Chtěli byste zhubnout, shodit pár kilo, ale nechcete se pouštět do nějaké diety?

Jak rychle zhubnout bez diety

Chtěli byste zhubnout, shodit pár kilo, ale nechcete se pouštět do nějaké diety? Třeba proto, že už jste zkusili různé diety, a ani jedna nefungovala? Nebo proto, že vám váš běžný denní program příliš neumožňuje dodržování nějaké konkrétní diety? V tomto článku se podíváme na to, jak rychle zhubnout i bez diety

Jak zhubnout bez diety

Na internetu a v nejrůznějších magazínech, je možné najít spousty tipů na zaručené diety. I když vyloučíme všechny napůl podvodné nabídky, které sice slibují zaručené a rychlé zhubnutí, ale jejich jediným cílem je z vás „vytáhnout nějaké peníze“, pořád je většina diet dost pochybných.

Částečně je to ale dáno tím, jak lidé chápou diety. Mají za to, že dieta jim dá nějaký přesný návod. A když jej budou přesně dodržovat tak určitě zhubnout. Takto ale diety nefungují. Ty lepší diety je nutné chápat pouze jako jakýsi obecný příklad, doporučení. Každý z nás je individuální, každý má trochu jiný typ metabolismu a na každého bude fungovat něco jiného.

Úplně nejhorší jsou pak různé drastické / hladové diety, které radikálně snižují kalorický příjem. Je pravda, že s takovou dietou se dá „zhubnout“ velmi rychle. Nejedná se ale o hubnutí v tom pravém slova smyslu. Spíše se dá hovořit o jednorázovém snížení váhy. A jakmile se vrátíte k „normálnímu“ jídelníčku, shozená kila zase velmi rychle naberete zpět.

Chci zhubnout bez diety

Pokud chcete zhubnout bez diety, měli byste si nejprve stanovit nějaký reálný cíl. Třeba, že zhubnete o 3 kila za měsíc. Nebo o 5 kilo za měsíc. Nebo třeba jen o jedno kilo za týden. Aby se vám to povedlo, je potřeba upravit jídelníček a více se hýbat.

Vzhledem k tomu, že se bavíme o hubnutí bez diety, tak vám nebudeme radit, co konkrétně byste měli jíst. Je ale nutné mít na paměti, že jedno kilo tuku odpovídá přibližně 7500 kcal (kilo kalorií). Na to, abyste spálili jedno kilo tuku za týden, byste měli snížit svůj kalorický příjem o cca 1000 kcal denně. A to samo o sobě je nereálně. 1000 kcal denně je cca jedna polovina denního kalorického příjmu. Takže byste museli začít hladovět a to by vám určitě nebylo příjemné.

Při drastickém snížení příjmu potravy sice budete „hubnout“ dokonce i rychleji (při omezeném příjmu potravy dojde k vyprázdnění vašeho trávicího traktu (a dost možná i k částečné dehydrataci)), takže vaše váha může velmi rychle klesnout, třeba i o 2 – 3 kila za pár dní. To ale není hubnutí.

Co jíst abych zhubnula bez diety

Určitě chápete, že není dost dobře možné jíst cokoliv a v jakémkoliv množství, a při tom hubnout. To by popíralo elementární fyzikální zákony. Pro zhubnutí o pár kilo ale na druhou stranu nepotřebujete žádnou striktní dietu.

Zázraky dokáží už jen drobné změny v jídelníčku. Tak například, pokud přestanete pít slazené nápoje (limonády, slazené džusy, sladké šťávy nebo energetické nápoje), můžete velmi snadno „ušetřit“ stovky kalorií.

Stejně tak, pokud omezíte množství „rychlých“ cukrů – sladkosti, sladké pečivo, obecně pečivo a těstoviny z bílé mouky, a namísto nich si dopřejete zdravější alternativu, tak opět „ušetříte“ nemalé množství kalorií. A bez toho, že byste se trápili hlady.

Při hubnutí funguje celá řada drobných, ale velmi efektivních „triků“. Třeba už jen tím, že před každým jídlem vypijete velkou sklenici vody, dosáhnete toho, že sníte méně jídla a přesto vás nebude trápit hlad. Podobné je to, když ke každému hlavnímu jídlu sníte alespoň malou porci zeleniny. Ta vám opět zaplní žaludek, zasytí vás, a přitom je to mnohem méně kalorií.

Při hubnutí byste se také měli snažit jíst spíše častěji, než vynechávat některá jídla. Na první pohled to sice může vypadat jako dobrý nápad. Ráno si dáte snídani, pak vynecháte oběd, a najíte se až večer. To je ale velká hloupost. Právě vynechávání jídel, nebo to, že jíte velké porce jídla, zvláště pak pozdě odpoledne / večer, vede k tomu, že jde vaše váha nahoru.

Cvičení a pohyb při hubnutí bez diety

Pokud chcete zhubnout bez diety a bez razantních změn v jídelníčku, musíte se soustředit na to, abyste co nejvíce kalorií spotřebovali při pohybu. Při hubnutí funguje jednoduchá energetická rovnice. Přijaté kalorie musí být v rovnováze s vydanými kaloriemi (fyzika – zákon zachování energie). Pokud navíc chcete hubnout, vydané kalorie musí být vyšší než přijaté kalorie. Toho dosáhnete, buď tak, že omezíte svůj denní kalorický příjem, nebo naopak zvýšíte svůj kalorický výdej.

Při hubnutí se počítá každá kalorie vydaná navíc. Už jen tím že budete častěji chodit pěšky, namísto jízdy výtahem budete chodit po schodech, nebo doma uklidíte celý byt, spalujete kalorie. Při hubnutí není nutné začít chodit cvičit někam do posilovny nebo se trápit při běhání.

Zhubnout můžete při jakékoliv fyzické aktivitě – plavání, jízda na kole, na kolečkových bruslích, jakýkoliv sport nebo cvičení. Nebo i jen tím, že budete chodit na dlouhé procházky. Pokud každý den ujdete alespoň 10000 kroků, uvidíte, že vaše kila půjdou dolů. Využijte tedy každé příležitosti, kdy můžete udělat několik kroků navíc. Každá kalorie se počítá.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 1279 Průměr: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  1 Komentář

  1. Custom avatar Emil   •  

    tyhle clanky 🙂 Co by za to lidi v Somalsku dali, kdyby museli resit vase problémy, jak snížit počet kalorii, když se prezirate, tady nikdo nemel hlad od 2. svetove války…

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar