Jak přestat kouřit
Asi vás není potřeba přesvědčovat o tom, jak je kouření škodlivé. To byste asi ani nezačínali číst tento článek. Pokud se snažíte přestat s kouřením, zbavit se cigaret, pak vám nabízíme několik užitečných tipů a rad, jak se zbavit závislosti na nikotinu.
Proč přestat s kouřením?
Důvodů pro to, abyste přestali s kouřením, může být celá řada. Kouření má velké negativní dopady na vaše zdraví. Průměrný věk kuřáka je kratší než u nekuřáka. Uklidňovat se tím, že znáte někoho, komu je 80 nebo 90 roků, a při tom celý život kouří, asi není to nejrozumnější. Říká se, že výjimky potvrzují pravidlo. A to, že kuřáci umírají dříve, je spolehlivě statisticky doložený fakt.
Jiným důvodem, proč přestat s kouřením, pak může být i finanční motivace. Skoro každý rok se cena cigaret zvyšuje alespoň o pár korun za krabičku. Naposledy se zdražovalo v roce 2016, další zdražení bude v roce 2017 a další roky to bude podobné. Zdražování cigaret je jeden ze způsobů jak stát bojuje se závislostí na cigaretách (a navíc to je pro něj i podstatný příjem do rozpočtu). Průměrná cena cigaret v ČR, je již více než 80 Kč za krabičku. To je při jedné krabičce na den skoro 30000 Kč za rok, nebo také necelý milión korun za 30 roků.
Důvodem pro okamžité ukončení kouření by určitě mělo být i těhotenství u žen. Kouření a těhotenství k sobě opravdu nepatří. Děti žen, které v těhotenství kouří, se rodí předčasně, mají nižší porodní váhu nebo i nejrůznější zdravotní problémy po narození. Zvyšuje se i riziko samovolného potratu nebo častěji hrozí i syndrom náhlého úmrtí kojence.
Jak přestat s kouřením
Pokud jste rozhodnuti přestat s kouřením, pak se do toho můžete hned teď pustit. Připravte se ale na to, že to nebude až tak jednoduché. Podle některých studií je pouze 5% lidí schopno přestat s kouřením „jen tak“ ze dne na den a vydržet to.
Většina kuřáků se o odvykání pokouší i několikrát. Možná jste v tuto chvíli hodně motivováni a říkáte si, že to bez problému zvládnete. Pokud ale od vaší poslední zapálené cigarety zatím uplynulo jen pár desítek minut nebo hodin, pak ještě nepociťujete abstinenční příznaky.
Nejpozději druhý den bez cigarety už to pro vás ale začne být těžké. Zvláště u silných kuřáků se projevuje celá řada abstinenčních příznaků. Mohou to být poruchy spánku nebo soustředění. Zažívací potíže. Nervozita, stres, bolesti hlavy aj.
Nikotinové náplasti, žvýkačky a jiné prostředky
Pro minimalizaci abstinenčních příznaků při odvykání kouření je vhodné zvážit použití nějaké nikotinové náhražky. Ty jsou určeny právě pro lidi, co se snaží přestat kouřit. Třeba nikotinové náplasti fungují tak, že si někam na své tělo (ruku, rameno, stehno apod.) nalepíte malý čtvereček náplasti. Ten obsahuje látku, která se postupně vstřebává kůží. A do vašeho těla je pomalu, postupně po celý den, uvolňován nikotin.
To velmi výrazně snižuje chuť na cigaretu a také projevy abstinenčních příznaků. Nikotinové náplasti nebo žvýkačky či jiné substituční náhrady cigaret jsou obvykle v několika různých verzích. Od těch nejsilnějších, které se užívají první dny, až po ty nejslabší. Postupnou změnou tak snižujete množství nikotinu a tělo se tak snáze zbavuje závislosti.
Jak přestat kouřit a znovu nezačít
Zbavit se cigaret není jen o tom, že zahodíte načatou krabičku cigaret a zapalovač. Musíte změnit i své zvyky. Minimálně v prvních týdnech byste se měli vyhýbat situacím, ve kterých jste si dříve běžně zapalovali cigaretu. Tedy omezit všechny běžné činnosti a rituály, které jste dříve absolvovali jen s cigaretou. Třeba klasická ranní káva a cigareta. Nebo večerní posezení v hospodě u piva se zapálenou cigaretou apod.
Je více než vhodné najít si na dobu, kdy přestáváte kouřit, nějaký nový koníček, nebo činnost, která by vám pomohla přestat myslet na to, jak strašně velkou máte chuť na cigaretu.
Velmi dobré je začít sportovat. Třeba chodit běhat, nebo nějaký jiný sport či cvičené. To je dobré hned ze dvou důvodů. Během odvykání kouření, velká většina kuřáků, nabere i několik kilo. Částečně je to dáno tím, jak nikotin ovlivňuje metabolismus, který pak bez nikotinu funguje trochu jinak. Z části je to dáno i tím, že abstinující kuřáci mají větší tendenci kompenzovat chuť na cigaretu jídlem nebo mlsáním.
Během cvičení nebo běhání, jsou také do mozku uvolňovány endorfiny – což je jakási „vnitřní“ droga. Ta způsobuje euforii a pocity štěstí. Proto se po nějaké fyzicky náročnější činnosti obvykle cítíme spokojeně, i když jsme hodně unavení. Sport či jiná fyzická aktivita tak velmi účinně pomáhá bojovat se špatnou náladou nebo depresemi, které se při přestávání s kouřením mohou objevit.
Neodkládejte své rozhodnutí na neurčito
Říkat si „měl bych / měla bych přestat kouřit“ je špatně. To je příliš neurčité, příliš abstraktní. Je to takové to jednou, možná, někdy, uvidíme … Naopak, pokud se nerozhodnete přestat kouřit okamžitě, pak si alespoň stanovte nějaké konkrétní datum. Třeba od nového roku přestanu kouřit. Termín ale příliš neodkládejte. Pokud to bude až za měsíc nebo prostě za delší dobu, je dost dobře možné, že do té doby zcela ztratíte svou motivaci proto, abyste s tím doopravdy přestali.
I jedna cigareta je hodně
Nikdy také nesmíte podlehnout pocitu, že když už jste vydrželi nekouřit nějakou dobu, tak vám jedna cigareta nemůže nijak ublížit. Dneska to bude jedna cigareta, kterou si pečlivě zdůvodníte tím, že se vám stalo něco špatného a vy se potřebujete uklidnit. Zítra už to bude druhá cigareta zase z jiného důvodu. A pak to budou dvě nebo tři dny za den. A za pár dní už zase budete kouřit celou krabičku jako dříve.
Možná, že až si za deset let po tom, co jste přestali kouřit, zapálíte jednu cigaretu, tak to nebude nic znamenat a nevyvolá to ve vás žádnou potřebu začít zase kouřit. V době prvních pár dní, týdnů a měsíců je i jen jedna vykouřená cigareta značné riziko, že s tím začnete znovu.
Ja jsem zkusil a doted (3 mesice) si kupuji tyto zvykacky https://www.lekarnasporilov.cz/Zobrazit-vsechny-produkty/Zobrazit-produkty/NICORETTE-Classic-Gum-2mg-105x2mg.html a zapalil jsem si 6 cigaret celkem misto krabicky denne! Financne neskutecne setrim a i lepe se mi dycha.
Když přišlo na věc to, že jsem chtěla přestat kouřit, tak jsem se strašně bála toho, že přiberu. Většinou to tak bývá, že v té odvykací době si člověk zahání chutě na to cigáro vším možným, ale hlavně jídlem. Abych pravdu řekla, tak mě pomohlo ecigaro. Koupila jsem si jí po zkušenosti s jednou od mé známé protože mě to docela bavilo a měla beznikotinovou, a i tak mi to chutnalo. Měla jsem od vapour2 a ještě jí doma v šuplíku mám kdyby přišla nějaká krizová situace abych nesáhla po normální cigaretě, ale jsou tomu 2 měsíce, a ještě jsem ten šuplík neotevřela, ale je to pro mě mnohem méně bolestivé než když jsem zkoušela různé pastilky, žvýkačky a podobně.