Jaká je doporučená denní dávka vitaminů

Doporučená denní dávka vitamínů je normovaný údaj, který je spočítaný tak, aby tato doporučené denní dávka (DDD) pokryla potřebu asi 97 – 98% všech zdravých jedinců v populaci.

Doporučená denní dávka vitamínů je normovaný údaj, který je spočítaný tak, aby tato doporučené denní dávka (DDD) pokryla potřebu asi 97 – 98% všech zdravých jedinců v populaci. S údajem o doporučená denní dávce vitamínů se pak můžete setkávat na obalech nejrůznějších potravin. Ty často obsahují údaje o obsahu nějakého konkrétního vitamínu, a kolik to dělá ve vztahu právě k doporučené denní dávce.

Jen namátkou uvádíme doporučenou denní dávku pro několik vybraných vitamínů:

Vitamin A (800 – 900 mikrogramů), nachází se ve vnitřnostech, játrech, v mrkvi nebo v jiných druzích „barevné“ zeleniny.

Vitamín C (80 až 90 miligramů) především ovoce (citrusy) a některé druhy zeleniny.

Vitamín D (5 – 15 mikrogramů) obsahují ho cereálie, houby, kvasinky, losos, mečoun, pstruh duhový, sardinky, olej z tresčích jater.

Vitamín K (75 – 120 mikrogramů) obsahuje třeba kapusta, špenát, fazole, hrášek

Vitamin E (12 – 15 miligramů) obsahují ho třeba cereálie, rajčatový protlak, slunečnicová semínka

Vitamín B12 (2,5 mikrogramu)  – obohacené cereálie, kuřecí maso, škeble, vaječný žloutek, sardinky, tuňák.

Mohlo by vás zajímat: Vitamíny B komplex (B1 – B12), Zdravý jídelníček na hubnutí na měsíc, HCG dieta

Poznat chřipku je někdy obtížené. Většina příznaků je stejná, jako u dalších respiračních nemocí. Typické příznaky chřipky zahrnují horečku, velkou únavu, bolesti svalů a kloubů, kašel, rýma, bolest v krku nebo někdy i zažívací obtíže (zvracení nebo průjem).

Jak poznám, že mám chřipku? Jak jsou příznaky a čím se liší od jiných nemocí?

Chřipka je virové onemocnění (ne antibiotika na chřipku fakt nepomáhají), které má některé příznaky stejné (podobné), jaké běžné nachlazení nebo třeba COVID. Chřipka má ale obvykle podstatně těží průběh, než běžná „rýmička“ (je vám fakt blbě). Typickým příznakem chřipky, je vysoká horečka. U malých dětí, těhotných žen, seniorů nebo u lidí s dalšími zdravotními problémy, může […]

Přečíst více

Nachlazení (rýma, kašel, zvýšená teplota, bolest v krku), se nedá vyléčit za jeden den. Není na to žádný lék (existuje jenom podpůrná léčba na zmírnění příznaků). Rychle funguje zvýšený příjem vitamínu C, odpočinek, napařování, dostatek tekutin nebo horký čaj či kuřecí vývar. Už za jeden den (nebo za víkend) vám může být podstatně lépe.

Jak vyléčit nachlazení za jeden den? Jak rychle vyléčit rýmu a kašel?

Rýma, kašel, lehce zvýšená teplota, větší únava, to jsou typické příznaky nachlazení. Typické je to pro podzim, když začnou klesat teploty. Nebo na jaře, když se začíná oteplovat. Nachlazení nebo rýma, se ale může objevit i v létě (nachlazení od klimatizace), nebo prostě kdykoliv. Možná to sami znáte, na víkend si naplánujete společný výlet s partnerem, rodinnou […]

Přečíst více

Doporučená denní dávka soli je 5 gramů. Průměrný příjem soli v ČR je 16,5 gramu na den (6 kg za rok). Nadměrný příjem soli, způsobuje různé zdravotní komplikace. Mimo jiné hodně soli, znamená i nadváhu a obezitu. Při hubnutí je nutné sůl omezit.

Sůl nad zlato? Při hubnutí to neplatí! Sůl = nadváha

Asi každý zná pohádku Sůl nad zlato. A tak není potřeba dlouze vysvětlovat, že bez soli se žít nedá (zato bez zlata ano). Věděli to už starověcí Římané. Římský filosof Cassiodorus, který žil před cca 1500 roky tvrdil: „Člověk může žít bez zlata, ale bez soli ne.“ A rozhodně měl pravdu. Bez soli by nebyl […]

Přečíst více

Vitamín C je jedním z nejdůležitějších vitamínů. Naše tělo si ho nedokáže vyrobit a jsme odkázání na příjem z potravy – především z čerstvého ovoce a zeleniny. Vitamín C je zásadní pro imunitu, pro správnou funkci cév, kůže. Nedostatek céčka, může vést i k závažným zdravotním problémům.

Jak posílit imunitu: Vitamín C – proč je důležitý a kde ho najít

Vitamín C (neboli kyselina askorbová, E300), je jedním z nejdůležitějších vitamínů, které lidské tělo nezbytně nutně potřebuje, a nedovede si ho samo vyrobit. O tom se ostatně přesvědčili už námořníci ve středověku na dlouhých plavbách, kteří při nedostatku čerstvých potravin (ovoce či zeleniny) trpěli kurdějemi. Vitamín C má doslova „zázračné“ účinky. Posiluje imunitu, snižuje hladinu cholesterolu, […]

Přečíst více

Na podzim se dny krátí a ochlazuje se. Takže je nejvyšší čas, abyste udělali něco pro posílení imunity. Dopřejte si vitamín D, silný kuřecí vývar nebo různé bylinky či koření. Pro zlepšení imunity, je také dobré otužování či pohyb na čerstvém vzduchu. Nezapomínejte ani na dostatek spánku.

7 tipů: Jak posílit imunitu a být fit i na podzim a v zimě

Klesající teploty, méně slunečního světla, a častější uplakané počasí, je neklamnou známkou toho, že se o vládu hlásí podzim. Nejpozději v průběhu října, začíná přicházet sezóna nachlazení, kašle, rýmy a různých „chřipeček“. Co se dá dělat, abyste i přesto zůstali fit, a měli dost energie, i když nám příroda „velí, uložit se k zimnímu spánku“? Tip 1: […]

Přečíst více

Hořčík (magnézium) je jedním z nejdůležitějších prvků pro naše tělo. Ovlivňuje činnost nervů (snižuje bolest hlavy, podrážděnost, nespavost). Ovlivňuje činnost svalů (omezuje svalové křeče). Hořčík je důležitý pro sportovce, těhotné nebo kojící ženy. Doporučená denní dávka hořčíku je 300 – 400 mg na den.

Hořčík (magnesium) – vliv na zdraví a hubnutí

Hořčík (magnesium, Mg), je jedním z nejdůležitějších minerálů, které naše tělo potřebuje. A přitom si to jen málo lidí uvědomuje. Hořčík je opravdu velmi důležitý prvek. V našem těle plní více než 300 různých funkcí. Hořčík mimo jiné zodpovídá za správnou činnost nervové soustavy a svalů. Podílí se také na regulaci hladiny cukru v krvi. Při nedostatku hořčíku […]

Přečíst více