Pokud se snažíte zhubnout 10 kilo tak, aby tato redukce váhy měla trvalý výsledek, pak není dobré hubnutí uspěchat.

Chci zhubnout o 10 kilo

Možná i vy máte pocit, že vaše postava už není to, co bývala. Přibylo vám pár kilo, a vy nevíte co teď s tím. Říkáte si „chci zhubnout o 10 kilo“ a nevím jak na to. Možná už jste zkoušeli začít cvičit, nebo nějakou dietu, ale kýžený výsledek se zatím pořád nedostavil. Co tedy dělat, aby se vám podařilo zhubnout o 10 kilo?

Chci zhubnout o 10 kilo a nevím jak na to

I když každý z nás je trochu jiný, má jiný metabolismus, jiný typ a tvar postavy. Každý z nás má jiný životní styl nebo jiné stravovací návyky, pro hubnutí platí pro všechny stejné základní pravidlo. A to je, že pokud chceme zhubnout, je nutné buď snížit energetický příjem (množství kalorií v našem jídelníčku), nebo zvýšit kalorický výdej (cvičení nebo jiná fyzická aktivita, která nám pomůže spotřebovat více kalorií). Ideální je pak kombinace obojího.

Jinak se totiž zhubnout nedá. Nevěřte reklamám, že jsou nějaké zázračné prášky na hubnutí, tedy že byste si mohli i nadále jíst cokoliv vás napadne, necvičit, jenom brát prášky a přitom hubnout. Tak to opravdu nikdy nefunguje. Všechny pilulky na hubnutí fungují pouze jako podpůrný prostředek. Ano, jsou různé dobře fungující spalovače tuků, prášky, které opravdu umí účinně pomoci v hubnutí. Ale samy o sobě nikdy nefungují.

Jak zhubnout o 10 kilo s trvalým výsledkem?

Než se pustíte do cvičení nebo nějaké diety, měli byste si stanovit jasný plán a cíle pro vaše hubnutí. Pokud se snažíte zhubnout 10 kilo tak, aby tato redukce váhy měla trvalý výsledek, pak není dobré hubnutí uspěchat. Když se budete snažit, tak není až tak velký problém snížit vaši váhu i o několik kilo za týden. Takto rychle hubnutí ale není úplně zdravé a hlavně obvykle dlouho nevydrží. Je to stejné, jako byste natahovali gumu. Čím rychleji a více ji natáhnete, tím rychleji se zase vrátí do původní podoby. A to určitě nechcete.

Pro hubnutí s trvalým výsledkem, je optimální rychlost hubnutí v rozmezí max. 0,5 – 1,5 kila za týden. To, jestli pro vás platí spíše ta nižší, nebo vyšší hodnota, záleží na tom, kolik vážíte, a jaký je váš životní styl. Jiná rychlost hubnutí bude vhodná pro někoho, kdo váží třeba 58 kilo a chce zhubnout 2 – 3 kila, jiná pak pro někoho kdo má nadváhu třeba i 80 – 90 nebo i přes 100 kilo. Celé hubnutí je dobré rozložit alespoň na 6 týdnů, ještě lépe pak na 10 týdnů.

Co jíst abyste zhubli o 10 kilo?

K tomu, abyste zhubli o 10 kilo, není nezbytně nutné podstupovat nějakou drastickou dietu. Pro plynulé snižování váhy postačí, když váš běžný kalorický příjem snížíte maximálně o 15 – 20%. K tomu není potřeba začít hladovět. Postačí, když si pohlídáte, co jíte a vyhnete se nejrizikovějším elementům ve vašem jídelníčku. Mezi rizikové složky potravy patří především zbytečné cukry – typicky například různé slazené nápoje (limonády, džusy apod.).

Dále pak pozor na nadbytečný příjem tuků. Namísto smažení na oleji je vhodnější dušení v páře, na pánvi bez oleje, nebo pečení v troubě. K mnoha potravinám existuje nějaká nízkotučná varianta apod. Nemá ale určitě smysl automaticky vyloučit všechny tuky. Tuky vaše tělo potřebuje. Už jenom proto, že část nezbytných vitamínů je schopná naše tělo přijmou jen v tucích (vitamíny rozpustné v tucích).

Celkově by měl být váš jídelníček vyváženou kombinací sacharidů, proteinů, tuků a vlákniny. Nevyhýbejte se masu – dostatečný podíl proteinů je důležitý. Bílkoviny vás také umí dobře zasytit. Naopak se spíše vyhýbejte bílé mouce (pečivo, těstoviny apod.). Jezte hodně zeleniny (především listové, která má vysoký podíl vlákniny).

Jak cvičit, abyste zhubli o 10 kilo?

I když se dá zhubnout i bez cvičení, s ním to jde mnohem rychleji. Důležitá je pravidelnost. Pokud budete chodit cvičit jenom čas od času, náhodně a nárazově, pak je to spíše jen mrhání časem a energií. Zkuste cvičit nejméně 3x týdně (ještě lépe 4 – 5x).

Volte také vhodné aktivity – pro hubnutí jsou nejlepší takové aktivity, při kterých je tělo vystaveno rovnoměrné, mírné až střední zátěži. Silové cvičení s činkami je vhodné na budování svalů. Na hubnutí je ale lepší například běh, rychlá chůze, aerobic nebo jiná pohybová aktivita. Délka jednoho cvičení by měla být 40 – 60 minut.

Zapisujete si, jak se vám daří, a nebojte se zkoušet nové věci. U každého bude fungovat něco jiného. Měli byste se průběžně vážit, sledovat co jíte, a kolik to je kalorií. Díky pečlivé evidenci sami postupně zjistíte, co vám nejlépe vyhovuje, a co vám pomáhá opravdu hubnout. Nečekejte také okamžité zázraky. Pokud hned první týden neuvidíte výraznější úbytek váhy, tak to neznamená, že to nefunguje. Efekt změn v jídelníčku a pravidelného cvičení se naplno projeví až po 2 – 3 týdnech.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 207 Průměr: 4.7]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 5

 1. Custom avatar Klára   •  

  Potrebuju zhubnout o deset kilo za týden pomocte mi prosím.

 2. Custom avatar Šárka   •  

  Mám strach že mi to nepůjde.

 3. Custom avatar iva   •  

  Potrrbuju zbubnout aspon 10 kilo do 5 mesicu chodim behat , snqzim se jist zdrave ale obcas zhresim 🙁 nikdo mi z rodiny nepomaha a kdyz vydim jak se cpou necim dobrym tak mi to neda 🙁 potrebuju pomoct .. Abych aspon na svatbe vypadala dobre

 4. Custom avatar JAROSLAVA   •  

  Chtěla bych zhubnout alespon 5 kilogramů,a stabilizovat váhu,ale nějak se mi to nedaří.Ráda bych dostala radu od vás .Moc děkuji

 5. Custom avatar nada   •  

  Ahoj děvčata potřebuji zhubnout 5 kg alespon,ale nějak se mi nedaří.Poradtě mi.nakonec jsem došla až k dělene stravě Kořínkove,ale taky nic. děkuji

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar