Hubnutí a dieta pro dítě

Každé dítě by mělo mít alespoň jednu hodinu aktivního pohybu denně

Co dělat, když má dítě nadváhu, nebo je dokonce obézní? Jaká je nejlepší metoda hubnutí pro dítě? A která dieta se dá „naordinovat“ i dítěti?

Nutno říci, že u dětí musí probíhat hubnutí zcela jinak, než u dospělých. Zatímco dospělý si může dovolit „experimentovat“ s různými dietami (byť i u dospělých jsou některé diety vyloženě škodlivé), dítě potřebuje především vyvážený jídelníček, který zajišťuje přísun všech nezbytných živin pro zdravý růst a vývoj.

U dětí tedy nemá smysl zkoušet nějaké redukční diety apod. K tomu, aby dítě shodilo pár kilo, by mělo stačit dodržovat rozumný a zdravý jídelníček, který zahrnuje všechny podstatné složky. Neměla by na něm chybět zelenina, ovoce. To, co by tam naopak nemělo být, jsou prázdné/zbytečné kalorie v podobě slazených nápojům, nepřiměřeného množství sladkostí a sladkých jídel.

Ani s cvičením, se to u dětí nesmí přehánět. Každé dítě by mělo mít alespoň jednu hodinu aktivního pohybu denně (a ne tím nemyslíme, cestu do a ze školy). Na druhou stranu, nějaké cílené posilování, příliš intenzivní cvičení a podobné aktivity, ale pro děti nejsou příliš vhodné. U dětí musí být cvičení a sportování spíše hra, než nějaká cílená aktivita za účelem hubnutí.

Mohlo by vás zajímat: Nadváha u dětí v ČR, Jídelníček a dieta pro dítě s nadváhou, Převod kJ na cal

Doporučená denní dávka soli je 5 gramů. Průměrný příjem soli v ČR je 16,5 gramu na den (6 kg za rok). Nadměrný příjem soli, způsobuje různé zdravotní komplikace. Mimo jiné hodně soli, znamená i nadváhu a obezitu. Při hubnutí je nutné sůl omezit.

Sůl nad zlato? Při hubnutí to neplatí! Sůl = nadváha

Asi každý zná pohádku Sůl nad zlato. A tak není potřeba dlouze vysvětlovat, že bez soli se žít nedá (zato bez zlata ano). Věděli to už starověcí Římané. Římský filosof Cassiodorus, který žil před cca 1500 roky tvrdil: „Člověk může žít bez zlata, ale bez soli ne.“ A rozhodně měl pravdu. Bez soli by nebyl […]

Přečíst více

Až 20% ve věku 12 až 15 roků trpí nadváhou nebo je obézních. Při hubnutí ve 12 letech platí obecné zásady, jak zhubnout. Znamená to mít více pohybu a jíst zdravěji. Tedy hlavně omezit cukry a nevhodné potravinové doplňky.

Hubnutí pro děti: Jak zhubnout ve 12 letech

S nadváhou a obezitou, se nepotýkají jenom dospělí. Týká se i velkého počtu dětí. Podle aktuálních statistik, má až 20% dětí ve věku 12 až 15 roků nadváhu. Nebo je dokonce obézních. A tato čísla mají (podobně jako u zbytku populace), spíše rostoucí tendenci. Nadváha a obezita u dětí Počet dětí s nadváhou, se každý rok zvyšuje. […]

Přečíst více

Tak, jako i o ostatních vlastností, i u barvy vlasů hraje dominantní roli genetika. Dědičnost barvy vlasů ale není nijak jednoduchá a přehledná.

Kalkulačka: barva vlasů u dítěte

Zajímalo by vás, jakou barvu vlasů by mohlo mít dítě? S dědičností barvy vlasů to není až tak jednoduché. Připravili jsme pro vás ale jednouchou kalkulačku, která vám spočítá pravděpodobnost barvy vlasů dítěte. Podíváme se také na to, jak se dědí barva vlasů a související zajímavé informace. Jak se dědí barva vlasů dítěte Tak, jako i […]

Přečíst více

Věděli jste, že až 30% dětí v ČR má problémy se svou váhou?

Nadváha u dětí – dieta a hubnutí pro dítě

Asi 50% všech obyvatel ČR trpí nadváhou. U 25% žen a 22% mužů se pak jedná o obezitu. U dětí je sice situace o něco málo lepší. Podle průzkumů trpí nadváhou „jenom“ asi 30% dětí, i tak se ale jedná o poměrně vysoká a alarmující čísla. U dětí pak dochází k rozvoji nadváhy a obezity nejčastěji […]

Přečíst více