SMART cíle a hubnutí

SMART je speciální analytická technika pro řízení různých procesů (používá se třeba v IT, nebo obecně v podnikání)

SMART je speciální analytická technika pro řízení různých procesů (používá se třeba v IT, nebo obecně v podnikání). SMART techniku je ale poměrně dobře možné aplikovat i při hubnutí.

SMART je zkratka, počáteční písmena z: S – Specific – specifické, konkrétní cíle, M – Measurable – měřitelné cíle, A – Achievable/Acceptable – dosažitelné/přijatelné, R – Realistic/Relevant – realistické/relevantní (vzhledem ke zdrojům), T – Time Specific/Trackable – časově specifické/sledovatelné.

Pokud se snažíte hubnout, pak určitě není dobré mít nějaké abstraktní cíle (třeba typu „příští rok zkusím zhubnout“), nebo nějaké nereálné cíle (typu „zhubnu o 10 kilo za 10 dní“). Ani nekonkrétní cíl typu „zhubnu“ není to ideální. V takovém případě většinou snaha zhubnout vyzní „do ztracena“.

Pokud si naopak stanovíte jasné, konkrétní cíle, které je navíc možné nějak změřit a průběžně vyhodnocovat, a zjišťovat, jak se vám daří jich dosahovat, pak je to správně. Takovým cílem třeba může být: Od nového roku začnu hubnout. Budu hubnout každý týden o půl kila, alespoň 3 měsíce a tak zhubnu o nejméně o 5 kilo.

Pak můžete každý týden sledovat dosažené pokroky, a přizpůsobovat dosaženým výsledkům jídelníček při další týden. Je to reálný cíl – zhubnout o 5 kilo za 3 měsíce není nic extrémně těžkého. Mate tam i jasné časové ohraničení – začátek v novém roce, a hubnout 3 měsíce.

Mohlo by vás zajímat: Chci zhubnout o 10 kilo a nevím jak na to, Jogurtová dieta, HCG dieta

Atkinsova dieta je založena na velmi omezeném příjmu sacharidů. Někdy se jí také říká nízko sacharidová dieta.

Atkinsova dieta – hubnutí bez sacharidů

Atkinsova dieta je založena na velmi omezeném příjmu sacharidů. Někdy se jí také říká nízko sacharidová dieta. Dietu vymyslel a propagoval Robert Atkins už v roce 1958. V jednu dobu byla tato dieta velmi populární, v poslední době sice zažívá trochu „ústup“ ze slávy, ale stále je to poměrně funkční princip pro redukci váhy. Jak funguje Atkinsova dieta […]

Přečíst více

Kalorické tabulky - zelenina

Kalorické tabulky – zelenina

Zelenina by měla být nedílnou součástí každého jídelníčku. Bez patřičné porce čerstvé zeleniny (nebo ovoce) hrozí i vážná onemocnění. Je jedno, jestli se snažíte zhubnout, nebo prostě jen chcete jíst zdravě, zelenina by rozhodně neměla chybět na vašem jídelníčku. Mezi hlavní přednosti zeleniny patří především vyšší obsah vlákniny, vitamíny, minerály a v neposlední řadě pak i […]

Přečíst více

Kalorické tabulky - hovězí, vepřové a drůbeží maso

Kalorické tabulky – hovězí, vepřové a drůběží maso

Kalorické tabulky vám nabízí přehled o tom, kolik jednotlivé druhy masa obsahují kalorií. Podívejte se, které maso je při dietě vhodnější. Není totiž maso jako maso. Obsah kalorií v hovězím, vepřovém nebo drůbežím mase se značně liší. A nejsou to jenom kalorie. Obecně platí, že nejméně kalorií obsahuje drůbeží maso – tedy například kuřecí nebo krůtí […]

Přečíst více