Chci zhubnout, jakou si vybrat dietu?

Chci zhubnout – jak se zbavit tělesného tuku

Máte pocit, že vaše váha, je vyšší než by měla být? Nelíbí se vám, co vidíte v zrcadle, a chtěli byste s tím něco udělat? Říkáte si „chci zhubnout“? Poradíme vám, jak zhubnout, a jak se zbavit tělesného tuku. A nemějte strach. Zhubnout se už povedlo miliónům lidí, tak proč byste to nedokázali i vy.

Chci zhubnout – stanovte si reálné cíle

Důležitým předpokladem, aby se vám povedlo zhubnout, je stanovení nějakého reálného cíle. Tento cíl by měl být konkrétní. Nestačí si tedy říkat „chci, zhubnout o pár kilo“. To je příliš abstraktní plán. Naopak byste měli být konkrétní – tedy: „chci zhubnout o pět kilo“. A ještě lépe: „chci zhubnout o pět kilo, a každý týden zhubnu o jedno kilo, takže za 5 týdnů budu mít váhu, jakou chci“.

Sami vidíte, že váš cíl by měl být konkrétní a měřitelný. Současně by vám měl umožňovat průběžné sledování dosažených výsledků. I proto není dobré snažit se zhubnout o 10 kilo za 2 měsíce – mnohem lepší je snažit se zhubnout jedno kilo týdně po dobu 10 týdnů. Pak si můžete každý týden vyhodnotit, jak se vám daří a podle toho upravit jídelníček, nebo plán cvičení pro další týden.

Chci zhubnout, ale nebaví mě cvičit

Pokud vás nebaví cvičit, a přesto chcete zhubnout, tak si z toho nic nedělejte. Podle průzkumů se až 60% populace musí nutit k pravidelným fyzickým aktivitám. Nejste tedy žádnou velkou výjimkou. Můžete se sice snažit zhubnout i bez cvičení. V tom případě byste ale měli počítat s tím, že vaše hubnutí bude trvat delší dobu. Jen díky cvičení můžete celý proces shazování přebytečné váhy urychlit.

Pozor ale i na druhý extrém. Rozhodnete se začít hubnout a pustíte se do cvičení s plným nasazením. Každý den chodit běhat, několikrát týdně chodit cvičit apod. Jen málokdo vydrží takové tempo déle než prvních pár dní. K pravidelnému běhání nebo cvičení každý den se musíte – zvláště když nemáte dobrou fyzickou kondici – dopracovat postupně. Jinak se vám stane to, že po pár dnech „odpadnete“ a budete zklamáni, že se vám nedaří hubnout.

Chci zhubnout, jakou si vybrat dietu?

Je to v zásadě jedno. Diet je velmi mnoho, a většina z nich (pokud pomineme různé extrémní hladové diety nebo bizarní diety, které tělu spíše škodí), vám může pomoci zhubnout. Hubnout ale můžete i bez diety.

Hubnutím bez diety pochopitelně nemyslíme to, abyste jedli cokoliv a v jakémkoliv množství. Tak určitě nezhubnete. Základem je vždy racionální jídelníček. Ke snížení váhy, ale není nezbytně nutné dodržovat striktně nějakou dietu. Dieta by měla sloužit spíše jako návod – doporučení, co jíst a co ne.

Ke snížení váhy často stačí jenom lehce upravit váš běžný jídelníček. Pokud vyloučíte několik nejškodlivějších potravin s nejvyšším obsahem zbytečných kalorií – jako jsou například sladké limonády, zbytečně tučná jídla, jídlo z fast-foodu apod., můžete poměrně snadno dosáhnout toho, že budete hubnout i bez striktní diety.

Pro udržení vyrovnané váhy nebo pro hubnutí je důležité mít vyvážený jídelníček. Nesmí na něm chybět dostatek ovoce a zeleniny, bílkoviny, vitamíny, minerály. Nezapomínejte ani na přiměřený podíl tuků. Část vitamínů je totiž rozpustná v tucích a tak vyloučením úplně všech tuků svému tělu můžete spíše uškodit.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 213 Průměr: 4.5]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar