Hormon leptin: Hormon který řídí přejídání

Hormon leptin produkují buňky bílé tukové tkáně. Mimo jiné do mozku signalizují, kolik je v těle tukových zásob.

Hormon leptin produkují buňky bílé tukové tkáně. Mimo jiné do mozku signalizují, kolik je v těle tukových zásob. A tím se podílí na řízení pocitu hladu.

Tento hormon signalizuje do mozku, kdy již máte dost jídla, a kdy je naopak potřeba zvýšit přísun kalorií.

Lidé, kteří se snaží hubnout a snižují svoji váhu, mají současně vyšší množství tohoto hormonu. U lidí, kteří zhubli alespoň o 10 kilo, byly naměřeny hladiny hormonu leptinu vyšší až o 20%.

Mozek ale na zvýšenou hladinu Leptinu reaguje tím, že sníží svoji citlivost (když je něčeho moc, tak to časem začneme ignorovat).

To pak vede k tomu, že se častěji přejídáme. Protože mozek nedostatečně reaguje na signály leptinu, že už je v těle dost kalorií, a že není potřeba dál jíst. Právě hormon leptin může za jo-jo efekt při hubnutí.

I to je jedním z důvodů, proč se při hubnutí nedoporučuje spěchat. Pokud hubnete příliš rychle (což dělají různé hladové diety), tak si tím narušíte správnou činnost hormonu leptinu. A to následně vede k jo-jo efektu.

Mohlo by vás zajímat:Chci zhubnout bez diety, Hormon estrogen,Hormon ghrelin,Hormon kortizol

U žen nad 35 roků se postupně snižuje produkce progesteronu a to až o 75%. Během stejné doby ale hladina estrogenu poklesne jen o 35%. Díky tomu pak estrogen získává dominantní vliv.

Hubnutí a estrogen: Jak hormony ovlivňují hubnutí?

Za to, jak vypadáme, jak se chováme a mnoho dalšího, mohou v nemalé míře hormony. Hormony ovlivňují hlad, naše chutě, nebo i to, kde se v těle ukládá tuk. Mají podstatný vliv na hubnutí nebo naopak přibírání na váze. Pokud se vám nedaří zhubnout, možná za to mohou právě hormony. Jaké hormony mají vliv na hubnutí? Je […]

Přečíst více