Pokud jste těhotná, pak termín početí můžete dopočítat od toho, kdy jste měla poslední menstruaci.

Kalkulačka: výpočet kdy jsem otěhotněla

Možná jste právě zjistila, že jste těhotná. Na těhotenském testu máte „dvě čárky“ a zajímalo by vás, kdy se to stalo? Na této stránce najdete kalkulačku, která vám pomůže s určením pravděpodobného termínu početí vašeho dítěte.

Jak poznám, kdy jsem otěhotněla?

Předem ale musíme upozornit, že určení zcela přesného termínu, kdy jste otěhotněla, asi není možné. K početí dítěte může dojít v určitém intervalu několika dní. Ty se sice dají poměrně spolehlivě určit. Pokud jste pak v těchto „plodných“ dnech měla pouze jeden nechráněný styk, pak termín začátku těhotenství budete znát s vysokou mírou jistoty.

Jinak ale, pokud v rámci plodných dní bylo několik nechráněných styků, pak není možné dost dobře určit, který z nich byl ten „správný“. To by bylo možné jen zpětně, za předpokladu, že by jednotlivé akty byly s různými muži a následnými testy bylo možné určit, kdo je vlastně otcem dítěte.

Jinak ale platí, že především v lékařské terminologii se doba těhotenství počítá od prvního dne poslední menstruace před početím dítěte.

Kalkulačka – termín početí

Těhotenská kalkulačka
Druh termínu
Datum
Výpočet

Jak zjistím, kdy jsem otěhotněla?

Obecně platí, že k zahájení těhotenství (početí) může u ženy dojít jen v poměrně úzkém časovém rozmezí. Pokud má žena pravidelnou menstruaci (+/- 28 dní), pak zhruba v polovině menstruačního cyklu, tedy mezi 14 a 15 dnem (počítáno od prvního dne poslední menstruace), dochází k ovulaci.

Během ovulace je z ženských vaječníků uvolněno vajíčko (někdy mohou být uvolněna i dvě vajíčka, pak se mohou narodit dvouvaječná dvojčata). Životnost tohoto (zatím) neoplodněného vajíčka je cca 24 hodin. Během této doby je možné, aby se vajíčko spojilo se spermií a došlo tak k početí.

Ale není to až tak jednoduché. Zatímco vajíčko „vydrží“ jen zhruba jeden den, spermie jsou odolnější. Ty totiž dokáží ve vejcovodech „přežít“ i několik dní. Obvykle to může být i 2 až 5 dní, jsou ale i zaznamenány výjimky, kdy to spermie „zvládly“ i po 7 dnech.

Z toho pak vyplývá, že k těhotenství může vést i styk uskutečněný před termínem ovulace. Asi nejrizikovější období je cca 3 dny před ovulací, dále pak den samotné ovulace a ještě jeden den poté. Dohromady tedy asi 5 dní. To jsou však pouze statistická čísla. V individuální případě může být i nějaká výjimka – kdy těhotenství způsobí i styk třeba už týden před ovulací, nebo ten dva dny po ovulaci. To jsou ale jen velmi vzácné případy.

Jak spočítat, kdy jste otěhotněla?

Pokud jste těhotná, pak termín početí můžete dopočítat od toho, kdy jste měla poslední menstruaci. Zde jen pozor na to, že u některých žen i po otěhotnění proběhne ještě jedna nebo dokonce i dvě slabší menstruace. Pokud ale budete od svého gynekologa vědět, že jste třeba ve 4 nebo 8 týdnu těhotenství, pak si již termín početí můžete sama dopočítat.

Jak již bylo zmíněno výše, k ovulaci dochází zhruba v polovině menstruačního cyklu. Pokud se jedná o pravidelný, 28 dnů trvající menstruační cyklus, pak k ovulaci dochází mezi 14 a 15 dnem. Řada žen ale nemá zcela pravidelnou menstruaci, často bývá menstruační cyklus kratší (zpravidla 21 dní) nebo delší (i 35 dní a více). Pak je určení přesného termínu početí složitější.

Začátek těhotenství vs. termín otěhotnění

Někdy je do celé věci ještě vznesen zmatek i tím, jak se počítá délka těhotenství. Ta – především lékaři – není počítána od skutečného termínu otěhotnění, ale od prvního dne poslední menstruace. Tedy v prvním týdnu těhotenství vlastně žena ani nemusí být těhotná. Těhotenství v tomto pojetí trvá 280 dní (průměrná hodnota), což je ale většinou 266 dní od termínu poslední ovulace.

A nakonec, k přesnému termínu početí se nedá dopočítat ani zpětně podle toho, kdy se narodí dítě. Průměrné těhotenství sice trvá 280 dní (tedy 10 lunárních a cca 9 kalendářních měsíců), což je tedy cca 266 dní od poslední ovulace. Termín porodu dítěte ale také není nijak spolehlivý ukazatel. Je naprosto běžné, že se děti narodí i o 14 dní dříve (a nejedná se o předčasný porod) nebo i o 14 dní později (především u prvorodiček bývá poměrně často termín porodu o něco málo opožděn). Takže i na základě termínu narození dítěte, se dá k datu početí, dojít jen přibližně.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 370 Průměr: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  1 Komentář

  1. Custom avatar veronika   •  

    dobry den chci se zeptat posledni mentruace byla 4.3 2017 a lekaz mi oznamil 20,4 2017 ze jsem 7+5 kdy presne jsem otehotnela prosim vas piste dekuji vim ze +/- 14 se bere

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar