Polovina lidí v ČR má nadváhu. Skoro 20% lidí v ČR je obézních. Obezita a nadváha, je velký rizikový faktor při onemocnění COVID. Nadváha je při BMI nad 25. Obezita je při BMI nad 30 (morbidní obezita je při BMI nad 40).

Jak poznat obezitu? Jak poznám, že jsem tlustá?

Obezita (nebo i jen nadváha), vzniká obvykle jako důsledek nadměrného příjmu kalorií. Pokud je kalorický příjem vyšší, než kalorický výdej, pak se nespotřebovaná energie ukládá ve formě tukové tkáně. Od určitého množství tuku, se mluví o nadváze nebo následně o obezitě.

Obezita, ale může mít i řadu dalších příčin, než pouhý nadměrný kalorický příjem. Obezita a nadváha, jde zpravidla ruku v ruce s nezdravým životním stylem.

Roli ale hraje i genetika, věk (vliv hormonů), pohlaví a také zdravotní důvody (někdy je ale těžší odlišit, zda je obezita příčinou nebo důsledkem zdravotních problémů).

Jak poznám, že jsem obézní?

Obezita je spíše termín z lékařského prostředí (byť se běžně používá i jinde). Pro hodnocení obezity se používá index BMI (poměr hmotnosti k výšce).

Samotné BMI, nemá příliš velkou vypovídací hodnotu o tom, zda je někdo „tlustý“ (BMI nijak nereflektuje rozložení tukové tkáně na těle).  Pokud by vás zajímal výpočet BMI, tak příslušnou kalkulačku pro výpočet BMI, najdete zde.

Podle BMI se jedná o obezitu:

  • Normální váha = BMI mezi 18,5 až 25
  • Nadváha = BMI od 25 do 30
  • Obezita I. stupně (lehká obezita)= BMI od 30 do 35
  • Obezita II. stupně (těžká obezita)= BMI od 35 do 40
  • Obezita III. stupně (morbidní obezita)= BMI nad 40

Pro hodnocení obezity se ale dá použít například i obvod pasu:

  • Obvod pasu nad 102 centimetrů u mužů
  • Obvod pasu nad 88 centimetrů u žen

Obezitu je možné hodnotit i podle dalších ukazatelů – poměr obvodu boků k obvodu pasu, obvod hýždí, množství podkožního tuku apod.

Obezita v česku – kolik lidí má v ČR nadváhu nebo je obézní?

Populace České republiky je na tom s nadváhou/obezitou, poměrně hodně špatně. S nadváhou se potýká cca 50% dospělé populace (každý druhý člověk). Některým typem obezity, pak trpí 18,5% dospělých v ČR (skoro každý pátý člověk).

Nadváhou a obezitou trpí více muži než ženy. Z dospělých, má mírnou nadváhu 47% mužů, a obézních je téměř 20%. U žen jsou čísla o něco málo nižší.

Obezita (nadváha) jako velký rizikový faktor při onemocnění COVID

Nadváha a obezita, je zvláště v posledních dvou letech, velmi aktuální téma. Už dva roky se Česko (a celý svět), potýká s epidemií koronaviru COVID-19.

Právě nadváha (obezita), je jedním z velmi významných faktorů, který způsobuje, proč lidé s koronavirem končí v nemocnici, na JIP, nebo dokonce na COVID umírají.

Podle dostupných informací, je u obezity I. a II. stupně, šance na přežití těžkého průběhu onemocnění COVID, o cca 50% nižší. U morbidní nadváhy (BMI nad 45), je pak šance na přežití těžkého průběhu onemocnění COVID, jen cca 33%.

Jak poznat obezitu u dětí?

Zatímco u dospělých je obezita obvykle na první pohled vidět, u dětí je to jiné. Děti se poměrně rychle mění a vyvíjí. Snad každé miminko či batole, vypadá alespoň trochu „oplácaně“.

U dětí je v průběhu dospívání také obvyklé, že se střídají fáze růstu (roste výška postavy, prodlužuje se délka končetin) a fáze zvyšování hmotnosti.

Během prvních 15 roků se tak střídají období, kdy dítě může vypadat „oplácaněji“ nebo naopak „podvyživeně“. Vycházet čistě z BMI, by tedy mohlo být někdy zavádějící.

Pro hodnocení nadváhy (obezity) u dětí, je lepší používat percentilové tabulky či grafy (viz Státní zdravotní úřad). V nich je porovnávána výška a váha vzhledem k věku a k tomu, co je obvyklé v populaci.

Jak poznám, že jsem tlustá?

Zatímco obezita, je z lékařského hlediska poměrně jasně definovaná (vychází se z hodnoty BMI), „tloušťka“ je spíše subjektivní pocit.

Ano, říci o někom že je tlustý, je velmi často jen synonymem pro vyjádření, že je někdo obézní nebo má nadváhu. Velmi často se ale tvrzení „jsem trochu tlustá“, on „trochu ztloustl“ využívá spíše pro subjektivní hodnocení vizuálního vzhledu postavy.

O tom, zda je někdo tlustý nebo ne, tedy rozhoduje spíše subjektivní vnímání. Co je „být tlustý“, vnímá asi každý jinak. A navíc se to hodně mění i podle různých zemí nebo v průběhu času (viz například prehistorický symbol krásy v podobě Věstonické venuše, nebo období baroko vs. antický ideál krásy …).

Hodně lidí (zvláště typické je to pro dospívající dívky), se trápí tím, že jsou „tlustí“. Neustále řeší, zda mají správnou či ideální váhu, že by měli zhubnout, že jsou tlusté, apod.

O tom, zda je někdo tlustý, může rozhodovat podstatně více faktorů, než pouhé BMI. Na subjektivní vnímání tloušťky, má velký vliv i to, jak je váha rozložena na těle.

Někdo má širší ramena a užší pas. Někdo má široké boky. U někoho převažuje podkožní tuk. U jiného je to naopak vaničtí (útrobní/viscerální) tuk, apod.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 328 Průměr: 4.5]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar