Pokud vás trápí nedostatek pevné vůle, zkuste si najít něco, co vás bude motivovat.

Chci zhubnout, ale nemám pevnou vůli

Víte, kdo je největším nepřítelem vašeho hubnutí? No přece vy sami – vaše tělo a váš mozek. Asi to sami znáte. Nelíbí se vám, kolik kilo vám ukazuje vaše váha, vaše oblíbené šaty nebo kalhoty jsou nějak těsné, při pohledu do zrcadla vidíte, že to není ono, vaše postava není jako dřív.

Co s tím ale dělat? Možná jste už zkoušeli nějakou dietu, ale po pár dnech jste to vzdali. Zkoušeli jste cvičit, ale ono to prostě nejde. Nemáte na dost pevnou vůli. Kde vzít motivaci, abyste se dokázali překonat a konečně zhubli?

Chci zhubnout, ale nemám na to dost pevnou vůli

První velkou chybou, kterou dělá mnoho lidí snažících se zhubnout, je nereálně nastavený cíl a očekávání. Znáte to, stoupnete si na váhu a prohlásíte „musím zhubnout o 10 kilo“. A začnete se snažit. Dieta, cvičení, pravidelně se kontrolujete, ale vaše váha neklesá.

To že chcete zhubnout o 10 kilo je sice fajn, ale jako cíl to není dobré. Zhubnout o 10 kilo, vám bude nějakou dobu trvat. A je klidně možné, že první výsledky se dostaví třeba až za dva nebo i 3 týdny. Také je možné, že vám váha v průběhu hubnutí několikrát klesne, a pak zase o něco stoupne. Když se díváte jen na ten „velký“ cíl (zhubnout o 10 kilo), tak velmi snadno ztratíte motivaci a odhodlání.

Jak si stanovit cíl pro úspěšné hubnutí?

Správný cíl pro úspěšné hubnutí musí být měřitelný a dosažitelný. To znamená, že si nesmíte jako cíl dávat „chci zhubnout“, ale spíše „zhubnu o XX kilo“. Také není moc dobré mít „veliké“ oči. Proč hned usilovat o redukci váhy o 10 kilo? Zkuste si dát cíl pro příští týden. A to, že na konci týdne budete mít o 1 kilo méně (nebo o 2 apod.). Máte sedm dní na to, aby se vám to povedlo. No, a vydržet 7 dní hubnutí, snad zvládnete? K tomu až tak pevnou vůli nepotřebujete. Zhubnout, o jedno nebo 2 kila, není nic hrozného.

A když se po týdnu postavíte na váhu, a budete tam skutečně o jedno nebo dvě kila méně, uvidíte, že vám to dodá další energii, a motivaci na další týden. A takto, krok po kroku můžete zvládnout hubnutí i bez ztráty motivace.

Kde vzít motivaci na hubnutí?

Pokud vás trápí nedostatek pevné vůle, zkuste si najít něco, co vás bude motivovat. Tak například, pokud se vám nelíbí, že máte na břiše pár kilo navíc, zkuste najít nějakou svoji fotku, kde jste ještě měli hezké bříško. Tuhle fotku si pak dejte někam na viditelné místo = na zrcadlo do koupelny, jako tapetu na váš počítač, vedle nočního stolku, prostě někam kde ji budete mít každý den na očích. A pokaždé když vám dojde odhlodání k dalšímu cvičení, nebo když vás přepadne chuť na něco sladkého, podívejte se, jak jste vypadali dřív. To je přece váš cíl.

Nemám pevnou vůli? Nebojte se požádat o pomoc!

Určitě ve svém okolí máte někoho, kdo by vám s hubnutím mohl pomoci. Třeba nějaký kamarád, nebo kamarádka, který by s vámi chodil běhat nebo cvičit. I na internetu můžete najít mnoho diskusních fór, kde najdete lidi, co se snaží zhubnout. Zapojte se do komunity, do diskuse. Uvidíte, že ostatní vás ve vašem úsilí podpoří.

Hubnutí může být hra

Na internetu můžete najít různé aplikace, které vám hubnutí usnadní. Ty můžete mít jak ve svém telefonu (je mnoho různých mobilních aplikací pro iPhone i Android), tak i ve svém počítači. Aplikace, které vám pomáhají hlídat, kolik toho za den sníte, kolik toho naběháte nebo nacvičíte. Když splníte určené cíle, dostáváte „odměnu“ v podobě lepšího hodnocení nebo nějaké odznáčku (badge) apod. Možná to je pro vás jen taková „blbost“, ale když to zkusíte, uvidíte, že vás to bude motivovat.

Podobně fungují i nejrůznější sport testery, fitness náramky apod. Ty sledují, kolik kilometrů uběhnete, kolik kroků nachodíte. Pokud máte nastavený denní cíl třeba 10.000 kroků, pak po čase zjistíte, že když náhodou večer nemáte tento cíl ještě splněný, bude vás to nutit vyrazit ještě na chvíli někam ven.

Možná nemáte dost pevné vůle, ale zato si rádi hrajete. Prostě zapomeňte na to, že se snažíte zhubnout a berte to jen jako hru. Každý den musíte splnit nějaké úkoly a cíle. Když je úspěšně splníte, dopřejte si nějakou malou odměnu, něco co vás potěší. To vás pak bude popohánět k tomu, abyste splnili další cíl. A po pár týdnech zhubnete, ani nebudete vědět jak.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 350 Průměr: 4.8]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 2

  1. Custom avatar Natalie   •  

    Ahoj potřebuji něco udělat z hlavou ,chybí mi pevná vůle

    • Custom avatar Helena   •  

      To mě taky, ale nějaké rady jsem našla, tak to zkusím uskutečnit :), doufám, že to zvládnu a přeju to i tobě 🙂

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar