Hormon ghrelin: Hormon který řídí hlad

Hladina hormonu ghrelinu je nejnižší po jídle, když máte plný žaludek.

Hladina hormonu ghrelinu je nejnižší po jídle, když máte plný žaludek. S postupem času se ale jeho množství postupně zvyšuje. Po cca 2 – 3 hodinách od posledního jídla, se začíná zvyšovat hladina ghrelinu. A to do mozku signalizuje, že máte hlad.

Negativnímu vlivu tohoto hormonu se můžete zbavit tak, že budete pravidelně jíst. Tím se vám povede omezit pocit hladu, který vás zvláště při hubnutí, může často trápit.

Při hubnutí je nejlepší jíst několikrát za den. Je lepší sníst 5 malých porcí jídla, než tři nebo dokonce jenom dvě velká jídla za celý den.

Tím, že budete pravidelně jíst, s menšími časovými odstupy, udržíte nízkou hladinu hormonu ghrelinu, který se podílí na vyvolávání pocitu hladu.

Pravidelné jezení malých porcí jídla ale neznamená zvýšení celkového kalorického příjmu. Při hubnutí, vám velmi dobrou službu udělá zelenina. Ta obsahuje až 90% vody. Díky tomu nemá zelenina skoro žádné kalorie. Zaplní vám žaludek a zažene pocit hladu. A při tom sníte jen málo kalorií.

Mohlo by vás zajímat:Chci zhubnout bez diety, Hormon estrogen, Hormon kortizol, Hormon leptin

Poznat chřipku je někdy obtížené. Většina příznaků je stejná, jako u dalších respiračních nemocí. Typické příznaky chřipky zahrnují horečku, velkou únavu, bolesti svalů a kloubů, kašel, rýma, bolest v krku nebo někdy i zažívací obtíže (zvracení nebo průjem).

Jak poznám, že mám chřipku? Jak jsou příznaky a čím se liší od jiných nemocí?

Chřipka je virové onemocnění (ne antibiotika na chřipku fakt nepomáhají), které má některé příznaky stejné (podobné), jaké běžné nachlazení nebo třeba COVID. Chřipka má ale obvykle podstatně těží průběh, než běžná „rýmička“ (je vám fakt blbě). Typickým příznakem chřipky, je vysoká horečka. U malých dětí, těhotných žen, seniorů nebo u lidí s dalšími zdravotními problémy, může […]

Přečíst více

Přerušovaný půst (pravidelné střídání doby, kdy jíme a doby, kdy hladovíme), vám může pomoci zhubnout. Díky přerušovanému půstu, dochází k efektivnějšímu spalování tukové tkáně. Existuje několik variant přerušovaného půstu, podle délky doby hladovění (bez příjmu potravy).

Jak zhubnout – přerušovaný půst při hubnutí opravdu funguje!

V různých návodech jak zhubnout, můžete často najít i zcela protichůdné informace. Někde doporučují jíst minimálně 5x za den po malých porcích. Podle jiných návodů stačí jen 3 jídla denně. A jinde vám poradí, že stačí jíst dokonce i méně často – například jen dvě jídla za den. Jak často jíst při dietě a hubnutí? V názorech […]

Přečíst více

U žen nad 35 roků se postupně snižuje produkce progesteronu a to až o 75%. Během stejné doby ale hladina estrogenu poklesne jen o 35%. Díky tomu pak estrogen získává dominantní vliv.

Hubnutí a estrogen: Jak hormony ovlivňují hubnutí?

Za to, jak vypadáme, jak se chováme a mnoho dalšího, mohou v nemalé míře hormony. Hormony ovlivňují hlad, naše chutě, nebo i to, kde se v těle ukládá tuk. Mají podstatný vliv na hubnutí nebo naopak přibírání na váze. Pokud se vám nedaří zhubnout, možná za to mohou právě hormony. Jaké hormony mají vliv na hubnutí? Je […]

Přečíst více