Přestat věřit na horoskopy je jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké člověk může udělat. Každý z nás má svoji svobodnou vůli a má šanci řídit svůj život sám

Jak přestat věřit na horoskopy

Existuje mnoho lidí, kteří bezmezně věří na horoskopy. Žijí ve víře, že to jací jsou, jaký mají osud, určuje postavení planet a hvězd v den, kdy se narodili. Je také nemalá skupina lidí, kteří na horoskopy až tak nevěří, ale stejně si je pravidelně čtou („co kdyby náhodou na tom bylo něco pravdy“).

Zakládat svůj život a svá rozhodnutí na tom, co vám předpovídá horoskop je ale pěkná hloupost.  Přestat věřit na horoskopy je jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké člověk může udělat.

Každý z nás má svoji svobodnou vůli a má šanci řídit svůj život sám (pravda, kolem nás je spousta věcí a vlivů, které do značné míry naše rozhodnutí a náš život ovlivňují, pozice hvězd a planet to ale určitě není).

Horoskopy a historie

V dřívějších dobách – už ve starověku – lidé nerozuměli tomu, co se děje na obloze. Dívali se na hvězdy a planety, ale nerozuměli jim. V některých kulturách (skoro ve všech starověkých kulturách) byly hvězdy, planety a slunce uctívány. Lidé věřili, že to jsou bohové nebo jsou jejich projevem.

Pozorovali, jak se noční obloha nad jejich hlavou mění, a měli pocit, že za tím musí být nějaká vyšší síla, která to vše ovládá a řídí. Díky tomu pak vznikla astrologie a horoskopy.

Dnes už ale víme, že pohyb planet, hvězd a slunce se řídí jen fyzikálními zákony. Můžeme vést sáhodlouhou debatu, jak vznikl vesmír a jestli se náhodou u jeho vzniku nemotal nějaký“ vetchý staříček“, kterému říkáme bůh, a který to má celé na svědomí. Faktem ale je, že to co se nám v děje nad hlavou, je jen fyzika a mechanika.

Proč jsou horoskopy hloupost

Vycházet z toho, že pozice hvězd nějak určuje to, jací jsme a budeme, je hloupé. To, že nyní na obloze vidíme nějaké souhvězdí, z nichž se pak odvíjí jednotlivá znamení, je nesmysl. Hvězdy na obloze jsou v neustálém pohybu. Naše sluneční soustava se pohybuje v rámci naší galaxie (tak jako i ostatní hvězdné systémy).

Naše galaxie se pohybuje v rámci nekonečného vesmíru. To, že dnes na obloze vidíme nějaká znamení neznamená, že tam byla i před pár desítkami nebo stovkami tisíc let. A určitě to neznamená, že tam budou navždy. Za nějakou dobu bude hvězdná obloha vypadat zase úplně jinak. Současná souhvězdí se díky vzájemnému pohybu „rozpadnou“ a třeba zase vzniknou jiná. Jak by se toto mohlo nějak projevit na lidském životě, osud, a vlastnostech?

Planetám, slunci nebo hvězdám okolo nás bývá přikládán přehnaný význam. Jistě, slunce má zásadní vliv na naši planetu nebo na to, že je u nás život. Ale jinak samotou planetu ovlivňuje jen velmi málo. To už má na Zemi větší vliv Měsíc, který způsobuje přílivy a odlivy oceánů nebo se spolupodílí třeba i na vzniku zemětřesení. Ostatní planety ale na Zemi nemají vůbec žádný vliv. Tedy pokud pomineme takové věci, jako že třeba Jupiter svou obrovskou gravitací „vychytává“ mnoho komet a asteroidů, které by jinak zamířili do centra naší sluneční soustavy a možná i směrem k Zemi.

Horoskopy jsou jenom zábava

Horoskopy nejsou nic jiného než jenom zábava. Můžete si přečíst, co vás tento den nebo týden čeká. Vzhledem k tomu, že většina horoskopů je napsána natolik obecně, tak si tam každý může najít alespoň malý kousek, který se blíží jeho realitě. Můžete tedy mít pocit, že horoskop dokáže předpovědět, co se vám skutečně stalo. Pokud si ale přečtete horoskopy pro všechny znamení, tak při troše dobré vůle v každém horoskopu (i pro jiná znamení) najdete něco, co by se týkalo i vás.

Je přece hloupost, aby lidé narození ve stejném měsíci měli stejné vlastnosti a stejný osud. Aby se jim stávali stejné věci. Na světě je aktuálně 7,581 miliardy lidí. Čistě matematicky je to nějakých 632 miliónů lidí narozených ve stejném znamení. Opravdu jste ochotní věřit, že tahle obrovská skupina lidí má podobné vlastnosti a podobný osod? To je přece hloupost!

Proč je nesmyl aby znamení horoskopu určovalo jak se k někomu hodíte?

Hodně lidí také sleduje doporučení, k jakému znamení horoskopu by se nejvíce hodili. Ale to je stejná hloupost jako věřit tomu, že jsou naše vlastnosti a osud nějak předurčeny tím, kdy jsme se narodili.

Opět, pokud je někde doporučeno, že se vaše znamení hodí k nějakému jinému znamení, věříte tomu, že se hodíte ke všem lidem z té skupiny 632 miliónu lidí? To je přece nesmysl. To jak s někým vycházíte nebo nevycházíte, závisí na povaze konkrétní osoby. Horoskop a jeho znamení s tím nemá nic společného

Horoskopy a dvojčata

Nesmyslnost horoskopů vynikne, pokud se podíváme na dvojčata. Je sice pravda, že zvláště jednovaječná dvojčata mají stejný (hodně podobný) vzhled a velmi často i hodně podobné povahové rysy. Jejich životní osudy se ale mohou diametrálně lišit. Pokud by to, jestli bude mít někdo štěstí v lásce, úspěšnou pracovní kariéru nebo celkově spokojený život, záviselo na znamení, ve kterém se daný člověk narodil, tak by na tom dvojčata vždy měli být úplně stejně. A to určitě neplatí.

Jistě, pokud bychom se pustili do debaty s nějakým příznivcem horoskopů, tak nám určitě doloží alespoň jeden případ, kdy měla dvojčata podobný osud, našli si stejné (podobné) partnery, stejnou (nebo podobnu) práci atp. To jsou ale v zásadě výjimky. Pokud byste srovnali životní osudy tisíců dvojčat, tak byste zjistili, jak odlišně na tom mohou být. A to, i když se narodili ve stejný den, jen pár minut od sebe.

Podvodné obchodování s lidskou hloupostí a naivitou

To, že si někdo přečte horoskop a tak trochu tomu i věří, asi ničemu nevadí. Je to jen zábava. Horší jsou situace, kdy lidé horoskopům bezmezně důvěřují a jsou ochotni za horoskopy a související předpovědi utrácet i nemalé finanční prostředky.

Na internetu, v televizi nebo i jinde jsou inzerovány desítky nabídek na zaručené předpovědi a věštby. Sestavování horoskopů na míru a tak podobně. Velmi, opravdu velmi často, je to ale jen tvrdý business s lidskou hloupostí a naivitou.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 1266 Průměr: 3.3]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  1 Komentář

  1. Custom avatar Gabriela   •  

    😀 😀 Kdo to napsal ??

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar