě apod.), to mohou být dokonce jen jednotky hodin.

Pravidelný přísun tekutin je tedy velmi důležitý nejenom ve chvíli, kdy se snažíme zhubnout, ale obecně.

Kolik by měl člověk vypít za jeden den?

Množství tekutin, které by měl člověk vypít (pozn. podrobněji níže, příjem tekutin nemusí znamenat jenom pití), závisí na věku, váze, životním stylu a také na vnějším prostředí. Obvyklý průměr se pohybuje někde v rozmezí 2 – 3,5 litru tekutin, které naše tělo ztratí v průběhu dne. V letním vedru se pak toto číslo podstatně zvyšuje, stejně jako když vyrazíme za nějakou sportovní (nebo jinou fyzickou) aktivitou.

Pokud mluvíme o množství tekutin, které bychom měli za jeden den přijmout, pak tím máme na mysli celkovou bilanci. Nejedná se tedy pouze o nápoje, které vypijeme. Zdrojem tekutin pro naše tělo je i potrava. Třeba zelenina obsahuje poměrně velké procento vody, stejně tak i různé druhy ovoce. I třeba taková polévka nebo jiné potraviny mají vysoký podíl vody. Na druhou stranu jsou potraviny a nápoje, které naopak působí negativně – například se jedná o alkohol, nebo v menší míře i kávu, které způsobují naopak odvodnění organismu.

Celkové množství tekutin, které bychom měli „vypít“ za jeden den, by tedy mělo odpovídat celkové „vodní“ bilanci (součet všech plusů a mínusů). Hodnota 2 – 3,5 litrů tekutin, tedy neznamená vypít právě tolik vody, ale znamená to, že vše, co vypijeme a sníme, by v součtu mělo obsahovat tolik vody. Není tedy nezbytně nutné neustále se „nalévat“ jenom vodou.

Jak na správný pitný režim

Pro dodržování správného pitného režimu je také velmi důležitá pravidelnost. Určitě není správné jednorázově vypít velké množství vody (nebo jiného nápoje). To je značně neefektivní. Naše tělo z takového množství tekutiny přijatého jednorázově, dokáže využít jen menší část. Nadměrný příjem tekutin také může zatěžovat ledviny.

Správný přístup je naopak ten, kdy pravidelně, po několika doušcích, pijeme průběžně celý den. Tedy začínáme již při snídani, a pak v průběhu dopoledne, odpoledne doplňujeme tekutiny, které naše tělo postupně ztrácí.

Pitný režim a hubnutí

Při spalování tukové tkáně se uvolňují různé „toxické“ látky. V případě, že dodržujeme pravidelný pitný režim, má naše tělo šanci, tyto látky postupně a průběžně vyplavovat ven z těla. Pokud naopak nepijeme, mohou se dostavit třeba bolesti hlavy, křeče ve svalech apod.

Především při hubnutí je nutné hlídat si i to co pijete. Slazené limonády, rádoby „džusy“ s vysokým obsahem cukru určitě nejsou vhodnou součástí vašeho pitného režimu. Tyto nápoje obsahují příliš velké množství energie. Naopak velmi vhodná je pramenitá nebo minerální voda (neslazená), neslazené čaje (například zelený čaj, který navíc napomáhá odbourávat tuky). Můžete pít i 100% džusy, ale ty byste si vždy měli naředit vodou nejméně v poměru 1:1 (jinak i 100% džus může způsobovat odvodnění organismu).

Jak poznat že málo pijete?

Je mnoho lidí, co má problémy s dodržováním správného pitného režimu. Nedostatek tekutin nám sice tělo dokáže signalizovat prostřednictvím pocitu žízně. Ale tento signál znamená, že už je něco špatně. Tomu byste se měli snažit předcházet a pravidelně pít ještě před tím než máte žízeň (podobně jako jíst ve chvíli, kdy cítíte hlad je již také pozdě).

Dalším poměrně dobrým ukazatelem toho, jak jste na tom s pitným režimem, je i barva moči. Pokud je tmavě zbarvená, znamená to, že vaše tělo má málo tekutin. Tomu byste se také měli vyhýbat.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 751 Průměr: 4.4]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 9

 1. Custom avatar Adela   •  

  Dřím dietu a pitný režím, ale efekt nevidím.
  Co dělat?

  • Custom avatar Jolanka   •  

   Dobrý den, ja můžu doporučit doplněk stravy s výtažkém s pepře, jmenují se toto Piperine Forte.

 2. Custom avatar Adela   •  

  Děkuji moc! Už jsem si toto objednalá. Ted jenom čekám na listonoše 🙂

 3. Custom avatar Helena   •  

  Napište víc o tom výtažku pepře, zajíma mě to moc!

 4. Custom avatar Jolanka   •  

  Je to přirodní a koncentrovaný výtažek, ktery potlačuje chut‘. Víc si můžete přečist na wikipedie: https://en.wikipedia.org/wiki/Piperine bohužel jenom aglicky, protože v čr je to novinka.

 5. Custom avatar Helena   •  

  Zní to dobře, možná i já zkusím!

 6. Custom avatar sarka   •  

  taky mohu dopručit piperinu, loni zhubla jsem díky tomu 12 kilo v 3 měsíce a do dneska jsem štíhlá protože jsem si uvědomila že kdy jsem zhubla jsem taky zdravější, sportuju a dřzím zdravou dietu!

 7. Custom avatar fester   •  

  Ja som daka tomu schudol 14 kg za mesiac odporucam.

  • Custom avatar naobe   •  

   Vy jste se nezhubl, pouze odvodnil! po přijetí většího příjmu potravy, jste na tom skoro stejně , jak jste byl !
   ————————————————————————–vCo se týče pitného režimu, není pravdou, že má mít člověk věčně láhev u zad-ku a pít a pít a pít a ucucávat, jak malé dítě — zatěžují se tím ledviny i žaludek ! A už vůbec není pravdou, že má člověk předcházet žízni. Ano, pít se má, ale 2-3 litry tekutin a hlavně u staršího člověka JE BLBOST ! Vždycky si nějaký „jaryn“ něco vymyslí a ostatní tupci ho směle následují s láhví, protože je to IN! ! Tak-že , pokud mám žízeň tak se napiji a určitě poslechnu tělo, co mi signalizuje–!!!

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar