Hlavní jídla během dne často tvoří maximálně 2/3 celkového kalorického příjmu.

Nedaří se mi zhubnout – nejčastější chyby při hubnutí

Hodně lidí se neustále snaží zhubnout. A mnoho z nich je ve své snaze neúspěšných. Možná, že je to i váš případ. Zkoušíte přesně dodržovat nějakou dietu, usilovně cvičíte, ale kila se nemění. Pořád vážíte plus mínus stejně, nebo jen maximálně o něco málo méně. Jste z toho zklamaní, frustrovaní a nevíte co dál.

Jak zhubnout, když se vám to pořád nedaří? Přiopravili jsme pro vás přehled těch nejčastějších chyb při hubnutí. Pokud se jim vyhnete, určitě se vám konečně podaří úspěšně zhubnout.

Špatný nebo žádný dietní plán

Hodně lidí si myslí, že jí jen málo, nebo že jí zdravě. Při hubnutí je ale důležité (především v počáteční fázi), hlídat si velmi pečlivě vše co jíte, a všechny kalorie.

Pokud se snažíte zhubnout rychle a úspěšně, pak je velmi důležitá pečlivá volba dietního plánu. Než si plně osvojíte základní pravidla dietního jídelníčku, musíte si svoje jídlo plánovat na každý den dopředu. Neponechávejte to jen na náhodně.

Počítání kalorií

Hodně lidí si při snaze zhubnout sice sestaví nějaký dietní jídelníček a hlídá si, kolik kalorií obsahuje to které jídlo. Ale zapomínají na to, že je potřeba pečlivě počítat všechny kalorie. Hlavní jídla během dne často tvoří maximálně 2/3 celkového kalorického příjmu.

Mnoho různých sladkých nápojů obsahuje desítky i stovky kalorií navíc. Každá drobnost, kterou jen tak mimoděk sníte třeba při vaření, zvyšuje váš celkový kalorický příjem. Měli byste tedy mít pečlivý přehled o všem, co jste za celý den snědli nebo vypili. Možná pak budete překvapeni tím, kolik kalorií vaše tělo přijme mimo hlavní jídla.

Striktní dodržování diety

Možná jste to už sami zažili. Našli jste si nějakou dietu, nebo vám ji doporučila kamarádka. A vy jste se pak snažili po nějakou dobu pečlivě dodržovat všechna nařízení a recepty této diety. A ke zhubnutí vám to moc nepomohlo.

Snažit se zhubnout přesně podle nějakého návodu nikdy příliš nefunguje. Každý člověk je individuální, U každého to funguje trochu jinak. Každou dietu nebo „recept“ na hubnutí, je nutné chápat jen jako „doporučený“ návod, než jako striktní „příkaz“.

Musíte se naučit „naslouchat“ svému tělu. Pokud vám nějaká dieta přikazuje jíst třeba luštěniny, které se vám hodně protiví, pak si takovou dietu už za krátkou chvíli zprotivíte, a z vašeho hubnutí nic nebude.

Pokud si ale danou dietu přizpůsobíte podle svých individuálních potřeb, pak máte napůl vyhráno. Nejlepší dieta pro úspěšné zhubnutí je taková, u které ve výsledku ani nepoznáte, že to je nějaká dieta. Nejspolehlivějším způsobem jak doopravdy zhubnout, je jíst sice zdravou a vyváženou stravu, ale současně i takovou, která vám chutná, a po které se zbytečně netrápíte hlady.

Příliš málo pohybu

Zhubnout bez cvičení se dá jen obtížně. A tím cvičením myslíme spíše, jakoukoliv fyzickou aktivitu, než nějaké konkrétní cvičení nebo sport. Může se jednat o jakýkoliv pohyb, který vás bude alespoň trochu bavit. Pokud vás nebaví klasické cvičení někde v posilovně nebo ve fitness centru, pak zkuste něco jiného. Abyste zhubnuli tak nemusíte hned začínat chodit běhat nebo jezdit na kole. Ke zhubnutí vám pomůže už jen to, že každý den ujdete alespoň 10 tisíc kroků. Nebo to může být jakýkoliv jiný pohyb.

Příliš intenzivní cvičení

Při hubnutí ale také nejde ani o to, abyste každý den usilovně cvičili. Vaším cílem přece není vyhrát maraton nebo nějaké mistrovství v kulturistice. Příliš intenzivní cvičení vede spíše k nárůstu svalové hmoty (a tím i váhy, protože svaly jsou obecně „těžší“ než tuk). Příliš intenzivní cvičení pak také často vede k „přetrénování“ a ztrátě motivace.

Vzdáváte se příliš brzy

Zkusíte nějakou dietu, týden, dva nebo tři, ale když nevidíte žádný výsledek, tak ztratíte motivaci a s hubnutím je konec. I to se velmi často stává. Zhubnout za pár dní se opravdu dost dobře nedá. Zkuste si raději udělat nějaký rozumný plán. Chcete třeba zhubnout o 5 kilo, tak si naplánujte hubnutí třeba na 3 nebo na 5 měsíců. Takže se pak budete snažit každý měsíc zhubnout o jedno kilo. A na to se pak soustřeďte. To, že se vaše váha jeden nebo dva týdny nezměnila, ničemu nevadí. Lidská váha může přirozeně kolísat i během jednoho dne. Pokud se během dne několikrát zvážíte, tak zjistíte, že vaše běžná váha může kolísat i v rozmezí +/- 1 až 1,5 kila.

Často se také stává, pokud začnete cvičit, že první dva nebo tři týdny vaše váha i mírně poroste. I to je poměrně běžně. Tím, jak postupně zatěžujete svaly, dochází k jejich posílení. A svalová tkáň váží (při stejném objemu), více než tuková tkáň.

Pokud se snažíte zhubnout, tak si nedávejte za cíl, že zhubnete o pět kilo. Ale jako cíl si dejte, že si zkusíte po celé tři měsíce hlídat, co jíte a pravidelně cvičit. A při tom se budete snažit zhubnout o 1,5 kila za měsíc. A vydržte to po celou dobu. A na konci teprve vyhodnoťte, jak jste byli, nebo nebyli úspěšní.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 497 Průměr: 3.9]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar