Mezi nejtypičtější tvary postavy patří především postava „hruška“, „jablko“ nebo „banán“. Nic ale není černobílé, takže existuje mnoho různých mezistupňů.

Hubnutí podle typu postavy – jste jablko nebo hruška?

Asi pro vás nebude žádným velkým překvapením, že každý člověk má trochu jiný typ postavy. Takže zatímco váha, výška nebo množství tělesného tuku může být stejné, přesto každý může mít jiný tvar postavy. To, jak vypadá naše postava, je z části dáno geneticky (tvar postavy je dědičný), z části na to pak má vliv i náš životní styl

Základní typologie tvaru postavy – jablko, hruška, banán…

Mezi nejtypičtější tvary postavy patří především postava „hruška“, „jablko“ nebo „banán“. Nic ale není černobílé, takže existuje mnoho různých mezistupňů.

Postava typu hruška

Pro tento typ postavy jsou typické širší boky a užší pas a ramena. Postava tak vytváří typickou siluetu hrušky. Tento tvar postavy je podmíněný především geneticky. Hubnutí s touto postavou by mělo být kombinací silového cvičení zaměřeného na spodní partie s vhodnou vytrvalostní aktivitou (běh, rychlá chůze, jízda na kole) pro odbourávání tuků. Nejméně 4x týdně byste měli cvičit série cviků zaměřené na kritické partie (zadek, hýždě, stehna, boky).

Postava typu jablko

Pro tento typ postavy je charakteristické širší břicho (obvod pasu) než obvod boků a hrudníku. Postava tak vytváří siluetu, která ve střední části připomíná právě jablko. Tento tvar postavy je převážně spojený s nezdravým životním stylem – nadměrný kalorický příjem a tučná strava. Hubnutí s touto postavou by mělo zahrnovat velký podíl aerobních aktivit, které jsou nejvhodnější na spalování tuků. Dále byste pak měli přejít na nízkotučnou dietu – jídelníček zahrnující ovoce, zeleninu, nízkotučné mléko a mléčné výrobky, celozrnné těstoviny a pečivo. Snížit podíl tuků a červeného masa.

Postava typu banán

Po tento typ postavy je typické to, že boky, pas, hrudník jsou zhruba stejně široké. Typický je užší hrudník, nevýrazný pas a menší zadek. Pokud vám nevyhovuje tento spíše „chlapecký“ typ postavy a toužíte po „ženských“ křivkách, věnujte se především posilování. Při pravidelném silovém tréninku byste měli nabrat svalovou hmotu. Nebojte se také dostatečného přísunu kalorií ve vašem jídelníčku.

Postava typu přesýpací hodiny

Tato postava je charakteristická zaoblením nahoře i dole s užším pasem. Tento typ postavy byl dlouho ideálem (při správných mírách). Lidé s tímto typem postavy také obvykle nejsnadněji nabírají kila. Při hubnutí s touto postavou je důležité zaměřit se rovnoměrně na všechny části vašeho těla. Ideální je tak například tzv. „kruhový trénink“.

Další typy tvaru postavy

Výše uvedené tvary postavy patří mezi ty nejdominantnější. Méně časté je pak například postava ve tvaru „mrkev“, nebo také „obrácená hruška“. U této postavy jsou prsa a boky zhruba stejně široké, ale pas je podstatně užší.

Jiným typem je pak tzv. „brokolice“ – tedy široká prsa, kdežto boky a pas je pak užší. Jsou ale i další mezitvary a přechody, kdy se hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy postavy stírají.

Jaký máte tvar postavy? Spočítejte si to!

Pro určení typu postavy se nejčastěji používá tzv. WHR index (z anglického waist-to-hip ratio), tedy poměr obvodu pasu k obvodu boků. Jaký je váš WHR index a co z toho vyplývá, si můžete sami spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka hubnutí – jaký máte typ postavy.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 383 Průměr: 5]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar