Doporučené denní množství příjem kalorií

Doporučené denní množství kalorií se může hodně lišit. Závisí na mnoha různých faktorech.

Doporučené denní množství kalorií se může hodně lišit. Závisí na mnoha různých faktorech. Váš kalorický příjem by měl hlavně respektovat to, jaká je vaše aktuální váha, výška. Jaký je váš zdravotní stav, nebo jak moc aktivní máte běžný den.

Obecně platí, že minimální denní množství kalorií je 1000 kcal (4186 kJ) za jeden den. Méně kalorií už může představovat zdravotní riziko. Tím, že budete hladovět, určitě nezhubnete.

Doporučené množství kalorií pro starší mládež a ženy se sedavým zaměstnáním je cca 1500 kcal (kilo kalorií) za den.

Doporučené množství kalorií pro muže se sedavým zaměstnáním nebo pro ženy, které jsou hodně aktivní, je cca 2000 kcal (kilo kalorií) za den.

Doporučené množství pro dospívající chlapce, nebo muže s větším množstvím aktivního pohybu je cca 2400 kcal (kilo kalorií) za jeden den.

Jedná se ale pouze o orientační hodnoty toho, jak by měl vypadat váš denní příjem kalorií.

Mohlo by vás zajímat: Kolik má kalorie kilojoulů, Kalorie na den kalkulačka, Jídlo v kterém nejsou kalorie

Na hubnutí funguje jak omezení kalorií (nízkokalorická dieta), tak i omezení sacharidů (nízkosacharidová dieta). Nejefektivnější metodou pro snížení váhy, je ale kombinace obou přístupů – omezený příjem kalorií a sacharidů současně. Zhubnout se dá ale i bez diety.

Jak zhubnout: omezení kalorického příjmu vs. nízkosacharidová dieta

Návodů jak zaručeně zhubnout, existuje nepřeberné množství. Mezi nejčastější doporučení pro hubnutí, patří snížení množství kalorií nebo omezení sacharidů. Co z toho ale funguje při hubnutí lépe? V nedávné době, byl zveřejněn výsledek vědecké studie (viz originál v angličtině zde), kde srovnávali efektivitu hubnutí založeném na omezeném kalorickém příjmu, v porovnání s dietou založenou na sníženém množství sacharidů. Výsledkem vědeckého […]

Přečíst více

Při hubnutí, by měl být kalorický příjem mírně nižší, než kalorický výdej (pro udržení váhy, by to mělo být v rovnováze). Doporučený příjem kalorií pro ženu je cca 1800 kalorií na den. Pro muže je doporučený denní příjem cca 2200 kalorií. Doporučený příjem pro dítě se hodně mění, v závislosti na věku.

Bazální metabolismus (BMR) a doporučený denní příjem kalorií při hubnutí

Pro hubnutí (snížení váhy), by měl být příjem kalorií mírně nižší, než kalorický výdej. Základní odhad množství kalorií na den, je možné provést na základě výpočtu bazálního metabolismu. K tomu je následně nutné zohlednit i množství kalorií, které „spálíme“ při výkonu nějaké fyzické aktivity. Doporučené množství kalorií na den, je jiné pro ženu, pro muže nebo […]

Přečíst více

Doporučená denní dávka soli je 5 gramů. Průměrný příjem soli v ČR je 16,5 gramu na den (6 kg za rok). Nadměrný příjem soli, způsobuje různé zdravotní komplikace. Mimo jiné hodně soli, znamená i nadváhu a obezitu. Při hubnutí je nutné sůl omezit.

Sůl nad zlato? Při hubnutí to neplatí! Sůl = nadváha

Asi každý zná pohádku Sůl nad zlato. A tak není potřeba dlouze vysvětlovat, že bez soli se žít nedá (zato bez zlata ano). Věděli to už starověcí Římané. Římský filosof Cassiodorus, který žil před cca 1500 roky tvrdil: „Člověk může žít bez zlata, ale bez soli ne.“ A rozhodně měl pravdu. Bez soli by nebyl […]

Přečíst více

Vitamín C je jedním z nejdůležitějších vitamínů. Naše tělo si ho nedokáže vyrobit a jsme odkázání na příjem z potravy – především z čerstvého ovoce a zeleniny. Vitamín C je zásadní pro imunitu, pro správnou funkci cév, kůže. Nedostatek céčka, může vést i k závažným zdravotním problémům.

Jak posílit imunitu: Vitamín C – proč je důležitý a kde ho najít

Vitamín C (neboli kyselina askorbová, E300), je jedním z nejdůležitějších vitamínů, které lidské tělo nezbytně nutně potřebuje, a nedovede si ho samo vyrobit. O tom se ostatně přesvědčili už námořníci ve středověku na dlouhých plavbách, kteří při nedostatku čerstvých potravin (ovoce či zeleniny) trpěli kurdějemi. Vitamín C má doslova „zázračné“ účinky. Posiluje imunitu, snižuje hladinu cholesterolu, […]

Přečíst více

Nadváha (obezita), nemusí být důsledkem nadměrného příjmu kalorií (přejídání). Naopak je to spíše tak, že přejídání, je důsledkem obezity. Čím více toho sníme (potravin s vysokou glykemickou zátěží), tím rychleji máme opět hlad. Zhubnout se dá i bez počítání kalorií. Rozhodující je skladba jídelníčku.

Jak zhubnout bez počítání kalorií – nezáleží na tom, kolik toho sníte!

Drtivá většina návodů na hubnutí, vás bude nutit omezovat množství přijatého jídla (počítání kalorií, apod.). A také se co nejvíce se hýbat. I v různých diskuzích o hubnutí, velmi často narazíte na „chytré“ rady typu „chceš zhubnout, tak nežer!“. Často se argumentuje také tím, že celé hubnutí, je jen jednoduchá fyzikální rovnice. Na jedné straně je […]

Přečíst více

Klasické vánoční cukroví, rozhodně nepatří mezi nízkokalorické mlsaní. Jeden kousek lineckého cukroví představuje cca 85 kalorií (kcal). Na spálení tohoto množství kalorií, potřebuje 15 – 20 minut svižnější chůze nebo 7 – 10 minut rychlejšího běhu. Vánoce jsou ale jen jednou za rok. A co by byly vánoce bez cukroví?

Kalorické tabulky: Kolik kalorií obsahuje vánoční cukroví?

Co by byly Vánoce, bez vánočního cukroví. A také bez bramborového salátu s majonézou, smaženého kapra a válení se u televize, atd. Prostě vánoční klasika, je vánoční klasika. A patří k tomu především vánoční cukroví. Snad ve všech českých domácnostech, je začátek prosince ve znamení blížících se vánoc. Začínají se dělat vánoční nákupy, hromady másla, čokolády, mouky, […]

Přečíst více

Hodí se sušené ovoce na zdravý a dietní jídelníček? Ano, ale jen v přiměřeném (menším množství). Díky vysokému obsahu cukrů (sacharidů), není sušené ovoce nic moc dietního. Má sice hodně vitamínů, minerálů a vlákniny. Často ale obsahuje i přidané cukry, konzervační látky a další „chemii“.

Kalorie sušené ovoce – je zdravé a hodí se i při hubnutí?

Okolo sušeného ovoce zaznívají často velmi protichůdné názory. Někdy bývá doporučováno, jako zdravá svačinka. Díky sušení, si ovoce uchová podstatnou část živin, vitamínů a minerálů. V mnoha případech, je ale naopak sušené ovoce zavrhováno. Díky vysušení (zvláště pak u lyofilizace – vysušení mrazem), má vysoký obsah sacharidů (cukrů). Je tak často srovnatelné, s jakoukoliv jinou sladkostí (sladkou […]

Přečíst více