HCG dieta je velmi radikální způsob, jak rychle ztratit váhu.

Jak zhubnout s pomocí HCG diety

Je možné, že jste ještě o HCG dietě neslyšeli. Jedná se o speciální hormonální dietu, díky které je možné velmi rychle radikálně zhubnout. Není výjimkou, že u HCG diety hubnete až rychlostí 0,5 kilogramu za den! A to je opravdu velmi rychlý a výrazný úbytek váhy. Nutno ale říci že HCG dieta má i svá rizika a omezení a rozhodně to není dieta vhodná pro všechny.

HCG dieta je mimořádně populární především v USA. Zhubnout se tímto radikálním způsobem podařilo Catherine Zeta-Jones, Britney Spears nebo Renée Zellweger. V Americe tuto dietu svým pacientům doporučují i někteří lékaři.

Co je to HCG dieta?

HCG dieta je velmi radikální způsob, jak rychle ztratit váhu. Jedná se o kombinaci podávání hormonálních látek – hormon HCG (lidský choriový gonadotropin), a současně i velmi výrazné omezení kalorického příjmu. Několik základních informací o HCG dietě:

 • Jeden cyklus trvá 26 dní (může být prodloužen až na 46 dní)
 • Několikrát denně je aplikován hormon HCG
 • Aplikace hormonu se provádí buď injekčně, nebo je k dispozici i ve formě kapek, které se aplikují pod jazyk
 • Po třetím dni se radikálně omezuje kalorický příjem
 • Kalorický příjem je pak na úrovni 500 – 800 kalorií (kcal) (tj. cca 1/3 běžného příjmu)
 • Po šesti týdenní pauze je možné celý cyklus opět opakovat

Jaká rizika má HCG dieta?

Během této hormonální diety se mohou projevit různé problémy. Když pomineme drasticky snížený kalorický příjem (u většiny obvyklých redukčních diet neklesá kalorický příjem pod 1200 – 1700 kcal), pak se jedná především o bolesti hlavy, nevolnost, otoky končetin (především těch dolních), závratě, zadržování vody či citlivost prsů, ale také závažné deprese, křeče v nohách, zácpa, řídnutí vlasů či dokonce tzv. gynekomastie, což je zvětšení prsů u mužů.

Vyplatí se zkoušet HCG dietu?

HCG dieta určitě není žádný „snadný způsob, jak zhubnout“. Je to velmi náročná dieta (už jen kvůli nízkému kalorickému příjmu). Velmi sporný je i její dlouhodobější efekt. Je poměrně dobře doložené, že lidé po absolvování jednoho cyklu HCG diety shodili i několik desítek kilogramů. Po ukončení se ale velmi snadno může dostavit jo-jo efekt. Vzhledem k tomu, že HCG dietu není možné „donekonečna“ prodlužovat (protože po max. 40 dnech začíná tělo proti tomuto hormonu vytvářet protilátky a začne být rezistentní, a je nutná 6-ti týdenní pauza), pak je poměrně sporný její dlouhodobější efekt.

Jak postupovat při HCG dietě?

Pokud máte nadváhu a chcete tuto dietu vyzkoušet, pak prvním krokem je opatření si příslušného preparátu. Přípravky obsahující hormon HCG je možné zakoupit i v ČR (omezeně) nebo je možné objednat je z amerického eshopu Amazon.com. Před zahájením této diety je ale více než vhodné poradit se se svým lékařem.

Přípravek ve formě kapek se aplikuje 3x denně, před každým hlavním jídlem. Jíst by se pak mělo začít cca 15 minut po aplikaci.

Během prvních dvou dní je doporučeno stravovat se „běžným“ způsobem, a navíc do svého jídelníčku zahrnout potraviny s vyšším obsahem tuku, jako jsou třeba vejce, mléčné výrobky, tučné ryby, olivový olej. Cílem je „naučit“ tělo spalovat nadměrný tuk. I když jsou doporučena tučná jídla, přesto je lepší vyhýbat se vyloženým „kalorickým bombám“, jako jsou smažená jídla nebo fast-food.

Ukončení HCG diety a přechod do „běžného“ režimu

Od třetího dne byste měli přejít na nízkokalorickou dietu. Celkový denní kalorický příjem by tak měl klesnout na úroveň 500 – 700 kalorií (kcal). Na internetu je možné najít mnoho různých receptů určených přímo pro HCG dietu, takže si svůj jídelníček můžete poměrně snadno sestavit sami.

Poslední 3 dny celého cyklu vysadíte HCG kapky, ale ještě stále pokračujete v nízkokalorické dietě (500 kcal). Cílem této poslední fáze je očistit organismus od zbytků hormonu HCG ve vašem organismu.

Po dokončení základního cyklu se doporučuje i nadále pokračovat v nějaké dietě, která se bude pohybovat na úrovni cca 1500 kcal, a to nejméně po dobu 3 týdnů Cílem je postupně naučit své tělo zase na běžnou stravu. Tato fáze je poměrně důležitá, abyste se vyhnuli „jo-jo“ efektu.

Pokud jste pak spokojeni s novou váhou, můžete přejít na běžnou (zdravou!!) stravu. Pokud se vám během tohoto jednoho cyklu nepovedlo snížit váhu na požadovanou úroveň, je možné pokračovat dalším cyklem. Pozor jen na to, že před další aplikací HCG kapek, by od poslední aplikace mělo uplynout nejméně 6 týdnů.

Doplňující informace

Během HCG diety se doporučuje užívat vitamín B12 a to buď ve formě prášků, nebo do jídelníčku zahrnout takové potravinové doplňky, které tento vitamín obsahují. Je doporučováno pouze lehké cvičení jako třeba jóga nebo chůze. Náročnější pohybové aktivity jako třeba aerobic nebo běhání nejsou vhodné (kvůli nízkému kalorickému příjmu).

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 475 Průměr: 4.7]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 3

 1. Custom avatar Sylvia   •  

  HCG dieta je takový malý zázrak… pomohla mi zhubnout celkem 19 kg a váhu si bez problémů udržuji již několik let…pokud byste si chtěli přečíst podrobné informace o této úžasné dietě, které jsem posbírala za asi 7 let a následně přeložila do češtiny, tak je najdete na hcgdieta.webnode.cz

 2. Custom avatar Marek   •  

  Dobrý deň. Osobne som kúrou prešiel a mojimi skúsenosťami som pomohol ostatným členom rodiny, priateľom a známym. Nepoužíval som žiaden hormón HCG. Používal som nehormonálne HCG globulki. Možné zakúpiť na nemeckom amazone. Nebola to žiadna drastická diéta a bol som s ňou nesmierne spokojný. Je potrebné si ju naštudovať a poradiť sa s niekym, kto s ňou skúseností má. To čo píšete v článku je polopravda. Takže to s HCG kúrou al. diétou ako ju nazývate nič spoločné nemá. Nezvyknem komentovať ale naháňať človeku strach klamstvami nie je v poriadku.

  • Custom avatar Radka   •  

   Dobry den,mam velky zajem o tuto dietu ale nevim,kde muzu objednat? Muzete mi prosim poradit,odkud jste dietu objednaval? Moc dekuji

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar