Denní příjem kalorií výpočet

Pokud chcete zhubnout, nebo alespoň nenabírat další kila, měl by být váš kalorický příjem v rovnováze s kalorickým výdejem.

Pokud chcete zhubnout, nebo alespoň nenabírat další kila, měl by být váš kalorický příjem v rovnováze s kalorickým výdejem. Tedy velmi zjednodušeně množství kalorií, které obsahují potraviny, které během dne sníte, by mělo odpovídat kaloriím, které vaše tělo spotřebuje (bazální metabolismus + kalorie spotřebované na vykonávání fyzické aktivity).

To, kolik kalorií byste měli každý den „sníst“, abyste nenabírali kila, nebo abyste začali hubnout, se odvíjí od toho, jaká je vaše aktuální výška a váha, jaký je váš věk nebo pohlaví. Také do značné míry záleží i na tom, jak náročné vykonáváte zaměstnání, či jak moc se věnujete sportu (či jiným obdobným aktivitám).

Jaký by měl být váš denní příjem kalorií, si pak můžete sami spočítat v této online kalkulačce: Kalkulačka kalorický výdej – denní spotřeba kalorií. Zde je ale nutné počítat s tím, že se bude jednat pouze o orientační výpočet. Každý z nás je individuální, má jiný typ metabolismu, jinak náročné povolání atp.

Mohlo by vás zajímat: Drastické diety jídelníček, Chci už konečně zhubnout, Chci zhubnout nohy

Na hubnutí funguje jak omezení kalorií (nízkokalorická dieta), tak i omezení sacharidů (nízkosacharidová dieta). Nejefektivnější metodou pro snížení váhy, je ale kombinace obou přístupů – omezený příjem kalorií a sacharidů současně. Zhubnout se dá ale i bez diety.

Jak zhubnout: omezení kalorického příjmu vs. nízkosacharidová dieta

Návodů jak zaručeně zhubnout, existuje nepřeberné množství. Mezi nejčastější doporučení pro hubnutí, patří snížení množství kalorií nebo omezení sacharidů. Co z toho ale funguje při hubnutí lépe? V nedávné době, byl zveřejněn výsledek vědecké studie (viz originál v angličtině zde), kde srovnávali efektivitu hubnutí založeném na omezeném kalorickém příjmu, v porovnání s dietou založenou na sníženém množství sacharidů. Výsledkem vědeckého […]

Přečíst více

Při hubnutí, by měl být kalorický příjem mírně nižší, než kalorický výdej (pro udržení váhy, by to mělo být v rovnováze). Doporučený příjem kalorií pro ženu je cca 1800 kalorií na den. Pro muže je doporučený denní příjem cca 2200 kalorií. Doporučený příjem pro dítě se hodně mění, v závislosti na věku.

Bazální metabolismus (BMR) a doporučený denní příjem kalorií při hubnutí

Pro hubnutí (snížení váhy), by měl být příjem kalorií mírně nižší, než kalorický výdej. Základní odhad množství kalorií na den, je možné provést na základě výpočtu bazálního metabolismu. K tomu je následně nutné zohlednit i množství kalorií, které „spálíme“ při výkonu nějaké fyzické aktivity. Doporučené množství kalorií na den, je jiné pro ženu, pro muže nebo […]

Přečíst více

Bílkoviny, jsou jednou z nejdůležitějších součástí zdravého jídelníčku. Ideální poměr, je 50% rostlinných a 50% živočišných bílkovin. Rostlinné bílkoviny, jsou pro lidské tělo hůře využitelné – musíme jich mít na jídelníčku větší množství, než u živočišných bílkovin.

Zdravý jídelníček při hubnutí – bílkoviny v potravinách (rostlinné i živočišné)

Zdravý jídelníček, by měl obsahovat především vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků (zdravé tuky). Příslušný poměr jednotlivých makroživn, se může lišit. Záleží na tom, zda se snažíte zhubnout, udržet si svoji váhu, nabrat svalovou hmotu, nebo jste například žena po menopauze či muž v andropauze. Od toho se odvíjí optimální poměr bílkovin, tuků a sacharidů. V tomto […]

Přečíst více

Nadváha (obezita), nemusí být důsledkem nadměrného příjmu kalorií (přejídání). Naopak je to spíše tak, že přejídání, je důsledkem obezity. Čím více toho sníme (potravin s vysokou glykemickou zátěží), tím rychleji máme opět hlad. Zhubnout se dá i bez počítání kalorií. Rozhodující je skladba jídelníčku.

Jak zhubnout bez počítání kalorií – nezáleží na tom, kolik toho sníte!

Drtivá většina návodů na hubnutí, vás bude nutit omezovat množství přijatého jídla (počítání kalorií, apod.). A také se co nejvíce se hýbat. I v různých diskuzích o hubnutí, velmi často narazíte na „chytré“ rady typu „chceš zhubnout, tak nežer!“. Často se argumentuje také tím, že celé hubnutí, je jen jednoduchá fyzikální rovnice. Na jedné straně je […]

Přečíst více

Kuřecí maso obsahuje, ve srovnání s hovězím nebo vepřovým masem, podstatně méně kalorií. Kuře tak určitě patří na dietní jídelníček (bez kůže a bez tuku). Kalorický obsah kuřecího masa, je ale hodně závislý na způsobu přípravy. Smažený kuřecí řízek je „kalorická bomba“.

Kalorické tabulky kuře (kuřecí maso) – grilované, pečené, smažené, dušené

Bílkoviny jsou nedílnou součástí našeho jídelníčku. Zdravý jídelníček by měl zahrnovat 15 – 20% bílkovin. Nedostatek bílkovin může vést až k závažným zdravotním rizikům. Při hubnutí (a nejenom při něm), je dobré kombinovat rostlinné zdroje bílkovin s těmi živočišnými. Mezi velmi dobré zdroje živočišných bílkovin patří mimo jiné i drůbeží maso (kuřecí nebo krůtí). Kolik kalorií ale […]

Přečíst více

Melouny se dělí do dvou hlavních skupin. Tu první reprezentuje vodní meloun. Ten je asi (v ČR) nejznámější a nejčastěji konzumovaný.

Kalorické tabulky: Meloun (vodní, cukrový)

Meloun je nejenom oblíbená a osvěžující letní pochoutka. Díky vysokému obsahu vody, to může být i velmi vhodný doplněk dietního jídelníčku. U melounu je ale nutné dávat pozor, na množství cukru. Třeba takový vodní meloun obsahuje cca 6 gramů cukrů na 100 gramů. To na první pohled nevypadá tak „špatně“. Když si ale uvědomíte, že […]

Přečíst více