Doporučená denní dávka soli je 5 gramů. Průměrný příjem soli v ČR je 16,5 gramu na den (6 kg za rok). Nadměrný příjem soli, způsobuje různé zdravotní komplikace. Mimo jiné hodně soli, znamená i nadváhu a obezitu. Při hubnutí je nutné sůl omezit.

Sůl nad zlato? Při hubnutí to neplatí! Sůl = nadváha

Asi každý zná pohádku Sůl nad zlato. A tak není potřeba dlouze vysvětlovat, že bez soli se žít nedá (zato bez zlata ano). Věděli to už starověcí Římané. Římský filosof Cassiodorus, který žil před cca 1500 roky tvrdil: „Člověk může žít bez zlata, ale bez soli ne.“ A rozhodně měl pravdu.

Bez soli by nebyl život

Sůl je látka, která je pro lidský život naprosto nezbytná. Bez soli by nefungovalo srdce, nepracovaly by svaly, nefungoval by metabolismus, nepracoval by mozek a cévy. Současně je to ale paradoxní. Nedostatek soli, škodí úplně stejně, jako nadbytek soli.

Sůl ale dokáže i zabíjet

Sůl, je ale současně látka, která pro lidské tělo dokáže být jedovatá. Smrtelná dávka soli, je pro dospělého člověka asi 150 – 280 gramů (v závislosti na váze a dalších faktorech).

Ovšem, „sníst“ takové množství soli, by se vám jen tak nepovedlo. Už při podstatně menší dávce, by se dostavilo silné zvracení. Takže okamžité „předávkování“ solí není to, čeho bychom se měli obávat. Horší jsou dlouhodobé, nadměrné dávky.

Nadměrný příjem soli škodí zdraví a neprospívá hubnutí

I pouhý nadměrný příjem soli, může způsobit řadu zdravotních problémů a komplikací. Nadměrné solení, je pak jedním z hlavních důvodů, pro nadváhu a obezitu.

Při hubnutí tedy zcela určitě neplatí, že je „sůl nad zlato“. Platí zde jiné moudro – „všeho s mírou“. A se solí zvláště opatrně.

Jaká je doporučená denní dávka soli

Doporučená denní dávka soli je cca 5 gramů pro dospělého člověka. U dětí, je doporučená dávka podstatně nižší (závisí na věku a/nebo váze dítěte).

5 gramů soli, je zhruba malá čajová lžička soli. To vypadá jako poměrně velké množství. Tolik si snad nikdo během dne nesolí. Bohužel je to ale zavádějící.

Minimálně 4 gramy soli, obsahují běžné potraviny. Například jeden rohlík má asi 0,5 gramu soli. Chleba může mít až 1 gram v krajíci. Tavené sýry obsahují až 2,25 gramu soli na 100 gramů (viz informace Krajské hygienické stanice).

Podle údajů WHO (Světové zdravotní organice), má přibližně 99,2% z celkové celosvětové populace, nadměrný příjem soli. U obyvatel ČR, to vychází na průměrných 6 kilo za rok, tedy 16,5 gramu za den (více než trojnásobek doporučené denní dávky soli)

Co způsobuje nadměrný příjem soli?

Nadměrný příjem soli, může způsobovat řadu zdravotních komplikací. Zvláště, pokud se jedná o dlouhodobý nadměrný příjem.

Mezi hlavní negativa nadměrného solení patří především:

 • Zvýšený krevní tlak (což vede k přetížení srdce a cév a jejich poškození)
 • Sůl zadržuje vodu = nadměrná zátěž pro ledviny (může souviset i s ledvinovými kameny)
 • Sůl zvyšuje pravděpodobnost nadváhy a obezity
 • Sůl může mít vliv i na rakovinu žaludku
 • Sůl se spolupodílí na osteoporóze
 • Sůl se může podílet na rozvoji astma
 • Sůl může způsobovat bolesti hlavy
 • …. atd

Sůl nezpůsobuje pocit žízně, ale pocit hladu

Hodně lidí má slanou chuť spojenou s pocitem žízně. To ale není tak úplně pravda. Nadměrný příjem soli, vede k zadržování vody v těle.

Funguje to tak, že ledviny produkují více močoviny, což je poměrně energeticky náročné. V konečném důsledku tak nadměrný příjem soli, nezpůsobuje ani tak pocit žízně (u velkých dávek slaných pochoutek pochopitelně ano), jako spíše pocit hladu.

Sůl podporuje chuť k jídlu

Slaná chuť, je jednou z 5 základních chutí, které vnímáme. Konzumace slaného, má jeden vedlejší efekt. Naše tělo sůl nezbytně nutně potřebuje. A za její příjem v potravě, nás odmění vylučováním hormonů štěstí. I to je jeden z důvodů, proč nám slaná jídla více chutnají.

Celé je to dáno evolučně. Lidé, se postupně vyvinuli z organismů, které žili ve slaném moři. Při přechodu na souš, si tyto organismy přinesly své vlastní „moře“ sebou (máme ho „schované“ ve všech tělních tekutinách).

Sůl se v přírodě přirozeně až tak moc nevyskytuje. I to je jeden z důvodů, proč byla sůl předmětem „globálního obchodu“ již v době neolitu (v mladší době kamenné, cca 8 tisíc let zpátky).

Z toho všeho pak v konečném důsledku vyplývá, že slané jídlo vnímáme jako něco pozitivního, co nám dělá radost (pokud se to ovšem nepřežene).

Sůl způsobuje nadváhu a obezitu

Nadměrný příjem soli, způsobuje nadváhu a obezitu. Slaného jídla sníme více, jíme ho častěji, a kila jdou rychle nahoru.

Podle údajů WHO, zvyšuje každý gram soli, nad doporučenou denní dávku, riziko nadváhy si o 25%.

Při hubnutí bychom se tedy měli soli co nejvíce vyhýbat. A není to jenom o tom, že bychom přestali jíst slané pochoutky, jako jsou solené mandle, arašídy, chipsy, a jiné.

Velké množství soli, je i v průmyslově připravovaných potravinách – konzervy, polotovary, uzeniny, instantní jídla, atd.  Velmi zjednodušeně se dá říci, že čím je potravinářský výrobek trvanlivější, tím více bude obsahovat soli (sůl se používá jako konzervant).

Abychom se vešli do doručené denní dávky soli, tak je potřeba být hodně radikální. I při výrazném omezení průmyslových potravin, přijmeme celou nebo skoro celou denní dávku, v běžných potravinách. Rozhodně není nutné zbytečně solit.

Jak omezit příjme soli?

 • Omezit nebo se úplně vyhýbat instantním a konzervovaným potravinám
 • Omezit konzumaci sýrů, uzenin, slaných pochoutek
 • Nekupovat pečivo (nebo jiné potraviny), pokryté vrstvou soli
 • Nepoužívat běžná (průmyslová koření) – základem skoro každé kořenící směsi je sůl (namíchejte si raději směs koření sami, ze základních druhů koření a bez soli)
 • Při jídle nemít na stole slánku (aby vás to nesvádělo)

Omezení příjmu soli znamená hubnutí?

Omezení příjmu soli, se může bezprostředně projevit snížením váhy. Sůl totiž zadržuje vodu v těle.

Kvůli nadměrnému příjmu soli, zadržuje tělo více vody, než doopravdy potřebuje. Omezením soli, se této nadbytečné vody zbavíme. Což může znamenat i 1 – 5 kilo dolů, během velmi krátké doby. Tohle ale není hubnutí.

Samotné omezení příjmu soli, nepovede přímo k redukci tukové tkáně. Může se ale projevit nepřímo. Uvedli jsme, že hodně soli, znamená větší chuť na jídlo. Omezením soli, pravděpodobně i snížíme celkový kalorický příjem. Zvláště pokud se budeme vyhýbat i různým slaným pochoutkám, které jsou zpravidla jen „prázdné kalorie).

Omezení příjmu soli, ale samo o sobě k hubnutí nestačí. Je potřeba i celková změna jídelníčku, a více pohybu. Rozumný příjem soli, je ale jistě nedílnou součástí snahy o zhubnutí.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 421 Průměr: 4.5]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar