Sůl a hubnutí

Všichni asi víme, že sůl je nad zlato, a že bez soli by to nešlo.

Všichni asi víme, že sůl je nad zlato, a že bez soli by to nešlo. Platí ale, že sůl je sice dobrý sluha, ale hodně špatný pán. Málo soli je škodlivé a může vést až k fatálním následkům. Hodně soli je ale stejně tak škodlivé a může vést k mnoha různým zdravotním problémům.

Sůl v těle mimo jiné způsobuje zadržování vody. Při nadměrné konzumaci soli, resp. slaných jídel se pak v těle hromadí více vody. Můžete pak snadno vypadat „otekle“.  Díky soli tak může být vaše váha vyšší, než by odpovídalo skutečnosti. Této nadbytečné váhy se pak můžete rychle zbavit už jen snížením množství soli.

Doporučená denní dávka soli je zhruba 4 – 5 gramů (jedna malá lžička). Reálně velká část populace konzumuje dvoj až trojnásobené množství. Hodně soli obsahují různé uzeniny a masné výrobky. Opravdu velké množství soli pak obsahují různé kořenící směsi (někdy až 40%). Přesolené jsou i nejrůznější polotovary, instantní jídla, konzervy apod.

Sůl má i tu nepěknou vlastnost, že si na ni naše tělo velmi rychle zvyká. Takže máme tendenci postupně dávky zvyšovat. Zkuste sami na pár dní omezit solení na minimum a uvidíte, že vám najednou jídla, která dříve byla skoro až neslaná, začnou chutnat přesoleně.

Mohlo by vás zajímat: Jídlo v kterém nejsou kalorie, Kolik kalorií má pizza, Zázvor a hubnutí

Doporučená denní dávka soli je 5 gramů. Průměrný příjem soli v ČR je 16,5 gramu na den (6 kg za rok). Nadměrný příjem soli, způsobuje různé zdravotní komplikace. Mimo jiné hodně soli, znamená i nadváhu a obezitu. Při hubnutí je nutné sůl omezit.

Sůl nad zlato? Při hubnutí to neplatí! Sůl = nadváha

Asi každý zná pohádku Sůl nad zlato. A tak není potřeba dlouze vysvětlovat, že bez soli se žít nedá (zato bez zlata ano). Věděli to už starověcí Římané. Římský filosof Cassiodorus, který žil před cca 1500 roky tvrdil: „Člověk může žít bez zlata, ale bez soli ne.“ A rozhodně měl pravdu. Bez soli by nebyl […]

Přečíst více

Velká část přírůstku váhy při onemocnění štítné žlázy, je způsobena přebytečnou solí.

Jak zhubnout se štítnou žlázou

Hypotyreóza, neboli také nedostatečná aktivita štítné žlázy, je endokrinní onemocnění. Při něm dochází k utlumení funkce štítné žlázy, a tím i nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy. Jedním z častých projevů onemocnění hypotyreózou, je třeba právě značný nárůst váhy. A zatímco zhubnout a udržet si správnou váhu, když jste zdraví, bývá někdy obtížné. Při onemocnění štítné žlázy to […]

Přečíst více

Raw food, tedy syrová (nebo někdy i živá), strava zahrnuje především potraviny rostlinného původu, které neprošly tepelnou úpravou.

Raw food dieta: syrová strava a hubnutí

Raw food, neboli „syrová strava“ (nebo také „živá strava“), je základem vitariánství. Co je to vitariánství, jaké jsou zásady raw jídelníčku, a jak efektivní může být raw dieta při hubnutí, se pokusíme popsat v tomto článku. Nutno ale říci, že rozsah tohoto článku ani zdaleka neposkytuje dostatek prostoru, pro shrnutí všech principů raw stravy a vitariánství. […]

Přečíst více

V obecném slova smyslu se termín „koření“ používá pro označení sušených nebo čerstvých částí rostlin.

Koření na hubnutí – jsou zdravá kořeněná jídla?

Nakolik jsou zdravá, a zdraví prospěšná, kořeněná jídla? Může nadměrný příjem koření (nadměrně kořeněná jídla) škodit? Nebo vám naopak koření může zlepšit zdraví nebo třeba pomoci při hubnutí? Je snad nějaké koření na hubnutí? Poradíme vám! Co je koření a proč ho používáme? Kořením může být téměř cokoliv. V obecném slova smyslu se termín „koření“ používá […]

Přečíst více