Věděli jste, že až 30% dětí v ČR má problémy se svou váhou?

Nadváha u dětí – dieta a hubnutí pro dítě

Asi 50% všech obyvatel ČR trpí nadváhou. U 25% žen a 22% mužů se pak jedná o obezitu. U dětí je sice situace o něco málo lepší. Podle průzkumů trpí nadváhou „jenom“ asi 30% dětí, i tak se ale jedná o poměrně vysoká a alarmující čísla. U dětí pak dochází k rozvoji nadváhy a obezity nejčastěji okolo sedmého roku života – v souvislosti se zahájením školní docházky. V pozdějším věku a s nástupem puberty, ale procento obézních dětí nebo dětí s nadváhou spíše klesá.

Nadváha a obezita

Nadváha je jakýsi „předstupeň obezity. Tedy nejedná se ještě o obezitu, ale je již zvýšeno riziko zdravotních komplikací. A je vyšší pravděpodobnost vzniku obezity. Co už je, a co ještě není nadváha, se v různých průzkumech a studiích liší, podle použité metriky. Nejčastěji se ale o obezitě hovoří, pokud je BMI (body mass index – viz kalkulačka BMI pro děti) v rozmezí 25 – 30.

Obezita bývá charakterizována jako civilizační nemoc. V některých případech je obezita podmíněna geneticky, v jiných případech je pouze důsledkem nezdravého životního stylu. Na vzniku obezity se pak mohou podílet i některé nemoci. Dle BMI se o obezitě hovoří při hodnotách nad 30 (například ale u asijské populace je obezita již při hodnotách nad 25 – 27).

Nadváha u dětí v ČR

Věděli jste, že až 30% dětí v ČR má problémy se svou váhou? Je pravda, že ve srovnání s USA, kde má dětskou nadváhu až 40% všech dětí a dospívajících to není až tak hrozné. Skoro jedna třetina dětí s nadváhou je ale poměrně hodně vysoké číslo.

Podle různých průzkumů, každé čtvrté dítě tráví dvě a více hodin denně sezením u počítače. Každé 7 dítě pak sportuje jen ve školních hodinách tělocviku.

Nadváha a obezita u dětí v ČR:

  • 30 % dětí a dospívajících má nadváhu nebo je obézní
  • 28 % dětí a dospívajících cítí problémy se svou váhou
  • 20 % dětí a dospívajících jí častěji než jednou týdně ve fastfoodu
  • 25 % dětí a dospívajících jí nejraději hamburgery, párek v rohlíku, brambůrky a sladkosti
  • 55 % dětí a dospívajících dává přednost slazeným nápojům
  • 27 % dětí a dospívajících tráví denně více než dvě hodiny u počítače
  • 14 % dětí a dospívajících dětí sportuje jen při školním tělocviku

Hubnutí a dieta pro dítě

I když má dítě nadváhu nebo je dokonce obézní, a potřebovalo by zhubnout pár kilo, není to s hubnutím u dětí až tak jednoduché. U dětí není možné aplikovat běžné redukční diety nebo obvyklá doporučení ohledně intenzity cvičení na zhubnutí.

Jednostranně zaměřené redukční diety na hubnutí jsou u dětí spíše škodlivé. Dětský organismus potřebuje trochu jinou skladbu jídelníčku než organismus dospělého. Děti se vyvíjí a rostou. Jejich jídelníček by tedy měl zahrnovat celé spektrum všech živin, vitamínů a minerálů. Jakákoliv jednostranně zaměřená dieta, která vylučuje nebo výrazně omezuje příjem některých živin, pak může v nejhorším důsledku vést až k poruchám vývinu, nebo k rozvoji různých zdravotních problémů a komplikací.

Jak začít hubnout s dítětem

U dětí je také velmi důležité, aby hubnuli přirozeně a pomalu. Jakékoliv intenzivní hubnutí je pro ně škodlivé. U dítěte, by tedy nemělo při hubnutí docházet k rychlejšímu snižování váhy, než maximálně 0,5 kila za týden. A i tato hodnota je jen orientační. Jiná bude pro mladší dítě, které má celkovou váhu třeba 25 – 40 kilo a jiná pak pro starší dítě s vyšší počáteční hmotností.

Jídelníček a dieta pro dítě s nadváhou

U dětí s nadváhou by neměla být nějak výrazně omezována skladba jídelníčku. Dítě pro svůj zdravý růst a vývoj potřebuje jak dostatečné množství bílkovin, tak i tuků a všech možných vitamínů a minerálů. Pro děti tedy není vhodná dieta, která by třeba zakazovala maso nebo živočišné produkty apod.

Co je naopak u dětí vhodné, je eliminace prázdných kalorií. Tím pochopitelně neříkáme, že byste dětem měli zakazovat všechny sladkosti. Rozhodně ale není vhodné, pokud je dítě zvyklé každý den pít slazené nápoje (jako je třeba Coca-Cola ap.), které často obsahují nepřiměřeně velká množství cukrů). To samé pak platí pro nejrůznější sladkosti, cukrovinky apod.

Snažit se dětem zakazovat jíst to, co jim chutná (sladkosti), je spíše kontraproduktivní. Můžete se ale pokusit o nějakou vhodnou míru regulace, či alternativu. Lepší pokud dítě sní pár kousků kvalitnější čokolády s vyšším obsahem kakaa, než mu úplně zakazovat sladkosti.

Cvičení pro dítě s nadváhou

I u cvičení pro dítě s nadváhou platí, že je nutné postupovat pomalu a přirozeně. Dětské tělo není zatím připraveno na nějakou vysoce intenzivní nebo jednostranně zaměřenou fyzickou zátěž. Je také podstatné, aby dítě pohyb/cvičení bavilo. Je tedy v zásadě jedno jestli dítě bude chodit na nějaké sportovní kroužky, jezdit na kole nebo jen běhat s kamarády po hřišti nebo v parku. Podstatné je, aby dítě trávilo nejméně jednu hodinu denně pohybem.

Režim, kdy dítě ráno odvedete do školky/školy, kde pak skoro celý den prosedí, a pak ho vyzvednete, a doma jen sedí u počítače nebo televize, je pro jeho váhu zcela nevhodný. Opět ale platí, že nutit dítě k nějakému pohybu „za každou“ cenu, může být kontraproduktivní. Naštěstí je ale nabídka nejrůznějších pohybových aktivit pro děti velmi pestrá.

Dítě s nadváhou a hubnutí

Pokud byste chtěli, aby vaše dítě zhubnulo o pár kilo, měli byste mu jít příkladem. Pokud dítě vidí, že vy celé dny trávíte sezením u počítače nebo u televize, pak vás jenom napodobuje. Snažte se tedy jít svým dětem příkladem. Je celá řada aktivit, které můžete provozovat společně.

Jak jsme uváděli výše, u dětí není potřeba řešit nějaké strukturované pohybové aktivity nebo cvičení zaměřené na konkrétní svalové partie. Bohatě postačí, když o víkendu vyrazíte na nějaký pěší výlet, nebo se půjdete společně projet na kole apod.

To samé pak platí i pro stravovací režim. I zde byste měli jít dětem příkladem. Pokud dítě uvidí, že vy sami jíte něco, co mu zakazujete, tak to pro něj bude silně demotivační. Zdravý jídelníček vhodný i pro děti, přitom nemusí mít nic společného s nějakou dietou. Stačí jen dodržovat elementární zásady zdravé stravy. Tedy omezovat zbytečné kalorie, nadbytek tuků a jednoduchých cukrů. Snažit se omezit potraviny na bázi bílé mouky (pečivo, těstoviny apod.). Nabízet dětem co ovoce a zeleninu (ale tak abyste jim ji úplně nezprotivili).

Snažte se jít cestou nejmenšího odporu. Pokud dítě nesnáší brokolici nebo jinou zeleninu, tak mu ji hlavně nevnucujte. Nezapomínejte také, že zvláště u dětí je velmi důležitý pravidelný stravovací režim, který by měl zahrnovat 5 jídel denně. Snažte se tedy nevynechávat svačiny – ty pak mohou být klidně jen ovoce nebo zelenina.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 478 Průměr: 4.2]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar