Dieta podle krevních skupin
Dieta podle krevních skupin vychází z toho, že protilátky v krvi, díky kterým je pak tělo schopné odlišovat cizorodé elementy, reagují odlišně na různé typy potravin (resp. na různé druhy živin na které je potrava dále štěpena). Pokud tedy přizpůsobíte svůj jídelníček svojí krevní skupině, měla by být taková strava pro vaše tělo „příjemnější“. Podívejte se na to, jak funguje dieta podle krevních skupin, a které potraviny jsou pro jednotlivé krevní skupiny vhodné, nebo naopak nevhodné.
Jak funguje dieta podle krevních skupin
Asi víte (nebo tušíte), že lidé mohou mít některou ze 4 různých krevních skupiny. Velký podíl na tomto objevu měl i český vědec Jan Jánský. Krevní skupiny tedy jsou A, B, AB a 0. Každý krevní typ pak má jiné antigeny (resp. jsou dva antigeny – A a B, krevní skupina AB má oba, krevní skupina 0 nemá ani jeden).
Během pokusů pak bylo zjištěno, že různé potraviny mají rozdílené schopnosti aglutinovat krvinky různých krevních skupin. To pak v praxi znamená, že některé potraviny mohou být pro určitou krevní skupinu „škodlivé“ a ty stejné potraviny jsou zároveň „prospěšné“ pro jinou krevní skupinu.
Základní rozdělení podle typu krevní skupiny
Od 4 krevních skupin se odvíjí základní dělení u této diety:
Krevní skupina 0 = lovec
U této krevní skupiny se doporučuje jíst vyšší obsah bílkovin. Podle dostupných poznatků patří tato krevní skupina mezi ty nejstarší. Tomu pak odpovídá i onen zvýšený podíl bílkovin, který byl součástí jídelníčku pravěkých lovců. Kromě vyššího podílu masa by lidé s touto krevní skupinou měli jíst především zeleninu, potraviny založené na obilí, fazole, olej a mléčné výrobky.
Krevní skupina A = zemědělec
Vznik této krevní skupiny údajně spadá do doby, kdy pravěcí lovci začínali se zemědělstvím. I proto se doporučuje, aby lidé s touto krevní skupinou jedli především stravu, která je blíže k vegetariánskému jídelníčku. Na jídelníčku u této krevní skupiny by tedy měla být v hojné míře zastoupena především zelenina a ovoce. Maso (resp. bílkoviny) nejsou zakázány, ale především červené maso by mělo být výrazně omezeno. Vhodnější pro krevní skupinu A bude především rybí nebo případně drůbeží maso. Jídelníček by pak dále měl zahrnovat především celozrnné pečivo případně těstoviny z celozrnné mouky, fazole nebo luštěniny.
Krevní skupina B = nomád
Podle odhadů se vznik této krevní skupiny datuje do doby před 10 tisíci roky. Tato krevní skupina je spojena se silnějším imunitním systémem. Trávení je pak více flexibilní. Lidé s touto krevní skupinou si tak mohou dovolit různorodější jídelníček, kde by měly být hojně zastoupeny třeba i nízkotučné mléčné výrobky. Naopak byste se měli vyhnout konzumaci kukuřice, pšenice, pohanky, čočky, rajčat, arašídů a sezamových semínek.
Krevní skupina AB = záhada
Tato krevní skupina je údajně „nejmladší“. Typologicky se nalézá mezi skupinou A a B (z hlediska výživy). Jídelníček by měl zahrnovat čerstvou zeleninu, tofu, mořské plody, nízkotučné mléčné výrobky. Mezi potraviny, na které je dobré si dávat pozor, pak patří především uzeniny, kofein, alkohol. Rizikové je i kouření.
Po jednotlivé krevní skupiny pak existují i doporučené fyzické aktivity a cvičení. Například pro krevní skupinu A je doporučováno především klidnější cvičení jako například jóga nebo tai-či. Pro krevní skupinu 0 pak naopak intenzivní aerobní cvičení jako běhání, jízda na kole, nebo aerobic v rozsahu minimálně jednu hodinu denně.
Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti: